Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli
Budova bývalého piaristického gymnázia, nyní regionální muzeum
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Budova bývalého piaristického gymnázia, nyní regionální muzeum
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoLitomyšl
AdresaJiráskova 9
Založeno20. září 1891
Zaměřeníregionální
Původní účel budovypiaristické gymnázium
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Regionální muzeum v Litomyšli vzniklo v roce 2004 přeměnou městského muzea, které zde sídlilo od roku 1926. Zřizovatelem Regionálního muzea v Litomyšli s působností pro okres Svitavy je Pardubický kraj. Stálá expozice v hlavní budově bývalého piaristického gymnázia vystavěného v barokním slohu v letech 1714–1719 je zaměřena na historii města Litomyšle.[1] Muzeum provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany v budově bývalého zámeckého pivovaru.

Historie

V roce 1891 bylo v Litomyšli založeno městské muzeum, které sídlilo v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozsáhle barokní budovy bývalého piaristického gymnázia vybudované v letech 1714–1719 podle projektu Giovanni Battisty Alliprandiho. Později, na již státním gymnáziu, vyučoval i Alois Jirásek a zde se odehrává i děj jeho historické novely Filosofská historie.[2]

V roce 2004 bylo městské muzeum přeměněno na regionální s působností na území okresu Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj.

Rekonstrukce a dostavba budovy

V letech 2012–2014 proběhla revitalizace a dostavba objektu Regionálního muzea v Litomyšli podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Investorem byl Pardubický kraj, který na revitalizaci objektu získal více než 61 milionů korun z Regionálního operačního programu Severovýchod.[3]

Původní historická budova byla rozšířena o dvě přístavby podle návrhu architekta Josefa Pleskota, které reagovaly na archeologické nálezy. První vznikla v suterénu směrem do Jiráskovy ulice, kde se při archeologických pracích podařilo odkrýt část tzv. horního města zničeného požárem – pozůstatky cesty, hradby, brány a měšťanských domů ze 14.– 17. století. Toto mohou návštěvníci vidět prosklenými stěnami i otvorem v podlaze. Architektonickým řešením se podařilo vizuálně propojit nečekané historické nálezy s moderní expozicí uměleckých předmětů.[4]

Druhou přístavbou je integrovaná přízemní vstupní budova na boku muzea, kde vzniklo foyer a sociální zázemí. Původní projekt vstupní haly počítal s nenápadnou budovou zapuštěnou do země.[4] Přestěhováním většiny odborných pracovišť do nedalekého zámeckého pivovaru vznikly nové výstavní a společenské prostory s kavárnou a zázemí pro prezentační nebo vzdělávací akce.[4]

Regionální muzeum v Litomyšli se opět otevřelo veřejnosti 17. července 2014 a podle slov jeho ředitele René Klimeše „smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti a vytvořit z něj místo poučení, relaxace a zábavy, místo, v němž je příjemné pobývat“.

Ocenění


Expozice

Stálá expozice s názvem Litomyšl – město kultury a vzdělanosti je tematicky členěna na devět částí:

  • Zámecké návrší
  • Kabinet starších dějin
  • Kabinet přírodovědný a technický
  • Kabinet zeměpisný
  • Kabinet etnografický
  • Kabinet moderních dějin
  • Kabinet sběratelství a kuriozit
  • Spolek střelců do terče
  • Lapidárium

Současnost

V prostorách muzea se pořádají krátkodobé výstavy zaměřené na historii, přírodu a umění, workshopy, přednášky, semináře o archeologii pro veřejnost i dětské programy.

Odkazy

Reference

  1. Litomyšl opraví regionální muzeum podle Pleskotova projektu
  2. Regionální muzeum v Litomyšli
  3. Regionální muzeum v Litomyšli se otevírá. Odhalí i pozůstatky starého města. www.rada-severovychod.cz [online]. [cit. 2016-10-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-13. 
  4. a b c VOLF, Petr. Litomyšl: renesanční město moderní architektury. Litomyšl: Město Litomyšl, 2014. 271 s. ISBN 9788090582118. S. 62–69. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Litomyšl-DM-2019-109.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Piaristické gymnázium, dnes Regionální muzeum - hlavní vchod s moderní přístavbou
Litomyšl-DM-2019-115.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Regionální muzeum v Litomyšli - moderní přístavba
Litomyšl-DM-2019-114.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Regionální muzeum v Litomyšli - moderní přístavba
Litomyšl-DM-2019-116.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Regionální muzeum v Litomyšli - moderní přístavba, zadní část směrem do města
Litomyšl-DM-2019-110.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Piaristické gymnázium, dnes Regionální muzeum - pohled ze severu
Litomyšl-DM-2019-097.jpg
(c) Dominik Matus, CC BY-SA 3.0
Piaristické gymnázium, Regionální muzeum (Litomyšl)