Ravenna

Ravenna
Piazza del Popolo
Piazza del Popolo
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška4 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionEmilia-Romagna
ProvincieRavenna
Ravenna
Ravenna
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha653,8 km²
Počet obyvatel155 751 (2023)[1]
Hustota zalidnění238,2 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.ravenna.it
Telefonní předvolba+ 544
Označení vozidelRA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ravenna je italské město v oblasti Emilia-Romagna, hlavní město stejnojmenné provincie, sídlo arcibiskupa a jedno z historicky nejvýznamnějších míst v Itálii. Leží asi 120 km jižně od Benátek a asi 55 km SZ od Rimini. Dnes je živým turistickým i průmyslovým městem s přístavem (přestože se nachází ve vnitrozemí), s Jaderským mořem je spojeno 10 km dlouhým kanálem Candiano vedoucím do Porto Corsini. V letech 402476 bylo sídlem posledních římských císařů a řada památek z 5. a 6. století se slavnými mozaikami je na Seznamu světového dědictví UNESCO.[2]

Historie

Město vzniklo na ostrůvcích v bažinaté deltě řeky, snad v 6. století př. n. l. za gallských vpádů. Roku 88 př. n. l. dostali obyvatelé Ravenny římské občanství a roku 49 př. n. l. se odsud vypravil Caesar přes řeku Rubicon. V období raného a vrcholného císařství bylo město obklopeno lagunou a mělo až 50 tisíc obyvatel. Počátkem 2. století zde císař Hadrián vybudoval 70 km dlouhý akvadukt a přístav Classis byl druhou nejvýznamnější základnou válečného námořnictva Římské říše (po Misenu). Císař Honorius si je v roce 402 zvolil za své sídlo, protože se zde cítil bezpečněji než v Miláně. Po smrti císaře Constantia III. roku 421 zde vládla jeho nevlastní sestra Galla Placidia, která se o město velmi zasloužila.

Po sesazení posledního západního císaře Romula Augusta roku 476 vládl v Ravenně germánský král Odoaker a východořímský císař Zeno pověřil ostrogótského krále Theodoricha, aby Itálii znovu dobyl. Po dlouhém obléhání Theodorich Ravennu dobyl a velmi zvelebil. Jeho nástupci tam vládli do roku 540, kdy město dobyl východořímský vojevůdce Belisar. Ravenna se později stala centrem byzantského exarchátu. Roku 751 dobyl Ravennu lombardský král Aistulf a od roku 784 patřila Ravenna papežům. V letech 1275–1440 bylo město samostatné a po krátké vládě Benátčanů připadlo roku 1509 opět papežům. V následujících staletích město odvodnilo okolní močály, kde vznikla orná půda. V letech 1796–1814 připadla Ravenna napoleonské „Předalpské republice“ a roku 1861 se stala součástí Itálie.

Město a pamětihodnosti

Hlavními pamětihodnostmi jsou raněkřesťanské kostely a baptisteria s bohatou mozaikovou výzdobou. Středem historického centra města je Piazza del Popolo s budovou radnice (Palazzo Comunale) ze 17. st. a s palácem Palazzo Veneziano rovněž ze 17. st. Na dvou žulových sloupech z roku 1483 jsou umístěni patroni města. Pár set metrů jihozápadním směrem, na Piazza Duomo, je katedrála (Duomo), dóm vystavěný na v roce 1740 na základech nejstaršího ravennského kostela ze 4. až 5. st. Z původní stavby se dochovaly věž z 10. st. a krypta. Vedle dómu stojí Neonovo baptisterium z 5. st. Jižně od Piazza del Popolo v ulici Via C. Ricci, respektive na nám. Piazza Francesco, se nachází klášterní kostel San Francesco s románskou zvonicí založený v 5. st. Severovýchodně od hlavního náměstí Piazza del Poppolo leží areál s kostelem San Vitale z počátku 6. st. a pozůstatky zaniklého palácového komplexu (mauzoleum Gally Placidie) z poč. 5. st. Východně od náměstí, na jedné z hlavních ulic Via Roma, je kostel Sant'Apolinare Nuovo z 5. st. a zbytky paláce z 7. až 8. st. Na téže ulici je barokní kostel S. Maria in Porto vystavěný v letech 1553 až 1784.[3]

Památky chráněné UNESCEM:

