Reconquista

Reconquista
konflikt: Křížové výpravy
Kapitulace Granady: maurský emír Boabdil se vzdává španělskému královskému páru (historický obraz z r. 1882)
Kapitulace Granady: maurský emír Boabdil se vzdává španělskému královskému páru (historický obraz z r. 1882)

Trvání718/7221492 (781 let)
MístoPyrenejský poloostrov
Výsledekvypuzení muslimských Maurů a Židů (dekret z Alhambry)
Změny územídobytí území Maurů Kastilskou korunou, Aragonskou korunou, Leónem, Navarrou a Portugalskem
Strany
  • Sultanát FesSultanát Fes Sultanát Fes

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pojmem reconquista („znovudobytí“) v dějinách Pyrenejského poloostrova označuje období od jeho ovládnutí muslimy v 8. století do 15. století, kdy v roce 1492 padl poslední muslimský emirát Granada. Novodobý pojem odráží pohled křesťanských království, která období bojů s „Maury“ prezentovala jako obnovování křesťanské vlády nad poloostrovem dříve ovládaným Vizigótskou říší.

Za počátek reconquisty se udává bitva u Covadongy (722), první významná porážka muslimských vojsk, která zajistila existenci malého křesťanského Asturského království na severu Španělska, zatímco na jihu byl ustaven Córdobský emirát. Velmi důležitou, i když odehrávající se mimo pyrenejský poloostrov, byla bitva u Poitiers - Tours roku 732, kde Karel Martel poráží Umájjovské vojsko na hlavu. Nepřímým důsledkem byl pád Umájjovců a nástup Abásovců.

Muslimská část poloostrova se po rozpadu Córdobského chalífátu (1031) souhrnně označovala al-Andalus, v jeho severní části postupně vznikla další křesťanská království: navarrské, leónské, aragonské, kastilské a portugalské. Rozhodující pro vývoj reconquisty byla porážka muslimských Almohadů v bitvě na Las Navas de Tolosa roku 1212, po které byla křesťanskými vojsky dobyta města Córdoba (1236), Sevilla (1248) a větší část muslimského panství, které se omezilo na malý emirát v oblasti Andalusie s centrem ve městě Granada.

Počátky reconquisty

Don Pelayo – památník na místě bitvy u Covadongy

Po arabském vpádu na Pyrenejský poloostrov roku 711 ustupovala část křesťanského obyvatelstva do údolí Pyrenejí. Uprchlíci se spojili s kmeny v Asturských horách a také s kmeny v navarrsko-aragonských Pyrenejích spolu s jejich jediným významným městem Pamplonou, jež byla do té doby vojenskou enklávou vizigótské moci uvnitř nepřátelského území.

V roce 718 se vůdce skupiny uprchlíků, vizigótský šlechtic Pelayo, lat. Pelagius (718–737), postavil do čela Astuřanů, kteří si jej zvolili za svého krále. Pod jeho vedením přibyly útoky na muslimské posádky.

V roce 722 (nebo možná v roce 724, nebo brzy po roce 718) maurský emír přikázal kterémusi Munuzovi, aby se svým vojskem z gijónské posádky zničil asturské rebely a zajistil tak maurskou kontrolu nad tímto regionem. Pelayo však toto vojsko porazil v bitvě u Covadongy, která však pravděpodobně byla jen malým incidentem mezi dvěma nevelkými skupinami (počet všech bojovníků nepřesáhl dvě stě). Jednalo se však o první významné střetnutí, v němž křesťané porazili muslimy.

Pelayovi synové a pozdější nástupci v boji pokračovali. Pelayův zeť Alfonso I. dobyl téměř celou Galicii, včetně města Santiaga de Compostela, jež se stalo poutním místem kvůli hrobu svatého Jakuba, který se zde nachází.

