Richard Honzovič
Richard Honzovič | |
---|---|
Narození | 17. března 1934 Praha Československo |
Úmrtí | 1. září 2005 (ve věku 71 let) Praha Česko |
Povolání | televizní moderátor |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Richard Honzovič (17. března 1934 Praha – 1. září 2005 Praha) byl jeden z nejslavnějších českých hlasatelů a voiceoverů.
Svoji kariéru zahájil v roce 1952 v Československém rozhlase. V 60. letech působil i jako hlasatel zpráv Československé televize. Pro své postoje během srpnové okupace v roce 1968 byl z Československé televize propuštěn, do roku 1989 pracoval pouze jako voiceover pro Krátký film Praha (jeho hlas zůstával známý dalších 20 let miliónům filmových diváků díky filmovému zpravodajství pod názvem Československý filmový týdeník), se kterým spolupracoval od roku 1953. Po roce 1989 zahájil opět spolupráci s Československou, později Českou televizí, zejména jako voiceover k technickým a přírodopisným dokumentům, v krátkém období 1992–1994 i v rychlodabingu, který ČST/ČT zkoušela a od kterého později upustila. Jeho velmi dobře známý seriózní bas záměrně používaly pro pobavení či zmatení i zábavné pořady („Česká soda“) nebo televizní reklamy („Liška spořivá“).
Práce pro rozhlas
- 2001 Joseph Sheridan Le Fanu: Ten, který tě nespouští z očí. Přeložil a zdramatizoval Josef Hlavnička, hudba Petr Mandel, dramaturgie Jana Weberová, režie Hana Kofránková. Osoby a obsazení: Patrick O'Grady (Otakar Brousek), kapitán James Barton (Ladislav Frej), Patrik, právník, potomek O'Gradyho (Ivan Trojan), Generál Montague (Josef Somr), Macklin (Stanislav Fišer), Doktor Richards (Miloš Hlavica), George Norcott (Jiří Ornest), neznámý (Stanislav Oubram), Hawkins (David Novotný), Fiakrista (Steva Maršálek), hlas (Richard Honzovič) a Lady Rochdaleová (Věra Kubánková).[1]
Ostatní
Spolu s místopředsedou Masarykova demokratického hnutí Vratislavem Preclíkem se jako člen jeho předsednictva účastnil také podvečerů pořádaných v Divadle Kolowrat.
Reference
- ↑ VENCLOVÁ, Renata. Joseph Sheridan Le Fanu: Ten, který tě nespouští z očí. Hororový příběh pronásledovaného námořního kapitána [online]. Český rozhlas, 2020-12-27 [cit. 2020-12-27]. Dostupné online.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“