Ras Tanura

Oblast kolem Ras Tanura
Záliv Tarut; pohled z ISS; Ras Tanura je na severu zálivu

Ras Tanura (přesněji Ra's Tannūrah, رأس تنورة‎ doslova znamenající „hrot jehlice na opékání“) je město ve východní provincii Saúdské Arábie. Nachází se na poloostrově, zasahujícího do Perského zálivu. V této oblasti žije 3200 obyvatel.

Terminál Ras Tanura

Název Ras Tanura též označuje průmyslovou oblast dále na šelfu, která slouží jako hlavní přístav a ropný exportní terminál od saúdské společnosti Saudi Aramco, která je považována za největší ropnou společnost na světě. Protože ropné tankery potřebovaly více místa a větší hloubku vody pro kotvení v přístavu, Saudi Aramco v oblasti vybudovala několik málo umělých ostrovů pro snadnější dokování, a též mořské ropné plošiny a produkční zařízení byly vybudovány v okolních vodách, kromě Aramca též společnostmi Schlumberger a Halliburton. Poblíž Ras Tanura je situována také RAS-201 – jediná mořská ropná plošina Saudi Aramco.

Pláž na mysu Ras Tanura

Průmyslová zóna Ras Tanura (též nazývaná Najmah) je jedna ze čtyř rezidentních oblastí Aramca, vybudovaná ve 40. letech a jediná v Perském zálivu. Tamní ropná rafinerie je obehnaná plotem a přísně střežena. Zaměstnanci zóny mohou žít uvnitř rezidentní oblasti, která je též hlídána ale méně. Zóna samotná, ve které žije menšina původních obyvatel Velké Británie a Spojených států, byla od začátku navržena tak, aby mohla těmto lidem ze západní civilizace dopřát více komfortu, který by současně nepůsobil rozruch ze strany okolního radikálního islámského prostředí.

Význam

S exportem mezi 6–7 miliony barelů za den je Ras Tanura největším ropným terminálem a jednou z největších rafinérií světa[1]. Je to pravděpodobně nejdůležitější místo na světě z hlediska distribuce ropy. Její případný výpadek by způsobil odstávku asi 10 % světové produkce ropy[2]. V letech 2004 a 2006, teroristická skupina al-Kaidá pohrozila útokem na tento ropný terminál a následkem bylo zvýšení cen ropy[3] [4] [5]. Zájem o stálost dodávek byl a je takový, že byla příslušná oblast kolem poloostrova v kritické době hlídkována anglickým námořnictvem.

Ložiskový geolog Václav Cílek vyjádřil myšlenku, že „Ras Tanura je možná nejcitlivější místo současného světa.“

Ras Tanura - pláž

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ras Tanura na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

DammamFromTheISS.jpg
"Tarout Bay, Saudi Arabia, looks powerfully unnatural and purposeful from orbit." Caption by astronaut Chris Hadfield on board the International Space Station. Visible here is Tarout Bay, including northeast Dammam, Saihat, Qatif, Tarout, and Ras Tanura
Saudi dhahran rt abqaiq jubail.png
Map of Region of Saudi Arabia that includes Dhahran, Ras Tanura, Abqaiq, and Jubail.
Ras Tanura.jpg
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 4.0
Ras Tanura beach
Ras Tanura - pláž.jpg
Autor: Wakowlk, Licence: CC BY-SA 4.0
Pláž na mysu Ras Tanura