Rejvíz (národní přírodní rezervace)

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Rejvíz
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení4. června 1955
VyhlásilMinisterstvo životního prostředí
Nadm. výška731–805 m n. m.
Rozloha328,56 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresJeseník
UmístěníRejvíz
Souřadnice
Rejvíz
Rejvíz
Další informace
Kód371
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Rejvíz je národní přírodní rezervace ev. č. 371 poblíž obce Jeseník v okrese Jeseník. Z hlediska historických zemí se tato lokalita nachází v českém Slezsku. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Jeseníky.

Důvodem ochrany je zachování komplexu rašelinných ekosystémů se všemi druhy rostlin a živočichů na ně vázanými i jejich horninového, vodního a půdního prostředí. Chráněné území leží na rozvodí Černé Opavy a Vrchovištního potoka v nadmořské výšce 734–794 m. Prochází jím naučná stezka Rejvíz – Mechové jezírko po chodníku z klád (povalů).[3] Jeho centrem je Velké mechové jezírko. Necelý jeden kilometr jižně od osady Rejvíz se v severovýchodní části rezervace nachází Malé mechové jezírko, které je zcela zarostlé a není veřejnosti přístupné.

Rašeliniště vzniklo v době ústupu doby ledové asi před šesti až sedmi tisíci lety.[4] Jde o typ vrchovištního rašeliniště, kdy se zadržuje větší množství vody na nepropustném podloží.

Rostliny a živočichové

Ze stromů zde roste především nižší borovice blatka (Pinus uncinata). Všudypřítomný je zde mech rašeliník a roste zde i masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. V těsném okolí vlastních rašelinišť se vyskytují druhy typické pro podmáčené louky jako prstnatec májový, kamzičník rakouský, ostřice příbuzná a lilie cibulkonosná.[5]

Ze savců se zde pravidelně objevuje netopýr severní, z ptáků datel černý, sýc rousný, chřástal polní a čáp černý. Vyskytují se zde dva druhy čolků: čolek karpatský a čolek horský.[5] Z nižších živočichů je zajímavý výskyt arktického druhu šídla rašelinného. Žije zde mj. množství různých pavouků.[4]

Kauzy

V roce 2018 probíhala v rezervaci těžba dřeva kvůli kůrovcové kalamitě. Pokácené stromy se protizákonně ošetřovaly jedovatým cypermethrinem. Toto jednání zůstane patrně bez postihu.[6]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Rejvíz Mechové jezírko – naučná stezka [online]. Jeseníky (eJeseniky.Com), 2007 [cit. 2008-12-28]. Dostupné online. 
  4. a b Naučná stezka Rejvíz – Mechové jezírko [online]. Jeseníky Info [cit. 2008-12-29]. Dostupné online. 
  5. a b NPR Rejvíz [online]. Správa CHKO Jeseníky [cit. 2008-12-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-03. 
  6. ZÍTA, Dalibor. Použití jedů v přísně chráněné rezervaci Rejvíz bylo nejspíš protizákonné a nemělo efekt. Radio Wave [online]. 2018-11-26 [cit. 2019-01-22]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Rejviz cesta.JPG
Rejvíz - cesta