Remeš

Remeš
Reims
Radnice
Radnice
Remeš – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80–135 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionGrand Est
DepartementMarne
ArrondissementRemeš
Kantonchef-lieu 10 kantonů
Remeš
Remeš
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha47,02 km²
Počet obyvatel181 468 (2008)
Hustota zalidnění3 859,4 obyv./km²
Správa
StarostaAdeline Hazan
Oficiální webwww.ville-reims.fr
PSČ51100
INSEE51454
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Remeš (francouzsky Reims [rens], latinsky Durocortorum) je historické město v severovýchodní Francii, asi 150 km severovýchodně od Paříže. Leží v podprefektuře Remeš, v  departementu Marne, v regionu Grand Est. Žije zde přibližně 180 tisíc[1] obyvatel. Město je sídlem arcibiskupa a od roku 1969 také univerzity. Je výrobním centrem šampaňského vína, textilu, potravin a výstroje pro kosmické lety. Dějiny města sahají do doby Římské říše.


Geografická poloha

Remeš leží v centru oblasti Champagne, která zabírá východní, plochou část Pařížské pánve. Město se nachází v rovině, na pravém břehu řeky Vesle, přítoku Aisne a na kanálu, který Aisne spojuje s řekou Marnou. Na jihu a na západě se zvedají hory Montagne de Reims (Remešské pohoří). V okolí se nacházejí rozsáhlé vinice, které rodí hrozny pro výrobu šampaňského.

Sousední obce: Saint-Brice-Courcelles, Courcy, Bétheny, Tinqueux, Cernay-les-Reims, Bezannes, Champfleury a Cormontreuil.

Historie

Katedrála Notre-Dame de Reims

Dnešní oblast Champagne byla osídlena už v době bronzové keltskými kmeny Belgů, kteří zde kolem roku 80 př. n. l. založili osadu Durocorter. Po dobytí Galie Juliem Caesarem se zdejší Rémové přidali na stranu Římanů a Durocortorum se stalo hlavním městem belgické provincie. Ve 3. století zde vznikla křesťanská osada a biskupství. Biskup Nicasus, který zde vystavěl kostel, byl zabit Vandaly roku 401.

Patrně roku 496, po vítězství nad Alamany v bitvě u Tolbiaka, se zde nechal biskupem Remigiem pokřtít franský král Chlodvík I. (Clovis I.) se svými bojovníky. Tím začíná pokřesťanštění Franků a budování pozdější Francie. Na tuto tradici navázali později francouzští králové a Remeš se stala jejich korunovačním městem. Karel Veliký se tu setkal se dvěma papeži a roku 816 zde byl korunován jeho syn Ludvík Pobožný. Od roku 1139 jsou v Remeši doložena městská práva.

Anděl v Remeši ze 13. století

Po střetech s karolinským králem Lotharem I. se remešský arcibiskup Adalbero spolu s pozdějším papežem Gerbertem z Aurillacu zasadil o to, aby se franským králem stal roku 987 Hugo Kapet, zakladatel dynastie, jež ve Francii vládla až do roku 1848. Adalbero se přičinil také o to, aby se Remeš stala významným centrem vzdělanosti.

Po vítězstvích nad Angličany přivedla Johanka z Arku roku 1429 krále Karla VII. do Remeše ke slavnostní korunovaci, což mělo velký symbolický význam a podpořilo autoritu francouzských králů. Za náboženských válek byla Remeš na katolické straně, podřídila se však roku 1590 králi Jindřichu IV. Bohatství města pak spočívalo hlavně na soukenictví a textilu.

Basilika Saint-Rémi

Za revoluce roku 1792 byly remešské kostely poničeny a Napoleon Bonaparte se dal korunovat v Paříži, aby se odlišil od francouzských králů. Roku 1854 se Remeš připojila k železnici a začalo období průmyslového růstu. Za první světové války byla Remeš dlouho v blízkosti fronty, stotisícové město bylo evakuováno a z velké části zničeno dělostřeleckým bombardováním. Dne 1. srpna 1918 byly rozstříleny oba hlavní kostely a poválečná obnova města trvala velmi dlouho.

Dne 7. května 1945 v generálním štábu generála Dwighta D. Eisenhowera podepsal generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci Německa. Protokol o bezpodmínečné kapitulaci v ten den nebyl podepsán žádným z představitelů Velké Británie. Protokol podepsali americký generálporučík Walter Bedell Smith, sovětský generálmajor Ivan Susloparov a francouzský sborový generál Francois Sevez.

Roku 1962 se v Remeši setkal prezident Charles de Gaulle s německým prezidentem Konrádem Adenauerem na znamení francouzsko-německého smíření. Roku 1969 byla založena remešská univerzita a roku 1991 byly hlavní remešské památky vyhlášeny součástí světového dědictví UNESCO.

