Rektifikace kružnice
Rektifikace kružnice je jeden ze známých matematických problémů starověku (společně s kvadraturou kruhu, trisekcí úhlu a zdvojením krychle). Je to úloha matematicky ekvivalentní ke kvadratuře kruhu. Úkolem je sestrojit ke kružnici úsečku o stejné délce (tedy obvod kruhu se bude rovnat délce úsečky) pomocí tzv. eukleidovské konstrukce, tedy pouze pravítkem a kružítkem.
K úplnému důkazu o nemožnosti řešení těchto matematických problémů se dospělo až v 18. a 19. století zásluhou francouzských a německých matematiků (Pierre Laurenta Wantzela, Johanna Heinricha Lamberta a Ferdinanda Lindemanna).[1]
Ekvivalence s kvadraturou kruhu
Problém rektifikace kružnice je problém totožný ke kvadratuře kruhu (narýsování čtverce ke kruhu se stejným obsahem pomocí eukleidovské konstrukce), ačkoliv se tak k němu napříč historií nepřistupovalo.
Důvod, proč se jedná o ekvivalentní úlohu, je zřejmý:
Mějme kružnici o poloměru . Taková kružnice má potom obvod a obsah :
Dosadíme-li z prvního vztahu do druhého, získáme rovnici:
Z ní vyplývá, že obsah kruhu je stejný, jako obsah trojúhelníku o straně a výšce . K takovému trojúhelníku lze ale narýsovat obdélník, potažmo čtverec o stejném obsahu – pomocí rektifikace kružnice se podařilo získat čtverec o stejném obsahu jako daná kružnice.
Konkrétní postupy
Přibližné postupy pro rektifikaci kružnice nebo její části se v matematice (a především v technickém kreslení) často používají. Vzdálenosti jsou ovšem samozřejmě zkreslené, v konkrétních případech ale mohou být tyto metody poměrně přesné. Pro oba dva následující příklady platí, že zobrazená délka je vždy kratší než skutečná délka kružnice, resp. oblouku.
Kochaňského rektifikace
Tato rektifikace, pojmenovaná podle polského matematika Adama Adamandy Kochańského, je konstrukce používaná pro narýsování úsečky o délce půlkružnice, popřípadě celé kružnice.
Sobotkova rektifikace
Sobotkova rektifikace se používá pro rektifikaci kruhových oblouků, pro jejichž středový úhel platí, že . Je nazvána podle českého matematika Jana Sobotky.
Odkazy
Reference
- ↑ REICHL, Jaroslav; VŠETIČKA, Martin. Encyklopedie fyziky. fyzika.jreichl.com [online]. 2006 [cit. 2022-04-25]. Dostupné online.
Související články
Média použitá na této stránce
Autor: Xgroa01, Licence: CC BY-SA 4.0
An approximation of the length of an arc/přenesení délky oblouku na úsečku
Autor: Xgroa01, Licence: CC BY-SA 4.0
approximation of the length of a circle/ délka oblouku přenesena na úsečku