Remotorizace

Remotorizace je náhrada původního spalovacího motoru hnacího vozidla motorem jiným,[1] obvykle nově vyrobeným a modernějším. Často bývá remotorizace součástí rozsáhlejší modernizace lokomotivy, která zahrnuje výměnu i jiných celků lokomotivy, než jen motoru.

Důvody pro remotorizaci

Důvodem pro remotorizaci bývá zpravidla nesoulad mezi technickým a morálním zastaráváním motoru a ostatních částí lokomotivy. Robustní konstrukce rámu, pojezdu, případně i dalších částí vozidla umožňuje provozování vozidla i podstatně delší dobu než je 25 let, což bývá běžně udávaná hodnota životnosti železničních vozidel. Naopak motor „stárne“ rychleji nejen technicky, ale i morálně.

Motivací pro výměnu motoru bývá také potřeba snižování spotřeby paliv a maziv. Toho lze docílit nejen použitím modernějšího motoru s vyšší účinností, ale také použitím méně výkonného motoru (v případě, že pro dané použití hnacího vozidla postačuje motor o menším výkonu).

Opačně však může být použit výkonnější motor pro zvýšení výkonu vozidla. Použití výkonnějšího motoru však může narážet na technické možnosti jiných celků hnacího vozidla (např. trakčních motorů).

Remotorizace v Česku

Remotorizovaný motorový vůz Českých drah 831.187

Před rokem 1990 se remotorizace v Československu prováděly spíše ve výjimečných případech. Jednou z výjimek byla remotorizace motorových vozů řady 830 (M 262.0) v letech 1981 až 1991, v rámci které byl původní motor nahrazen lodním motorem 6 S 150 PV 2A. Remotorizované vozy byly přeznačeny na řadu 831 (M 262.1).

Rozsáhlejší program remotorizací se v Česku rozběhl po roce 1995, kdy bylo zřejmé, že park vozidel Českých drah i soukromých firem potřebuje modernizovat, ale pořízení nových vozidel bylo většinou mimo ekonomické možnosti jednotlivých provozovatelů.

U Českých drah byly remotorizace zpravidla součástí rozsáhlejší modernizace, což se týká např. přestavby lokomotiv řady 735 na řadu 714 (náhrada motoru Pielstick dvěma motory Liaz), či motorových vozů 852/853 na řadu 854.

U jiných provozovatelů šlo především o remotorizace lokomotiv určených pro posun, v tomto segmentu jsou nejčastěji remotorizovanými lokomotivami stroje řady 740, do kterých bývá instalován nový hnací agregát Caterpillar. S využitím nových motorů Caterpillar, případně starších motorů ČKD K 6 S 310 DR, byly také po roce 2000 modernizovány a remotorizovány stroje řady 750 a 753 pro soukromé dopravce v Itálii i Česku (OKD, Doprava a Unipetrol Doprava).

Reference

  1. BURIK, Tomáš. Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice. , 2009 [cit. 2024-02-10]. diplomová práce. Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice. . Dostupné online.

Média použitá na této stránce

ČD 831 Marianske Lazne-Svojsin.jpg
Autor: Christof Hofbauer (http://www.bahnbilder.ch), Licence: GFDL
Seit kurzem fährt der Oldie 831 auf der KBS 170 einige Leistungen als Os zwischen Marianske Lazne und Svojsin. Eigentlich sollte diese Baureihe bereits abgestellt sein. Nun hat sie aber neben Leistungen am Rand des Sumava sogar noch die KBS 170 erobert.