Stavební památky

Katedrála v Remeši – hlavní portál ze 13. století
 • Katedrála Notre-Dame je jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Francii a vrcholné gotiky vůbec. Vyniká čistotou slohu a nesmírně bohatou sochařskou výzdobou ze 13. století. Od 12. do 19. století zde byli korunováni francouzští králové. Od roku 1991 je spolu se sousedícím Palais du Tau a bazilikou svatého Remigia (Saint-Rémi) součástí světového dědictví Unesco.
 • Nejvýznamnější náměstí v Remeši jsou Place Royale (Královské náměstí) se sochou Ludvíka XV., Place du Parvis se sochou Johanky z Arku. Nejdůležitější třídou je Rue de Vesle, která protíná město od jihozápadu k severovýchodu a křižuje přitom Place Royale.
 • Z římského starověku se zachoval vítězný oblouk Martova brána (la Porte de Mars) ze 3. století, 33 metrů dlouhý a 13 metrů vysoký. Až do 16. století byl částí městských hradeb a sloužil jako brána.
 • Palác Tau (Palais du Tau – název podle půdorysu v podobě řeckého písmene tau) je arcibiskupský palác v sousedství katedrály, vystavěný v letech 1498 až 1509 na místě římské villy a středověkého paláce, který poskytoval přístřeší francouzským králům během jejich korunovační cesty. Ze starší stavby se zachovala kaple z roku 1207. Jinak je palác pozoruhodný velkým krbem v hlavním sále (Salle du Tau) z 15. století. Kaple a hlavní sál jsou vyzdobeny nástěnnými koberci ze 17. století.
Interiér basiliky Saint-Rémi
 • Basilika sv. Remigia, románsko-gotická stavba z 11.-12. století, téměř stejně velká jako katedrála, jež patřila k jednomu z nejdůležitějších francouzských opatství. Během francouzské revoluce byla bazilika vypleněna a roku 1918 poškozena dělostřeleckou palbou, přesto se v chóru zachovala barevná okna ze 12. století. V sousední budově bývalého kláštera je archeologické muzeum.
 • Hotel des Fermes, sídlo prefektury
 • gallsko-římské kryptové sloupoví
 • Hotel le Vergeur s muzeem staré Remeše, z 13. až 16. století
 • kaple malíře Foujity z roku 1964

Slavní rodáci

Demografie

Počet obyvatel

Vzdělání

 • Université de Reims Champagne-Ardenne (URCA), založená roku 1548 s asi 18 tisíci studenty převážně bakalářského studia
 • Institut d'études politiques de Paris (Sciences Po) má od roku 2010 kampus v Remeši s více než 1500 studenty programů zaměřených na Afriku a Ameriku
 • NEOMA Business School

Sport

V Remeši sídlí fotbalový klub Stade de Reims.

Také mezi lety 19261972, se blízko nacházel okruh pojmenovaný po městě, Reims-Gueux

Partnerská města

Odkazy

Reference

 1. Populations légales 2020. 29. prosince 2022. Dostupné online.
 2. Guillaume de Machaut (c. 1300-1377). Guillaume de Machaut (c. 1300-1377) [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Jean Baptiste Colbert. www.hetwebsite.net [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. 
 4. Jean Baptiste Drouet d'Erlon (1765-1844). www.frenchempire.net [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. 
 5. Paul Fort (1872-1960) - Find a Grave Memorial. www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. MITTELBAU-DORA, Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und. Maurice Halbwachs. Buchenwald Memorial [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Albert Batteux - History (Detailed view). www.transfermarkt.com [online]. [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. SportMob – Robert Pires Biography. SportMob [online]. 2021-08-07 [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Pauline Ferrand-Prévot. cyclingnews.com [online]. 2023-05-08 [cit. 2023-06-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licence: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Reims Cathedral, exterior (7).jpg
Autor: Magnus Manske, Licence: CC BY-SA 3.0
Cathedral in Reims, France.
Reims Basilique St Remi 04.JPG
Autor: Mattana - Mattis, Licence: CC BY-SA 3.0
Basilique Saint-Remi (Basilica St. Remigius), Reim, France
Basilique St Rémi de Reims-Façade.jpg
(Remplacé par une meilleure version)
Reims Hotel de ville 2010.jpg
Autor: Fryderyk, Licence: CC BY-SA 3.0
City hall of Reims (France)
Reims Kathedrale.jpg
Autor: bodoklecksel, Licence: CC BY-SA 3.0
Cathedral of Reims
Flag of Rheims.svg
Flag of Rheims, France, based on version found here
Ange au sourire.jpg
l'Ange au sourire,portail de la cathédrale de Reims,XIIIème siècle, le flanc gauche du portail gauche du façade de l'ouest. (Photo légèrement retouchée pour masquer des altérations superficielles.)