Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků (ovariální rakovina) je obecný výraz pro zhoubné nádorové onemocnění vaječníků. V případě tohoto druhu rakoviny se nejčastěji jedná o epiteliální karcinom vaječníku, který se tvoří z buněk ležících na povrchu vaječníků.

Příznaky

Rakovina vaječníků je nebezpečná tím, že nádor dlouhou dobu nezpůsobuje žádné potíže. Nemusí být objeven ani při běžné gynekologické prohlídce. Na rozdíl od dalších zhoubných nádorů tak tento typ rakoviny bývá vzácně objeven v počátečním stadiu. U pokročilejších nádorů nastupují neurčité příznaky, jako pobolívání břicha, nadýmání, pálení žáhy.[1] Jak nádor roste, malé části se z něj uvolňují a zakládají druhotná ložiska – metastázy – na povrchu střevních kliček, pobřišnici či povrchu jater. Tato ložiska často produkují tekutinu, která se hromadí v břišní dutině – tzv. ascites. Nádorové buňky mohou projít i přes bránici a usadit se v pohrudniční dutině. Teprve toto pokročilé stadium provázejí jasnější příznaky: zvětšování břicha a bolest z napětí břišní stěny, časté močení či zácpa způsobené tlakem na močový měchýř nebo konečník, dále nechutenství, zvracení i dýchací obtíže.[1]

Rizikové faktory

  • karcinom vaječníků u blízkých příbuzných
  • jiné prodělané onkologické onemocnění, např. karcinom prsu
  • věk - s přibývajícím věkem roste i riziko tohoto onemocnění. Kritické období nastává zejména po menopauze, což dokazuje i polovina postižených pacientek, které jsou starší 63 let.[2]
  • více ohrožené jsou ženy, které začaly menstruovat před 12. rokem života
  • riziko přináší léky na neplodnost (klomifencitráty)
  • kouření, konzumace nadměrného množství alkoholu

Prevence

Možnosti, které mohou snížit riziko vzniku nemoci:

  • užívání hormonální perorální antikoncepce po dobu minimálně tří let snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30–50 %
  • částečně ochranné účinky má těhotenství a dostatečně dlouhé kojení (minimálně po dobu jednoho roku)
  • strava bohatá na zeleninu

Známé ženy, které onemocněly rakovinou vaječníků

Reference

  1. a b Nádory vaječníků [online]. Masarykův onkologický ústav [cit. 2014-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-21. 
  2. Rakovina vaječníku [online]. Nemoci.vitalion.cz [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.