Letecká základna Ramstein

Letecká základna Ramstein
Ramstein Air Base
Ramstein Air Base
IATARMS
ICAOETAR
DruhVojenské letiště
V blízkostiKaiserslautern
StátNěmecko
Zeměpisné souřadnice
Ramstein
Ramstein
Vznik1948
v užívání USAFE od 1952
PříslušnostUSAF
VelitelGen Mark A. Welsh

Letecká základna Ramstein (anglicky Ramstein Air Base) je základna a sídlo velitelství Letectva Spojených států v Evropě u města Ramstein-Miesenbach ve spolkové zemi Porýní-Falc na jihozápadě Německa. Je také základnou jednotek Severoatlantické aliance (NATO). Základna byla vybudována ve spolupráci s Francií v okupovaném Německu po druhé světové válce po roce 1950 a jde o největší základnu amerického letectva mimo území Spojených států.

Popis

Leží východně od německého Ramstein-Miesenbachu asi 10 kilometrů západně od Kaiserslauternu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Letectvo Spojených států ji používá hlavně k transportu jednotek a vojenského materiálu, při evakuaci Američanů z různých válečných konfliktů. Stejně tak je využívána k přepravě raněných do nedaleké vojenské nemocnice v blízkém městě Landstuhl, která je největší americkou nemocnicí mimo území USA.

V roce 2004 zde sloužilo 35 000 vojáků a přes 6000 civilních zaměstnanců.

Základna má dvě hlavní vzletové a přistávací dráhy. Delší 08/26 měří 3200 metrů a kratší 09/27 má 2830 metrů.

Základna Ramstein je také jedním ze dvou míst v Německu, kde jsou uloženy nukleární zbraně USA. Spolu s nedalekým letištěm Büchel v pohoří Eifel je na obou základnách uloženo 150 jaderných hlavic. Základna není německým územím, ani nepodléhá německému právu.

Historie

Výstavba

C-130 přelétávající u kontrolní věže základny

Během druhé světové války používala Luftwaffe jako vzletovou a přistávací dráhu úsek dálnice nedaleko Ramsteinu. Koncem války bylo příslušenství provizorního letiště zabaveno postupujícími americkými jednotkami. V dubnu 1951 začali Američané společně s Francouzi (v jejichž okupační zóně se území u Ramsteinu nacházelo) s rozšiřováním letiště. V jižní části se od roku 1952 nacházela základna Landstuhl s vlastním letištěm, zatímco na severu vznikla roku 1953 Ramstein Air Force Installation s velitelstvím a administrativní správou. Obě základny se 1. prosince 1957 sloučily do Ramstein-Landstuhl Air Base a jméno bylo později ještě zjednodušeno na současné.

Nejprve zde byla umístěna bojová letadla F-84 a F-4 Phantom. Od roku 1971 k nim přibyly také transportní stroje Military Airlift Command (MAC) (v současnosti Air Mobility Command (AMC)). Hlavní velitelství amerických sil v Evropě sem bylo přeloženo v březnu roku 1973 z letiště WiesbadenErbenheim.

Události spojené se základnou

  • 31. srpna 1981 na zdejší velitelství amerických sil pomocí trhaviny zaútočili členové komanda „Sigurd DebusFrakce Rudé armády. Útok si vyžádal dvacet zraněných.
  • 28. srpna 1988 došlo při každoročním zde pořádaném leteckém dni k jednomu z největších leteckých neštěstí, ke kterým kdy došlo při leteckých přehlídkách. Při vystoupení italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori se srazila její proudová letadla. Hořící trosky zabily 70 diváků a stovky dalších byly zraněny těžce, z nichž později v nemocnici ještě více než 30 lidí na následky poranění (většinou popáleniny) zemřelo. Piloti, kteří při nehodě zahynuli, bývají dáváni i do souvislosti s leteckou katastrofou letu Itavia 870. Výše uvedená skupina Rammstein později složila o této katastrofě píseň Rammstein na albu Herzeleid.[1]
  • 29. srpna 1990 se krátce po startu zřítil transportní letoun Lockheed C-5A Galaxy amerického letectva. O život přišlo 13 ze 17 osob na palubě.[2][3]

Současnost

V roce 1994 ze základny odletěly poslední zde umístěné bojové stroje F-16.

Po uzavření Rhein-Main Air Base k 31. prosinci 2005 se letiště Ramstein stalo nejdůležitější evropskou základnou pro transport amerických vojenských sil. Všechny v Evropě umístěné jednotky přilétají i odlétají do USA odsud. Novým požadavkům se základna přizpůsobila vybudováním druhé vzletové a přistávací dráhy i nových terminálů pro přepravované osoby i náklad. Také byly postaveny nové administrativní budovy. Poté byla stará vzletová dráha rekonstruována a prodloužena.

V prosinci 2005 údajně využívala CIA základnu při přepravě zajatců v souvislosti s 11. zářím 2001 a válkou proti terorismu.[zdroj?]

Odkazy

Reference

  1. ŠVAMBERK, Alex. Ramstein – show, která se změnila v tragédii. Novinky.cz [online]. Borgis, 2018-08-28 [cit. 2018-08-28]. Dostupné online. 
  2. Lockheed C-5A Galaxy 68-0228, Aviation Safety Network, (anglicky), navštíveno 2017-11-09
  3. Údaje o nehodě, Accident Database, Plane Crash Info, (anglicky), navštíveno 2017-11-09

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
C-130 and Ramstein AB Control Tower.jpg
US Air Force (USAF) C-130 Hercules cargo aircraft assigned to Ramstein Air Base (AB), Germany, flies over the Ramstein AB tower, before retiring to the Aerospace Maintenance and Regeneration Center (AMARC) or "bone yard" at Davis-Monthan Air Force Base (AFB), Arizona.