Rechle u Lenory

Rechle u Lenory
Pohled na lávku ze silnice
Pohled na lávku ze silnice
Základní údaje
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresPrachatice
Dopravapěší
ŘekaTeplá Vltava
Otevřen1870
Webová stránkahttp://www.rechle.cz/
Souřadnice
Parametry
Materiáldřevo
Délka27,77 m
Šířka1,8 m
Mapa
Rechle u Lenory - mapa
Rechle u Lenory - mapa
Další data
Kód památky45624/3-3637 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rechle u Lenory v okrese Prachatice je krytá dřevěná trámová lávka přes Teplou Vltavu, která sloužila k zadržování plujícího dřeva. Nachází se pod silnicí I/39 směrem na Volary.

Historie

Krytá dřevěná lávka byla vybudována v roce 1870 a sloužila k zadržování, počítání, usměrňování a vypouštění splavovaného dřeva po Vltavě do papíren v Loučovicích či Větřní. Původně byl prostor rechle uzavíratelný z obou stran dveřmi a na stěnách byla skladována bidla sloužící k uvolňování naplaveného dříví. Otvory v podlaze sloužily pro zasunutí trámků, které za nízkého stavu vody sloužily k zadržení dřeva. Ty pak splavované dříví zadržovaly až do doby, než z okolních jezírek dorazila vyšší vlna.

Termín „rechle“ pochází z němčiny (der Rechen, tj. hrábě).

Celková oprava mostu byla provedena v roce 1985 z iniciativy obce Lenora. Most je chráněnou kulturní památkou.[1][2]

Dispozice mostu

Rechle u Lenory

Dřevěná stavba lávky je 25 metrů dlouhá a 1,8 metrů široká a má dřevěné bednění až po střechu. Mostovka leží na třech kamenných pilířích obdélného půdorysu ve výšce asi 6 metrů nad hladinou Vltavy. Stavba je krytá valbovou střechou a z jižní strany se na lávku vstupuje po dřevěných schodech.[3][4]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-13]. Identifikátor záznamu 158078 : lávka krytá. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. JOSEF, Dušan. Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. [s.l.]: Libri, 2002. 553 s. Dostupné online. ISBN 80-7277-095-0. Heslo LENORA na Šumavě.  Archivováno 13. 3. 2016 na Wayback Machine.
  3. Naše mosty historické a současné, Dušan Josef, 1984
  4. FA a VCPD ČVUT v Praze, INDUSTRIÁLNÍ TOPOGRAFIE. www.industrialnitopografie.cz [online]. [cit. 2019-10-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
TramLavkaVltava.jpg
Autor: Simca, Licence: CC BY-SA 3.0
Trámová Lávka přes Teplou Vltavu
Rechel.jpg
Autor: Prochaine, Licence: CC BY-SA 4.0
Rechle, Lenora. Na Teplé Vltavě.
Lenora, rechle (01).jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: