Reduta Jazz Club
Reduta Jazz Club | |
---|---|
Reduta | |
Účel stavby | |
hudební klub | |
Poloha | |
Adresa | Národní 20, Praha 1, Česko |
Souřadnice | 50°4′55,2″ s. š., 14°25′6,24″ v. d. |
Další informace | |
Web | Oficiální web |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Reduta Jazz Club je kulturní podnik ve středu Prahy, sídlící na Národní třídě na Novém Městě v městské části Praha 1 blízko Národního divadla. Je nejstarším jazzovým klubem v Praze. Známý je i návštěvou slavných osobností, jako byli Bill Clinton, Václav Havel a další.
Historie
Jako malé experimentální jeviště otevřel klub Reduta své brány poprvé koncem roku 1957, přičemž bývalou noční vinárnu díky nápadu ctižádostivých umělců a podnikavému duchu pana vedoucího brzy změnil v jednu z nejpozoruhodnějších scén, jaké tehdejší Státní divadelní studio provozovalo. Celkové politické uvolnění podnítilo v roce 1958 snahy mnohých umělců co nejsvobodněji se vyjádřit k době, v níž žili. A právě Reduta se stala prvním z nové vlny rodících se malých jevišť, jež hluboce a významně ovlivnila divadelní a hudební vývoj nejen své doby, ale i příštích desetiletí.
Kromě jiného zde také hrával Jiří Suchý na kontrabas a Jiří Šlitr na klavír, kteří se zde na konci 50. let vůbec poprvé seznámili a začali posléze spolupracovat a poté spoluzaložili Divadlo Semafor. Po nějakou dobu zde hrálo i Divadlo Járy Cimrmana.
Divadelní představení v Redutě byly svéráznou formou moderního literárního kabaretu, nazývaly se Text-appealy a jejich snahou bylo co možná nejpříměji na diváky zapůsobit (apelovat) textem, a to vypravovaným, hraným nebo zpívaným. Tyto večery si brzy získaly velkou oblibu a jejich tvůrci – výborně improvizující herec Ivan Vyskočil a mimořádně talentovaný textař a zpívající kontrabasista Jiří Suchý – jich pro Redutu spolu se svými hosty připravili více než čtyřicet. Na textech pro tato divadelní představení se mj. podílel i Jiří Robert Pick.[1] Hudebně divadelní představení se nejednou změnila v jam session, kde se brzy začali scházet vůdčí tuzemští jazzmani. Po několika letech Reduta začala ve svých prostorách souběžně provozovat dvě scény – jazzový klub na jedné, a kabaretně-divadelní pódium na straně druhé.
Popularitu Reduty v šedesátých letech minulého století podporoval příchod nových autorů a protagonistů, rozvíjejících tradici text-apelového kabaretu. Jejich úspěšná činnost se však po okupaci sovětskými vojsky roku 1968 stále více komplikovala díky nevůli oficiálních strážců kultury. V 70. letech se Reduta stala scénou tehdy monopolní umělecké agentury Pragokoncert. Díky důsledně uplatňované normalizační kulturní politice začala divadelní Reduta ztrácet svoji tvář a stále více se vzdalovala od své původní text-appealové tradici. S nástupem osmdesátých let zde pak byla jazzová vystoupení, která byla projevem svobodné a nekonformní vůle jako předtím text-appealové kabarety. Díky jejich věhlasu se Reduta stala vyhledávaným střediskem umělecké inteligence a po dlouhou dobu hrála integrující roli v nepříliš bohatém spektru pražského kulturního života.
Paradoxně také především díky produkci agentury Pragokoncert, která do socialistického Československa přivážela mezinárodně proslulé osobnosti (Wynton Marsalis, Chris Barber, Aki Takase, Albert Mangelsdorff, Cecil Taylor, Karin Krog, Tony Scott, Enrico Rava, Tomasz Stanko a jiní), zde docházelo během oblíbených nočních jam-sessions ke kontaktu avantgardní umělecké scény s intelektuálními kruhy z řad disentu, z nichž se později zrodila nová politická garnitura. Reduta se tak koncem osmdesátých let stala, a to nejen díky svému umístění na Národní třídě, jedním z center „sametové revoluce“, jedním z míst ovlivňujícím novou uměleckou i politickou kulturu. Místem, kde se v dalších letech setkávali osobnosti české i mezinárodní politické a kulturní scény; v roce 1994 se zde americký prezident Bill Clinton, jako amatérský hráč na tenorsaxofon aktivně zapojil do tradičního jam session.
Současnost
Velmi pestrý hudební program se mimo jiné člení na MONDAY'S NEW FACES, při kterém se mohou diváci seznámit s mladými talenty, úterní HVĚZDY A LEGENDY ČESKÉHO JAZZU, páteční BIG BANDY, sobotní TRADIČNÍ JAZZ a DIXIELAND, nedělní SUNDAY'S DELIGHT.
