Represálie
Represálie (lat.) je odvetné opatření, které má násilný charakter vůči cizímu státu a které, na rozdíl od retorze, obvykle porušuje mezinárodní právo.[1] Ve vnitrostátním pojetí jde o násilí vůči vlastnímu civilnímu obyvatelstvu.
Mezinárodní právo
V mezinárodním právu vyjadřuje donucovací prostředky užité proti státu, který sám jedná protiprávně. Dříve se uplatňovaly represálie soukromé, kdy stát zmocnil svého občana, aby zabavoval majetek občanů cizích států, v současné době vykonávají represálie samy státy. Ozbrojené represálie jsou zakázány Chartou OSN a válečným právem.
Aby šlo o represálie mezinárodním právem dovolené, tak musí být prováděny v dobré víře, má jim předcházet výzva k ukončení protiprávního chování nebo k náhradě škody, jejich rozsah má být přiměřený (proti nepřiměřeným represáliím se připouští odvetné kontrarepresálie) a mají být ukončeny okamžitě po dosažení jejich cíle. Mají také být neozbrojené (nejčastěji mají podobu ekonomických opatření jako je embargo nebo bojkot) a mají se uplatňovat v zásadě až jako poslední možnost, kdy jiné prostředky donucení selhaly.[2]
Vnitrostátní represálie
Vnitrostátně dochází k útisku či perzekuci skupiny občanů. Represálie se používají proti politické opozici či proti vzbouřencům atd. (politické represálie), nebo proti potlačení práv konkrétní části obyvatelstva (např. etnicky, rasisticky zaměřené represálie).[zdroj?!]
Odkazy
Reference
- ↑ Karl Josef Partsch: Self-Preservation. EPIL IV (2000), stránky 380-383
- ↑ MALENOVSKÝ, Jiří. Mezinárodní právo veřejné, jeho obecná část a poměr k jiným právním systémům, zvláště k právu českému. Brno: Masarykova univerzita a Doplněk, 2008. ISBN 978-80-210-4474-6. S. 365–368.
Literatura
- ŽALOUDEK, Karel. Encyklopedie politiky. Praha: Libri, 1999. ISBN 80-85983-75-3.
Externí odkazy
- Encyklopedické heslo Represálie v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
Média použitá na této stránce
Sixteen blindfolded partisan youth await execution by German forces in Smederevska Palanka, Serbia