Revizor (film, 1933)

Revizor
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Žánryhistorický film
filmová komedie
ScénářVáclav Menger
Nikolaj Vasiljevič Gogol
RežieMartin Frič
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVlasta Burian
Václav Trégl
Jaroslav Marvan
Zdenka Baldová
Truda Grosslichtová
… více na Wikidatech
KameraJan Stallich
Výroba a distribuce
Premiéra29. září 1933
Revizor na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Revizor je český film z roku 1933 v režii Martina Friče natočený na motivy hry Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor, hlavní roli zde vytvořil Vlasta Burian.

Děj

V jednom ruském provinciálním městečku otevře poštmistr Špekin (Josef Rovenský) dopis pro místního hejtmana Antona Dmuchanovského (Jaroslav Marvan), a oznamuje, že přijede tajný revizor z Petrohradu, aby provedl revizi. Hejtman hned s představiteli města začne přemýšlet, jak město vylepšit, je celé prolezlé špínou, korupcí, útlakem a nepořádkem. Mezitím v místním hostinci žije na dluh úředník z Petrohradu Ivan Alexandrovič Chlestakov (Vlasta Burian) se sluhou Josefem (Václav Trégl), není to však revizor, je bez peněz a má hlad, protože mu hostinský (František Černý) odmítá dát jídlo. Díky jeho chování ho začnou statkáři Bobčinský (Josef Vošalík) a Dobčinský (Alois Dvorský) považovat za pravého revizora. Dozví se to hned celé město a hejtman okamžitě nechá město místní policií uklidit a všechno uvést do pořádku. Pak jede hejtman za Chlestakovem do hostince vezme ho na prohlídku města. Chlestakov se hned nové role rád ujme a začne ze sebe dělat revizora a velkého pána. Po prohlídce města hejtman „revizora“ odveze do svého bytu, kde se Chlestakov vychloubá, kolik má peněz, kde všude byl a co jí. Odpoledne napíše svému příteli novináři do Petrohradu, jací to jsou „troubové“. Hned na to přijímá všechny představitele města, kteří jej prosí, aby se za ně přimluvil v Petrohradu a dávají mu za to velké peníze. Večer hostinský uspořádá v hostinci velkou slavnost na revizorovu počest, kde Chlestakov pokukuje jedním očkem po hejtmanově ženě (Zdenka Baldová) a druhým po jeho dceři (Truda Grosslichtová). Zazpívá písničku a ukáže všem své kouzelnické schopnosti. Dobře se má i Chlestakovův sluha Josef. Ráno, když Chlestakov, hejtman, jeho žena a dcera přijdou domů, tak Chlestakov vyzná hejtmanově dceři lásku. Hejtman a jeho žena už chystají svatbu a už si to povídá celé město. Chlestakov si jde lehnout a tajně uteče se sluhou i s penězi oknem. Když pak představitelé města gratulují hejtmanově rodině, tak do pokoje vběhne poštmistr s dopisem od Chlestakova pro jeho přítele, ze které se dozví pravdu a hned na to zjistí, že podvodník utekl. V tom přijde voják (Martin Frič) a oznámí hejtmanovi a ostatním, že přijel pravý revizor…

Poznámka

Sedmnáctý film Vlasty Buriana. Jde o jeho první vážnou roli, kde předvedl své herecké umění.

V hlavní roli

Vlasta Burian (role: úředník z Petrohradu Ivan Alexandrovič Chlestakov a falešný revizor)

Dále hrají

Výroba

  • Nikolaj Gogol: "Revizor"
  • Námět: N. V. Gogol (divadelní hra Revizor)
  • Scenario napsali: Václav Šolín a Václav Menger
  • Literární poradce: Bohumil Mathesius
  • Fotografie: Jan Stallich
  • Stavby: Št. Kopecký
  • Kostýmt: B. Gottlieb
  • Hudba: Jára Beneš
  • Texty písní: Jarka Mottl
  • Produkci vedl: F. Jerhot
  • Vyrobeno v ateliérech a laboratořich: AB akc. filmové továrny-Barrandov.
  • Zvukový systém: Tobis-Klangfilm
  • Režie: Martin Frič
  • Zadává: Meissner film, Praha II. Václavské nám. palác Stýblo.

Technické údaje

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“