Tažení Karla Velikého

Roku 777 se k panovníkovi Franské říše dostal posel z Cordóbského emirátu a žádal pomoc pro odbojného místodržícího v Zaragoze. Karel Veliký se roku 778 vydal přes Pyreneje směrem k Zaragoze. Jeho tažení však dopadlo neúspěšně, musel se vrátit a při návratu přes Pyreneje bylo jeho vojsko napadeno a poraženo v bitvě v průsmyku Roncevaux. Teprve následující výpravy do severovýchodní části poloostrova a dobytí Girony v roce 785 a Barcelony v roce 801 mu umožnily na Pyrenejském poloostrově založit, na území dnešní Katalánie, Španělskou marku, jež měla funkci nárazníkové zóny mezi Franskou říší a muslimským územím.

Křesťanské státy v severním Španělsku

Království León

Související informace naleznete také v článku Království León.

Samotná představa reconquisty jako určitého nepřetržitého a cílevědomého procesu, trvajícího osm století, je historicky nepřesná. Křesťanské státy v severním Španělsku válčily mezi sebou navzájem téměř stejně často, jako proti muslimům. Staré Asturské království se svým hlavním městem Oviedem bylo chráněno neprostupnými horami severozápadního Španělska, zatímco Baskové v Navaře si udržovali nezávislost po celou dobu maurské nadvlády, podobně jako předtím za vizigótského a římského panství. Největší asturský král Alfonso III. využil úpadku španělských Umajjovců a posunul hranice království až k řece Douro. Jeho syn a nástupce García I. přemístil hlavní město na jih do Leónu, a království tak bylo nadále známo pod tímto jménem.

Kastilské království

Související informace naleznete také v článcích Kastilské království a Kastilská koruna.
Původně maurský minaret v Rondě, přestavěný ve zvonici

Na počátku 10. století rozšířilo království León své území východním směrem až k městu Burgos. Na ochranu dobyté země a zde usazených rolníků zde bylo vybudováno veliké množství hradů (španělsky castillos), které daly nově dobyté zemi název Kastilie. Za hraběte Ferdinanda Gonzála se pak Kastílii v roce 932 podařilo vyvázat ze své podřízenosti Leónu.

Navarra byla v době vlády Sancha I. v roce 905 prohlášena královstvím a rychle expandovala na jih. Sancho III. Navarrský – panovník výjimečných vojenských schopností – ovládal Aragonii, Asturii, Kastilii a část Leónu a učinil tak z Navarry vůdčí stát křesťanského Španělska. V roce 1028 určil Sancho svého druhého syna Ferdinanda za vládce kastilského hrabství. Ferdinand byl velice moudrý a zbožný panovník, který sjednotil většinu otcových držav a zahájil intenzivní postup křesťanů na jih. Za Ferdinanda zažila Kastílie významný vzrůst moci, což Ferdinandovi, jakožto nejmocnějšímu křesťanskému panovníkovi na poloostrově, umožnilo v roce 1054 přijmout titul císaře Hispánie. Protože se však ve Španělsku dosud neprosadil dědický princip primogenitury, byla Ferdinandova říše po jeho smrti v roce 1065 rozdělena mezi jeho syny, Alfonse VI. Kastilského, Sancha II. Kastilského a Garcíu II., krále Galicie. Alfonso se pokusil Sancha zbavit vlády. Ten však patrně zdědil více otcových schopností, svého bratra Alfonsa porazil a poslal do vyhnanství. García byl po krátké vládě odeslán do kláštera, kde strávil zbytek svého života.

