Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Pohled přes Obecní rybník
Pohled přes Obecní rybník
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaMasarykovo náměstí 16, Jílové u Prahy, 254 01, Česko
Založeno24. března 2004
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se nachází v historické budově zvané Mince v dolní části jílovského Masarykova náměstí. Muzeum je členem Asociace muzeí a galerií České republiky.[1]

Historie

Počátky jílovského muzea jsou spojené se zdejším rodákem Leopoldem Čihákem, jenž roku 1891 městu daroval svoji sbírku. Zastupitelstvo ji na zasedání 28. prosince téhož roku přijalo a založilo muzeum. Vedením pak byl pověřen právě Leopold Čihák. Sbírka se skládala ze stovek historických listin, map a dalších exponátů. Postupně se sbírka rozrůstala a dávat o sobě vědět se postupně snažilo i muzeum. Jejich prvním úspěchem byla účast na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze v roce 1895. Leopold Čihák zemřel v roce 1915 a posléze trvalo dalších 15 let, než se někdo začal o sbírku opětovně starat. Dne 2. listopadu 1930 radní založili Spolek okresního muzea, jenž 24. ledna 1931 převzal sbírku do své péče. Zároveň došlo k povýšení z městského muzea na okresní. V roce 1950 došlo k rozpuštění spolku a sbírka se vrátila do rukou města. Muzeum, tentokrát pod názvem Okresní vlastivědné muzeum, fungovalo jen díky práci dobrovolníků. V roce 1960 se opět přejmenovalo, tentokrát na Muzeum těžby a zpracování zlata na Jílovsku. Od roku 1962 probíhala postupná profesionalizace muzea. V letech 19771983 prošla budova muzea nákladnou rekonstrukcí. Navíc došlo k převedení muzea na Okresní národní výbor Praha-západ a ten v roce 1978 změnil jeho název na Okresní muzeum s působností v okrese Praha-západ. Expozičně se pak specializovalo na zlato v ČR. K poslední změně názvu došlo k 1. lednu 1991, kdy se mění na současný název Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.[2] Od 1. ledna 2003 je příspěvkovou organizací Středočeského kraje.

Budova muzea

Gotický dům, vystavěný patrně v 1. polovině 14. století, sloužil do roku 1420 hornímu úřadu, zde královský hormistr vybíral od těžařů daně ve zlatě a zlato pro potřeby panovníka také vykupoval. Odtud bylo důlní podnikání v okolí Jílového řízeno. Nějakou dobu jej vlastnil i Edward Kelley, alchymista na dvoře Rudolfa II. Podle dochované fresky na nádvoří domu byl okolo roku 1744 jeho majitelem Vilém Ferdinand von Krauseneck, tehdy správce zemských desk. V roce 1876 přešel dům do majetku města. To zde zřídilo školu, která zde od roku 1891 do 50. let 20. století fungovala společně s muzeem.

Expozice

Expozice dějin Ostrovského kláštera

Stálé expozice

  • Historie těžby a zpracování zlata
  • Jílovské zlato
    Ora et labora (expozice benediktinského kláštera na Ostrově a Sekanky)
  • Jílové v odlesku zlata
  • Tramping a příroda dolního Posázaví
Nádvoří jílovského muzea se sochami Olbrama Zoubka

Historické štoly

Zajímavosti

  • Od roku 1988 je muzeum zřizovatelem NS Jílovské zlaté doly, vzniklé jako doplněk stálé expozice. V roce 2018 byla stezka obnovena.[3]
  • V objektu se nachází informační centrum, kde je možné zakoupit turistické známky, pohlednice a regionální literaturu

Odkazy

Reference

  1. Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, cz-museums.cz
  2. Dostálová, Bohuslava; a kol. Pan Čihák by se divil: 110 let Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Jílové u Prahy: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, 2001. ISBN 80-238-8588-X. 
  3. Naučná stezka, muzeumjilove.cz

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Muzeum Jilove Olbram Zoubek (3) (1).jpg
Autor: Drnzík, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří jílovského muzea
Jilove1.jpg
Autor: Posázaví, Licence: CC BY-SA 3.0
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - venkovní pohled
Jílovské zlato.jpg
Autor: Drnzík, Licence: CC BY-SA 4.0
Jílovské zlato
Ostrov muzeum.jpg
Autor: Drnzík, Licence: CC BY-SA 4.0
Expozice Ostrovského kláštera