  • Chrám San Vitale je osmiboká centrální cihlová stavba s mohutnou kopulí, dokončená roku 548. V době byzantské vlády vyzdobena mozaikami, které jsou pokládány za nejlepší mozaikový soubor mimo území Byzance – dnes dochovány v presbyteriu. Chrám se stal vzorem pro stavbu kaple Karla Velikého v císařské falci v Cáchách.
  • Mauzoleum Gally Placidie, kolem 430, s bohatou mozaikovou výzdobou.
  • Neonovo baptisterium ortodoxních, menší osmiboká stavba z počátku 5. století s mozaikovým stropem (po 450).
  • Baptisterium ariánů, menší osmiboká kaple z konce 5. století.
  • Arcibiskupská kaple San Andreas v prvním patře biskupského paláce – ve tvaru kříže s mozaikovým stropem (kolem roku 500).
  • San Apollinare Nuovo, raně křesťanská trojlodní bazilika bez transeptu, postavená Theodorichem Velikým kolem roku 520 pro ariány. Po obou stranách hlavní lodi nad sloupořadím jsou tři pásy mozaik, zobrazujících výjevy z evangelií, procesní průvode světců a světic, směřujícím k Panně Marii a Ježíši Kristovi na trůnu, přístav a město v Classe i Theodorichův palác.
  • Theodorichovo mausoleum z roku 520 je centrální desetiboká stavba s ochozem a monolitickou střechou z jediného kusu istrijského vápence o průměru 10 m, který váží přes 300 tun.
  • San Apollinare in Classe za městem směrem k přístavu – typická raně křesťanská trojlodní bazilika bez transeptu. Vysvěcena 549, zvonice z konce 10. století. Interiér apsidy je bohatě vyzdoben mozaikami, mozaiková výzdoba na stěnách lodi byla zničena patrně roku 1440.

Další pamětihodnosti

  • Piazza del Popolo, hlavní náměstí s radnicí
  • Dóm z 18. st. s kostelní věží z 10. st.
  • Theodorichův palác – zříceniny u nádraží, známé pod tímto jménem, zřejmě nebyly sídlem ostrogótského krále, ale spíše úřadu byzantského exarchy, strážnicí nebo kostelem.
  • Santa Maria in Porto, barokní kostel z 16. až 18. st.

Doprava

Ravenna leží asi 10 km od přístavu a asi 30 km od dálnice A14 (E45) RiminiModena. Má železniční spojení do celé Itálie, přímé spoje do Boloni, Ferrary, Benátek, Verony a Rimini. Nejbližší letiště jsou Forli a Boloňa.

Průmysl

Mezi četnými průmyslovými odvětvími vyniká zejména výroba cementu, zpracování ropy a zemního plynu.

Fotogalerie

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Osobnosti města

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online.
  2. Early Christian Monuments of Ravenna [online]. UNESCO [cit. 2020-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ABEND, SCHLIEBITZ. a kol.: Itálie. Str. 565 - 572.

Literatura

  • ABEND, B., SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Praha: Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3.
  • Ottův slovník naučný, heslo Ravenna. Sv. 21, str. 331

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Privil classe.jpg
Mosaic in basilica of Sant'Apollinare in Classe (Ravenna)
Santa Maria in Porto (Ravenna) - Facade.jpg
Autor: ThePhotografer, Licence: CC BY-SA 4.0
Santa Maria in Porto (Ravenna) - Facade
Tomb of Theoderich the Great Ravenna.jpg
Autor: Eulenjäger, Licence: CC BY-SA 3.0
Mausoleum of Theodoric the Great, king of the Ostrogoths, in Ravenna, Emilia–Romagna, Italy
Ravenna 028.JPG
Autor: Pimlico27, Licence: CC BY-SA 4.0
Ravenna
San Francesco - Ravenna 2016.jpg
© José Luiz Bernardes Ribeiro, CC BY-SA 4.0
San Francesco - Ravenna
SanVitale08.jpg
Choir with intrados: Christ offers the martyr crown to San Vitale, while an angel offers a model of the church to bishop Ecclesius; Basilica of San Vitale in Ravenna, Italy.
Ravenna-apollinarenuovo01.jpg
Autor: currybet, Licence: CC BY-SA 2.0
Main nave of the byzantine basilica of Sant'Apollinare Nuovo in Ravenna, Italy.
Ravenna 023.JPG
Autor: Pimlico27, Licence: CC BY-SA 4.0
Ravenna
Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Basilica of San Vitale.jpg
Autor: Commonists, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilica of San Vitale
PiazzaDelPopolo01.jpg
Autor: Georges Jansoone, Licence: CC BY 2.5
Palazzetto Veneziano (15th c.), Piazza del Popolo, Ravenna, Italy
Galla Placidia (Interno 1).jpg
Autor: Stefano Suozzo, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2013. See authorisations.