Sanchova smrt v roce 1072 Alfonsovi umožnila vrátit se do země a zmocnit se všech někdejších domén Ferdinanda I. Alfonso byl skutečně působivou osobností. Byl na svoji dobu výjimečně tolerantní k muslimům – po dobytí muslimy ovládaného Toleda roku 1085 se prohlásil za "krále dvojí víry" a dále podporoval toto město coby centrum vzdělanosti a učenosti. Velmi usiloval rozšířit své državy a stát se jedním z nejmocnějších evropských monarchů. Během jeho vlády byl z Kastílie vypovězen Cid, španělský národní hrdina a hlavní postava stejnojmenného středověkého eposu, který nalezl útočiště u emíra ze Zaragozy a později dobyl na Maurech Valencii. Zhroucením córdobského chalífátu se Al-Andalus rozpadl do mnoha drobných mezi sebou válčících států, což přispělo k úspěšné expanzi Alfonsova křesťanského království na jih, jež vyvrcholila dobytím Toleda v roce 1085. Již v následujícím roce se však proti Alfonsovi spojili vládcové Sevilly se severoafrickými Almorávidy. Poté, co Almorávidé zvítězili nad křesťany, si rychle podmanili celé muslimské Španělsko.

Kastilie a León ve 13. a 14. století

Bojovníci křesťanští (vlevo) a muslimští (vpravo), bitva u Marrákeše, kodex Cantigas de Santa Maria
Bitva mezi křesťany a muslimskými Maury, výjev z kodexu Cantigas de Santa Maria

Po smrti Alfonse VII., byla Kastílie a León opět rozdělena. Nicméně nástupem syna Alfonse IX., Ferdinanda III., na královský trůn v Leónu v roce 1230 byly obě země definitivně sjednoceny v Kastilskou korunu. Ferdinand III. zvaný Svatý bojoval po celou dobu své vlády proti Maurům, jejichž osud na poloostrově byl zpečetěn po bitvě na Las Navas de Tolosa, v níž je v roce 1212 porazil Ferdinandův děd Alfonso VIII. Ve 13. století byla za účelem vypuzení Maurů ze Španělska vyhlášena dokonce křížová výprava. V průběhu tohoto století byla dobyta většina území někdejšího córdobského chalífátu (Córdoba padla v roce 1236, Sevilla 1248, Cádiz 1262) s výjimkou malé Granady, jež si vykupovala svoji nezávislost každoročním tributním poplatkem. Ferdinandova vláda byla počátkem období zvýšeného vlivu Španělska na evropskou politiku. V době jeho panování byla založena univerzita v Salamance – jedna z nejstarších v Evropě – na níž se dokonce rozvinula raná škola ekonomického myšlení. Ferdinandův nástupce, Alfonso X. Moudrý, napomohl k návratu klasické vzdělanosti do křesťanské Evropy prostřednictvím zpřístupnění duchovního bohatství muslimských knihoven a univerzit. V roce 1309 byl ve spojení s Aragonií dobyt Gibraltar. Despotický a krvavý vládce Pedro I. Krutý byl v roce 1366 vyhnán a následně zavražděn. Pedrovy války proti Aragonii a vnitřní konflikty způsobily dočasné oslabení kastilské moci.

Aragonské království

Související informace naleznete také v článcích Aragonské království a Aragonská koruna.
Bitva aragonského krále Jakuba I. s Maury

Vedle mocenského bloku Kastílie-León dominovala v severovýchodní části křesťanského Španělska rovněž Aragonie. Již v roce 1118 dobyl aragonský král Alfonso I. na Maurech Zaragozu a posunul tak hranice své říše na jih. Prostřednictvím sňatkové politiky připadlo Aragonii v roce 1137 Katalánsko včetně hrabství Barcelona (čímž vznikla Aragonská koruna). Do roku 1235 bylo dokončeno dobytí Maury držených Baleárských ostrovů. Expanze dále na jih na úkor Maurů byla po ovládnutí Valencie v roce 1238 znemožněna kastilskou rozpínavostí a proto aragonští králové zaměřili svou pozornost na východ. Na přelomu 13. a 14. století se tak nejprve zmocnili Sicílie a Sardinie a v roce 1442 získal Alfonso V. titul krále Neapole. Díku tomu se Katalánie a především Barcelona rozvinuly v hospodářské a obchodní centrum evropského významu.

