Rapid Action Electronic
Rapid Action Electronic (Rapatronic) je označení pro vysokorychlostní fotoaparát, který navrhl Harold Edgerton ve 40. letech 20. století, když pracoval pro společnost EG&G. Fotoaparát byl schopen fotografovat s extrémně krátkými expozičními časy až 10 nanosekund.[1] To bylo nezbytné například při fotografování raných fází jaderných výbuchů. Byl vybaven magneto-optickou závěrkou a typická doba expozice byla 3 mikrosekundy. K tak krátkému času expozice poskytla dostatek světla samotná exploze bomby. Fotoaparáty Rapatronic se používaly až do roku 1962.
Konstrukce a fungování
Vzhledem k požadovanému extrémně krátkému expozičnímu času 10 ns je vyloučeno použití mechanické závěrky. Edgerton použil v kameře dva polarizační filtry orientované k sobě navzájem tak, aby jejich polarizační osy svíraly pravý úhel, tj. filtry zcela blokují průchod světla. Mezi ně pak umístil materiál vykazující Faradayův jev, tedy materiál měnící polarizaci světla v závislosti na magnetickém poli. Změna polarizace světla mezi oběma polarizátory způsobí, že se celá soustava stane pro světlo propustná. Elektrickým ovládáním magnetického pole a tedy polarizace prostředního filtru se pak řídí požadovaná doba expozice dle konkrétní potřeby.
V případě fotoaparátu Rapatronic, se magneto-optická závěrka skládala ze dvou vrstev křemenného skla (které dobře reaguje na silné magnetické pole[2]) oddělené polarizátory HN-23 Polaroid. Závěrka se systémem se nacházela uvnitř cívky elektromagnetu, který tvořilo několik smyček silného drátu. Cívka byla napájena pomocí impulsů ze sítě prostřednictvím vysokonapěťového kondenzátoru (např. 2 mikrofarady na 1000 voltů), jako výbojka se používal trigatron nebo tyratron. Krátký impuls vysokého napětí se použil k otáčení polarizace procházejícího světla. Systém „sklo - polarizátor - sklo“ propustil miliardtinu množství vstupujícího světla.
Pořízení sekvencí
Kamera Rapatronic může pořídit na film pouze jeden snímek. Aby se zaznamenaly různé fáze jaderného výbuchu, umísťovalo se v sadách až 12 jednotek. Jednotlivé kamery byly spuštěny v různých časech, které dohromady poskytly sekvence snímků fotografovaného jevu.
Odkazy
Reference
- ↑ EG&G the Company: 1947 Onwards [online]. Massachusettský technologický institut, 2009-11-28 [cit. 2009-11-28]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Archivovaná kopie. classiccameras-photography.blogspot.com [online]. [cit. 2013-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
Literatura
- Operacja Tumbler-Snapper na stronach Towarzystwa Radiochemicznego (anglicky)
- Norman C. Lipton. Tools & Techniques. „Popular Photography”, s. 75, 3 1951 (ang.).
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rapid Action Electronic na Wikimedia Commons
- The Edgerton Digital Collections project (anglicky)
Média použitá na této stránce
Nuclear detonation from the "Tumbler Snapper" test series showing fireball and "rope tricks" by Lawrence Livermore National Laboratory. The photograph was shot by a Rapatronic camera built by EG&G. Since each camera could record only one exposure on a sheet of film, banks of four to 10 cameras were set up to take sequences of photographs. The average exposure time was three millionths of a second. The cameras were last used at the Test Site in 1962.
Operation Redwing - Mohawk shot. Rapatronic picture.