Rakovnický potok

Rakovnický potok
Rakovnický potok poblíž Dolního Chlumu
Rakovnický potok poblíž Dolního Chlumu
Základní informace
Délka toku48,5 km
Plocha povodí367,9 km²
Průměrný průtok0,86 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-11-03-0010
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj - Jesenice, Rakovník, Městečko, Křivoklát)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rakovnický potok (dříve zvaný Rokytka) je levostranný přítok řeky Berounky v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Jedná se o jeden z nejdelších potoků v ČR. Je dlouhý 48,5 km a plocha jeho povodí měří 367,9 km².[1]

Průběh toku

Potok pramení v nadmořské výšce 577,7 m, zhruba 1600 m jihovýchodně od vsi Drahouš, která se nachází jižně od města Jesenice ve Středočeském kraji. Nejprve jeho tok směřuje na severozápad. Po zhruba 3 kilometrech napájí Krtský rybník, pod nímž u Krtských skal se obrací na severovýchod k městu Jesenice, kde vzdouvá jeho vody Velký rybník. Po dalších 3 kilometrech si potok razí cestu hlubokým zalesněným údolím k obci Oráčov, kde se stáčí více k východu. Dále potok protéká obcemi Švihov, Pšovlky a městečkem Senomaty. Po dalších zhruba 4 kilometrech východním směrem vtéká do města Rakovník, pod nímž se stáčí k jihovýchodu, protéká osadou Chlum, obcemi Lašovice, Pustověty a Městečkem. Pod hradem Křivoklát v Roztokách u Křivoklátu se vlévá zleva do řeky Berounky na jejím 62,4 říčním kilometru v nadmořské výšce 240 m.

Přítoky

  • levé – Kolešovický potok, Lišanský potok, Ryšava
  • pravé – Kosobodský potok, Leština, Klečetná, Řeřišský potok, Petrovický potok, Černý potok, Jalový potok, Lašovický potok a potok Trnava.

Vodní režim

Průměrný průtok u ústí činí 0,86 m³/s.[2]

Využití

Doprava

Regulovaný potok v Rakovníku

V úseku mezi městy Jesenice a Rakovník údolím potoka prochází železniční trať č.161 a silnice II. třídy č. II/228. Údolím potoka mezi Rakovníkem a jeho ústím je dále vedena železniční trať č.174, a v úseku od obce Městečko také silnice II. třídy č. II/227.

Z Rakovníku vede údolím Rakovnického potoka Cyklotrasa č.303, směřující do Křivoklátu a dále pak přes Točník a Žebrák až do Hořovic.

Mlýny

Mlýny jsou seřazeny po směru toku potoka.

Odkazy

Reference

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR (str. 63) [online]. [cit. 2018-09-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  2. Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 231. 

Literatura

  • HORÁČEK, Stanislav; KAŠPÁREK, Ladislav a kolektiv. Možnosti zmírnění současných důsledků klimatické změny zlepšením akumulační schopnosti v povodí Rakovnického potoka. Praha: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, 2011. 164 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-16. ISBN 978-80-87402-14-6.  Archivováno 16. 4. 2014 na Wayback Machine.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rakovník, Rakovnický potok.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY 3.0
Rakovnický potok v Rakovníce, Středočeský kraj
Dolní Chlum, Kohoutův mlýn, Rakovnický potok.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY 3.0
Rakovnícký potok poblíž Dolního Chlumu, okres Rakovník