Politicky byla aragonská říše uspořádána federalisticky, přičemž každá část říše disponovala vlastní ústavou. V samotné Aragonii stály v opozici vůči králi silné cortesy, které však mohly jen stěží omezit královu moc. Kastílie byla naproti tomu centrálně spravovaná, přesto i kastilští králové se museli potýkat s mocnou šlechtou, s níž se dostávali téměř neustále do konfliktů.

Sjednocení země, vypuzení Maurů a Židů

Boabdil předává Granadu španělskému královskému páru (obraz z roku 1882)

Obnovená snaha o sjednocení Španělska byla využita Isabelou Kastilskou a Ferdinandem II. Aragonským k ospravedlnění jejich vpádu do Granady, politické odsunutí Židů a Maurů. Svatba dědičky Kastílie a Leónu, Isabely I., s dědicem Aragonie, Ferdinandem II. v roce 1469 znamenala další krok k sjednocování Španělska. Skutečné sjednocení celé země však z důvodu odporu šlechty v obou zemích nejdříve nepřicházelo v úvahu.

Vnitropoliticky se Isabela a Ferdinand koncentrovali na vládu v Kastílii, kde s podporou měst mohli snáze omezit vliv šlechty a cortesů než v Aragonii a nastolit tak pevnou centralistickou vládu. Důležitým nástrojem, který tomuto napomohl, byla inkvizice zavedená v zemi v roce 1478. Ta nejprve sloužila především v církevních záležitostech, záhy se z ní však stal prostředek politického nátlaku proti šlechtě, neboť ve Španělsku oproti jiným zemím nebyla inkvizice církevní, nýbrž státní institucí. Moc šlechty byla rovněž podlomena bouráním jejích hradů (symboly nezávislosti aristokracie na králi) a zavedením systému pravidelného výběru daní. Ferdinand a Isabela tedy položili základy náboženskému, politickému a ekonomickému sjednocení Španělska. Aragonie se získáním Sicílie a jižní Itálie stala v 15. století významnou námořní mocností Středomoří, zatímco Kastílie a Portugalsko soupeřili o dominanci v Atlantském oceánu.

Po dobytí poslední maurské pevnosti – Granady – v roce 1492 vydali Isabela a Ferdinand edikt, jímž bylo Židům nařízeno buď přijmout křest nebo opustit zemi. Na to následovala rozsáhlá vlna pronásledování, v jejímž průběhu odešly z Pyrenejského poloostrova statisíce španělských (sefardských) Židů, což způsobilo zemi nenapravitelné kulturní a hospodářské škody. Vůči Maurům byla zachovávána jistá míra tolerance. To se však mělo změnit na počátku 16. století. V roce 1499 bylo asi 50 000 Maurů v Granadě přinuceno kardinálem Cisnerosem v hromadném křtu ke konverzi. Během povstání, které následovalo (známé jako povstání v Alpujarras), byli všichni ti, kdož se odmítli stát katolíky nebo se nechat deportovat do Afriky, systematicky zmasakrováni. Výsledkem byl exodus Maurů, Židů a Gitanos z měst a vesnic Granady do horských a venkovských regionů. Někdy kolem roku 1500 Cisneros prohlásil, že „Zde už není žádného města, které by nebylo křesťanské, a všechny mešity jsou od nynějška kostely.“ Podobně jako v Osmanské říši se z kostelů staly mešity, zde se naopak mešity přebudovaly na křesťanské svatostánky.

