Raménkové blokády

Raménkové blokády jsou poruchy vedení srdečního vzruchu po převodním systému srdečním, konkrétně prodloužené či úplně přerušené vedení Tawarovými raménky - tedy mezi větvením Hisova svazku a svalovinou srdečních komor. V těchto případech dochází k šíření vzruchu po srdečních komorách abnormální cestou – část svaloviny je obvykle aktivovaná fungujícím raménkem, a do oblasti, kam normálně vede vzruch poškozené raménko, se tento šíří po svalovině pracovního myokardu. Pracovním myokardem se vzruch šíří pomaleji, trvá tedy delší dobu než se impulz dostane do "odlehlejších" částí svaloviny. Na elektrokardiogramu se raménková blokáda projeví změnou tvaru QRS komplexu (který odpovídá elektrické aktivitě komor) a obvykle jeho rozšířením nad 0,12 s.

Typy raménkových blokád

Závisí především na lokalizaci poruchy vedení - ta může být v pravém či levém raménku nebo až za rozdělením levého raménka v jeho předním či zadním svazku. Mohou se také kombinovat poruchy vedení pravým raménkem a jedním ze svazků levého raménka, což se označuje jako bifascikulární blokáda. V případě přerušeného vedení pravým i levým raménkem resp. pravým i oběma svazky levého raménka (označováno jako trifascikulární blokáda) vzniká úplná atrioventrikulární blokáda s náhradním komorovým rytmem.

Blokáda levého raménka Tawarova (BLRTw)

EKG nález u BLRTw

Pravá komora je aktivovaná normální cestou (pravým raménkem), mezikomorová přepážka zprava doleva (normálně je aktivovaná zleva doprava) a levá komora je aktivovaná cestou pracovního myokardu zprava se zpožděním. Na EKG se projeví rozšířením QRS nad 120 ms, obrazem rS či QS ve svodech V1 a V2 a RsR´ ve V6. T vlna má opačnou výchylku oproti převažující výchylce QRS komplexu.

Příčiny: obvykle je známkou závažnější srdeční poruchy, například se vyskytuje u akutního infarktu myokardu, těžké chronické ischemické chorobě srdeční, aortální stenóze, aortální regurgitace, těžké hypertenze, kardiomyopatiích, po kardiochirurgických výkonech a podobně.

Důsledky: porucha vede k opožděné aktivaci levé komory a tak ke ztrátě synchronizace srdečního stahu - levá komora se stahu později než pravá. U osob se srdečním selháním vede tento stav ke zhoršení srdečního výdeje. To vedlo k zavedení tzv. resynchronizační terapie, kdy se do levé komory zavádí stimulační elektroda, která zajišťuje dřívější aktivaci komory a obnovením synchronie také zlepšení srdečního výdeje. Jeho přítomnost zvyšuje riziko srdečního selhání a náhlé srdeční smrti.

Blokáda pravého raménka Tawarova (BPRTw)

EKG nález u BPRTw
EKG nález u BPRTw

Pravá komora je aktivovaná zleva se zpožděním oproti levé komoře, mezikomorová přepážka normálním směrem. Na EKG se projeví obrazem rSR´ ve svodech V1, V2 a obvykle širokým S ve svodech V5, V6, I, aVL. O úplné (kompletní) blokádě mluvíme při rozšíření QRS komplexu nad 0,12 s, o neúplné (inkompletní) při šíři QRS komplexu mezi 0,1 a 0,12 s.

Příčiny: nemoci plic a plicního oběhu (chronická obstrukční plicní nemoc, plicní embolie - poruchy, které vedou k plicní hypertenzi), nemoci pravostranných srdečních oddílů (chlopenní vady, defekt septa síní), kardiomyopatie, může být ale nalezen i u zdravého jedince, zejména obraz neúplné blokády se může vyskytovat u mladých vytrvalostních sportovců, u nichž dochází k objemovému přetěžování pravé komory [1]. S rostoucím věkem se jeho výskyt zvyšuje.

Blokáda předního svazku levého raménka Tawarova (přední hemiblok)

Je poměrně často nalézanou odchylkou. Porušeno je vedení předním svazkem levého raménka, což se na EKG projeví rotací srdeční osy doleva (osa -45 až -60 stupňů), obrazem rS ve svodech II, III, aVF a qR v I a aVL.

Příčiny: akutní infarkt myokardu přední či spodní stěny, kardiomyopatie, aortální chlopenní vady, degenerativní změny převodního systému

Blokáda zadního svazku levého raménka Tawarova (zadní hemiblok)

Je mnohem vzácnější než přední hemiblok. Zadní svazek je silnější, má dvojí cévní zásobení a je tak odolnější vůči poškození. Jeho výskyt je projevem závažnějšího poškození srdce. Na EKG dochází ke stočení osy doprava (osa nad +120 stupňů), obrazu hlubokéro S ve svodu I, rS v aVL, vyššího R ve II, III, aVF.

Bifascikulární blokáda pravého a předního svazku levého raménka Tawarova

Je kombinací poruchy vedení pravým raménkem a předním svazkem levého. Na EKG se projeví obrazem BPRTw a sklonem osy doleva.

Bifascikulární blokáda pravého a zadního svazku levého raménka Tawarova

Je kombinací poruchy vedení pravým raménkem a zadní svazkem levého. Na EKG se projeví obrazem BPRTw a sklonem osy doprava. Poměrně snadno přechází do trifascikulární, tedy úplné atrioventrikulární blokády. [2]

Odkazy

Reference

  1. https://www.wikiskripta.eu/index.php?title=Blokáda_pravého_Tawarova_raménka
  2. Archivovaná kopie. ekg.kvalitne.cz [online]. [cit. 2012-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-08. 

Související články

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Left bundle branch block ECG characteristics.png
(c) A. Rad from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
  • Description: The characteristic wave patterns of a typical left bundle branch block as seen in an ECG. Wide QRS complexes are present and there's T wave inversion in lead V6 which is normal in this condition. Below each QRS complex is its designation (rS and R) according to nomenclature.
  • Source: I drew this image in XaraX¹ using my own knowledge and several sources for checking whether I drew the image correctly.
  • Date: 24 April 2007
  • Author: A. Rad
  • Permission: See licensing info: GFDL-self
  • Other versions: If you require other versions (or have other comments), contact me on my wikipedia user talk page (A. Rad)
Unfortunately, XaraX¹ can not export to svg.
Right bundle branch block ECG characteristics.png
Autor: A. Rad, Licence: CC BY-SA 3.0
Kompletní BPRT: šíroký QRS komplex, obraz rSR´ve V1, hluboký široký kmit S s pozitivní P vlnou ve V6.