Ačkoliv je Reduta známa především obzvláště jako jazzový klub, divadelní dramaturgie divadla Reduta hraje marionetové a černé divadlo. V současnosti je na programu černo-divadelní představení Magic Trip to Prague a moderní marionetové zpracování známé opery od Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni di Praga.
Zvláštní specialitou klubu je uvádění big bandů. Zde je divák a posluchač zcela ponořen v malém prostoru klubu do dění na pódiu. Stává se jakoby součástí orchestru.
Odkazy
Reference
Literatura
- HERCÍKOVÁ, Iva. Začalo to Redutou. Praha: Orbis, 1964. 300 s.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Divadlo Minaret je pražský profesionální soubor se zaměřením na činoherní tvorbu pro děti a mládež. Vzniklo v roce 1994 a dosud vytvořilo dvanáct pohádkových inscenací a tři tituly pro dospělé. Tvorba souboru je výhradně autorská - k jednotlivým titulům vznikají vlastní dramatické texty, původní písně a hudební doprovod. Minaretu je blízká hravost, laskavý humor a harmonizující, citový aspekt pohádkových příběhů.
V současné době je Minaret jedním z mála činoherních souborů na území hlavního města Prahy, které udržují pravidelný víkendový provoz pro rodiče s dětmi – svá představení uvádí v Redutě (Praha 1, Národní 20) a spolupracuje i s dalšími pražskými scénami (např. Divadlo U Hasičů – Praha 2), vystupuje i mimo Prahu . Soubor vystupuje od září do června a během jedné sezóny odehraje přibližně devadesát až jedno sto představení (převážně v Praze). Na přípravě inscenací se podílí stabilní tvůrčí tým. Vedoucím Divadla Minaret je Luděk Jiřík (herec Městského divadla Mladá Boleslav), který je v Minaretu zároveň režisérem. Dramaturgii zajišťuje Renata Nechutová, která je autorkou všech dosud vytvořených pohádkových her. Stálými výtvarnými spolupracovníky Minaretu jsou scénograf Adam Pitra a textilní výtvarnice Ivana Křivánková. Minaret spolupracuje se špičkovými hudebními spolutvůrci – se skladatelem Petrem Maláskem, Vladimírem Franzem, bratry Krčkovými a dalšími. Choreografie inscenací je dílem Evy Velínské. Na činnosti Minaretu se podílí přibližně šestnáct herců (např. Radek Valenta, Zdeněk Kovář, Tereza Ludvíková, Michaela Váňová, Ivo Theimer, Radim Jíra a další). Soubor má na repertoáru 12 pohádkových inscenací: autorskou pohádku s písničkami Jaromíra Nohavici Tři veselá prasátka, poetickou pohádku s hudbou Antonína Dvořáka O Rusalce, hravý příběh o přírodě a kamarádství lesních skřítků Skřítci v údolí, veselou pohádkovou hru o vzniku Země a člověka Stvoření světa, mravoučnou pohádku o dobrodružství Jeníčka a Mařenky O chaloupce z perníku, vánoční příběh o narození Ježíška Putování do Betléma, pohádku o potrestaném kocourovi Myšáci jsou rošťáci!, českou lidovou pohádku se zpěvy a tanci Kominíkovo štěstí, rozpustilou pohádkovou komedii o rodině duchů Strašidla v Čechách, fantazijní pohádkový příběh na motivy života Františka z Assisi Kouzelný les, současnou pohádku o hračkách vytoužených i odložených Svět hraček a inscenaci, která vznikla k 15. výročí existence souboru a je ztřeštěnou féérií se známými pohádkovými postavami z inscenací souboru Pohádkový minaret. Tyto inscenace divadlo uvádí o víkendech pro rodiče s dětmi i ve všední dny dopoledne pro žáky základních a mateřských škol. Herecké kurzy Divadla Minaret pro děti a mládež – Studio Divadla Minaret
Těžiště činnosti Divadla Minaret je v uvádění představení pro děti a mládež. Vedle toho však členové Divadla Minaret ještě od roku 1996 vedou kurzy dramatické výchovy, které dětem a mládeži ve věku od osmi do šestnácti let umožňují získání základní herecké průpravy. Součástí kurzů je pohybová a hlasová výchova, práce na textu a příprava konkrétního divadelního vystoupení. Lektory zábavně-vzdělávacího cyklu divadelní výchovy na Praze 6 (kam se studio po třináctiletém působení na Praze 7 přemístilo) jsou Renata Nechutová a Luděk Jiřík. Od sezóny 2009/2010 tyto dramatické kurzy probíhají na Praze 6 (zkušebna v Základní škole Na Dlouhém lánu ve Vokovicích).