Odkazy

Literatura

  • CONSTABLE, Olivia Remie. Medieval Iberia.Readings from Christian, Muslim, and Jewish Sources. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2011. 624 s. ISBN 978-0-8122-2168-8. (anglicky) 
  • HAZARD, Harry W., a kol. A History of the Crusades. Vol. 3, The fourteenth and fifteenth centuries. Madison: University of Wisconsin Press, 1975. 813 s. Dostupné online. ISBN 0-299-06670-3. (anglicky) 
  • O'CALLAGHAN, Joseph F. Reconquest and Crusade in Medieval Spain. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2004. 344 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8122-1889-3. (anglicky) 
  • ROUIGHI, Ramzi. The Making of a Mediterranean Emirate. Ifriøqiya and Its Andalusis 1200-1400. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2011. 248 s. ISBN 978-0-8122-4310-9. (anglicky) 
  • ŽENKA, Josef. Pád Granady a zánik al-Andalusu. Praha: Argo, 2011. 184 s. ISBN 978-80-257-0466-0. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Arrano Beltza proporcion bandera.png
Bandera del Reino de Pamplona en proporcion de bandera normalizada
Carolingian Banner.svg
Autor: Gb89.2, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner of the Carolingian dynasty according to the Osprey Men at Arms, The Age of Charlemagne illustration of artist Angus McBride.
Flag of the Republic of Pisa.svg
Flag of the Republic of Pisa
Flag of the Papal States (1803-1825).svg
Autor: Tibetan Pop Rocks, Licence: CC BY-SA 3.0
Merchant flag of the Papal States. In use since 1803, officially adopted on 7 June 1815.
Flag of Aquitaine.svg
Autor: Patricia Fidi, Licence: CC0
Regional flag of the french province Aquitaine
Flag of Genoa.svg
Flag of Genoa
Bandeira Templária.svg
Autor: Rkcora, Licence: CC BY-SA 4.0
Battle Standard (gonfalon) used by the Templars in battle.
Cross of order of mountjoy.svg
(c) Credit to the author, CC BY-SA 3.0
The GIF source of this image

Alleged cross of Military Order of Mountjoy (Montjoie, Monte Gaudio)-the emblem of Spanish knightly order. This image is based upon, and is a vector replacement for Image:Cross of order of mountjoy.gif by Janmad.

Completely unsubstantiated. According to William Berry, Encyclopædia Heraldica: Or, Complete Dictionary of Heraldry (1828):

"According to some writers, the badge was a red cross, like that of the Knights Templars; others, that it was a red star of five points placed on a white mantle; but Palliott is positive that it was a white cross of five rays, and that their mantle was red."
So, according to various, and as of 1828 unidentifiable authorities, perhaps a red cross, perhaps a red star, but Pierre Palliott in 1655 claims "a white cross of five rays" (it is unclear what a "cross of five rays" is supposed to be).
Rectangular green flag.svg
Rectangular green flag. This flag should not be used to represent the Fatimid Caliphate. Note that the concept of rectangular national flags did not exist during Fatimid times, and that the dynastic color of the Fatimids was white, not green (just as black was the dynastic color of the Abbasids, etc.).
Coat of Arms of Spain.svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Spain (official)
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Royal Banner of León.svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of León
Royal Banner of Aragón (Early Style).svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of the Kingdom and Crown of Aragón (Early Style)
Cantigas battle.jpg
Battle of the Reconquista from the Cantigas de Santa María
Drapeau de Provence « ancien ».svg
Autor: Pce13, Licence: CC BY-SA 4.0
Drapeau de la Provence dit « ancien »
Batalla del Puig por Marzal de Sas (1410-20).jpg
Battle of El Puig, one of the central panels of the Centenar de la Ploma or Saint George Altarpiece (tempera on panel, ca. 1405), Master of the Centenar de la Ploma, or Andreu Marçal de Sax (ca. 1393-1410)? Victoria & Albert Museum, London. It represents the Battle of El Puig de Santa Maria (1237) during the Reconquest of València, with the King of Catalonia and Aragon, James I of Aragon, the Conqueror (dressed in the 4 stripes of the Crown of Aragon), conquering El Puig from the Muslim troops, and Saint George (wearing the Saint George cross on his chest) miraculously interceding as a warrior, appearing just behind him. It seems James I was not present actually present at the battle, which was led by Bernat Guillem d’Entença and Guillem d’Aguiló.
Flag of Morocco 1073 1147.svg
A white flag inscribed with the Shahada (in Maghrebi script).

This is supposedly a banner used by the Almoravid dynasty in Morocco (11th to 12th centuries). This claim is apparently due to an entry at the "Flags of the World" website:

"The use of the flag in Morocco as a symbol of the state dates way back to the Almoravide dynasty (1062-1125 AD). Prior to this time, white silk banners were often carried in battle,sometimes with Koranic inscriptions written on them. The Almoravides institutionalized this practice. They gave one banner to every unit of 100 soldiers; the leaders always carried one inscribed: «There is no god but god, and Mohammad is His Prophet». The two following dynasties (the Merinides and the Saadiens) continued the use of the White flag as the symbol of the State." (Dov Gutterman, 17 Apr 1999)

Note that no source is being given for this claim, the best we can do at this point is say that we heard it from Dov Gutterman in 1999. Also note that the imlied claim that the modern form of the shahada was written on the flags.

This is not only unsubstatiated but also implausible, as medieval sources tend to give a longer form of the shahada, lā ilāha illā-llāh waḥdahu lā šarīka lahu, muḥammadan ʿabduhu wa rasūluhu. It is completely unclear when the modern form is first recorded, let alone when it can first be shown to have been written on a flag (the earliest positive reference we have for this in the en-wiki's shahada article is the earliest 20th century, possibly (without explicit reference) traceable to flags used by Wahhab in the 18th century.
Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Cross Alcantara.svg
Autor: WarX (diskuse · příspěvky), Licence: CC BY-SA 3.0
Emblem of the Military Order of Alcantara
Flag of Hafsid Dynasty (1229 - 1574).svg
Autor: DrFO.Jr.Tn, Licence: CC BY-SA 3.0

WARNING: This is a "possible reconstruction" of a Hafsid flag of the 15th century (unreferenced). There are some depictions of Hafsid flags in 15th century manuscripts. They appear to show a crescent, or a double crescent, on a yellow flag.

The upward-pointing crescent (without the star) can be traced to the Catalan Atlas collected by Charles V le Sage c. 1370, where it is attributed to the port city of Gabes.
Arms of the Mercedarians (Version without Crest).svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Arms of the Mercedarians, version without the crest.
PortugueseFlag1248.svg
Autor: Nuno Tavares, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Portugal 1248 - 1385
Bratach Taifa Bhaeza.jpg
Autor: Allmhurach, Licence: CC BY-SA 4.0
Bratach Taifa Bhaeza, a mhair bho 1224 gu ruige 1226.
Ancient Flag of Burgundy.svg
Autor: Oren neu dag (diskuse), Licence: CC BY-SA 3.0
Ancient Flag of Burgundy
Royal Banner of Navarre (Early Design).svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of Navarre (Early Design)
La Rendición de Granada - Pradilla.jpg
The Surrender of Granada: The last king of Granada, Abu Abdullah Muhammad XII, hands over Granada, the last Muslim stronghold in Andalusia, to the Catholic King Ferdinand II of Aragon
Al-andalus Cordoba.png
Autor: Hugger3000, Licence: CC BY-SA 4.0
Bandera de la Taifa de Cordoba
Royal Banner of Aragón.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of the Kingdom and Crown of Aragón
Emblema OrdendSantaMariadEspaña.svg
Autor: Dgarcia29, Licence: CC BY-SA 3.0
Emblema de la Orden de Santa María de España. Emblema de la Orden
Flag of Andalucía (no CoA).svg
Autor: R-41, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of Andalucía without coat of arms.
Umayyad Flag.svg
Flag of the Umayyad Dynasty (660–750)
Flag of Occitania.svg
Flag of Occitània
Reconquista4.jpg
Cantiga 181. The Battle of Marrakesh from the en:Cantigas de Santa Maria
Ordem Avis.svg
Autor: No machine-readable author provided. Nuno Tavares assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5
Cross of Ordem de Avis (Aviz Order)
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Posible bandera musulmana de Mallorca.svg
Possible flag of Majorca prior to its conquest by Christians.
Cruz de Calatrava.svg
Calatrava Cross
Flag of Fez (1550).svg
Autor: Rayan54, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Fez in 1550, according to : http://hubert-herald.nl/INHOUD.htm
ESTANDARTE DE ABDERRAMAN III.jpg
Autor: Jin waifu, Licence: CC BY-SA 4.0
Estandarte real de Abbderraman III usada como bandera durante su mandato y la Taifa de Córdoba
Standard of Grenade after Cresques Atlas s XIV.svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
WARNING: This image is highly speculative. The main source pointing to this design is the Catalan Atlas, which as a historical primary source cannot be considered a reliable reference, especially if it is the only source used. This image should not be added to articles without clearly indicating its speculative nature. Note that FOTW (where most of those flags on Commons are adapted from) is based on user contributions like Wikipedia, and hence not authoritative either.
Al-andalus Sevilla.png
Autor: Hugger3000, Licence: CC BY-SA 4.0
Bandera de la Taifa de Sevilla
PortugueseFlag1095.svg
Flag of Portugal c. 1095 - c. 1143.
White flag 3 to 2.svg
White flag with width to height ratio 3:2
Flag of Morocco (1258-1659).svg
Flag/War-flag of Marinid (1258-1420) and Saadi (1554-1659) dynasties in Morocco. White banner is also reported.
Ottoman red flag.svg
According to Rıza Nur, sultan Selim I (1512-20) had a white personal flag, while the Ottoman Army flag was red (kızıl bayrak). During Süleyman I's reign (1520-66) the janissaries had a white flag while the timariot cavalry had a red flag. It was used as the Ottoman civic and merchant flag from 1793 to 1923.
Pavillon de Narbonne.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Pavillon de Narbonne au XIVè-XVè siècle, d'après des portulans.
Flag of Marseille.svg
Flag of Marseille
Ronda Minaret-Kirchturm2004.jpg
Autor: Manfred Werner (User:Tsui, Tsui at de.wikipedia.org), Licence: CC BY-SA 3.0
Alminar de San Sebastián - an old moorish minaret, expanded as a belltower after the "Reconquista" of Al-Andalus by the catholic kings of Spain.
Cross monreal.svg
The emblem of the Military Order of Knights of Monreal (spanish medieval knightly order)
Don Pelayo.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Statue of Don Pelayo in Covadonga (Asturias, Spain), sculpture by Gerardo Zaragoza (1965). Pelayo was a visigothic nobleman. Victor of the battle of Covadonga, he was the initiator of the reconquest in the Iberian peninsula (the Reconquista).
Flag of Almohad Dynasty (1147-1269).svg
The oldest known flag of Morocco, is shown in the Libro de Conoscimiento de Todos los Reynos (an online version is available here, see page 26). This flag is supposed to have been used by the rulers in Morocco in XI-XIIIth century. The flag is red with a 64-square chessboard placed in the middle of the flag. The upper left square of the chessboard is white.
Flag of France (XII-XIII).svg
flag of the France sec. XII-XIII
Badge of the Order of Montesa (Until c.1890).svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 4.0
The Cross of Saint George of Montesa, Ancient Badge of the Military Order of Montesa, used until c.1890 (Spain)
Cruz de la Orden de Montesa (primitiva).svg
Autor: MrPotato1010, Licence: CC BY-SA 4.0
First cross of the Order of Montesa, used since its beginnings. Permission was granted to wear it on the vestments of the knights by Pope Clement VII on August 5, 1393. In 1399, the cross of St. George was adopted, because of the union of the Order of Montesa with the Order of San Jorge of Alfama.
Al-andalus Murcia.png
Autor: Hugito ddd, Licence: CC BY-SA 4.0
Taifa de Murcia
Torre Merlata del Giudicato di Torres.svg
Crenellated tower of Giudicato di Torres.
Royal Banner of Norway (14th Century).svg
Autor: Samhanin, Roede (tif file author), Licence: CC BY-SA 4.0
Royal Banner of Norway (14th Century) based on contemporary depictions of flags from Scandinavia and Scotland.