Richard Hrdlička

Richard Hrdlička
historik, spisovatel a vydavatel Richard Hrdlička v roce 1923
historik, spisovatel a vydavatel Richard Hrdlička v roce 1923
Narození10. dubna 1868
Mladá Vožice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí22. června 1967 (ve věku 99 let)
Tábor
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, překladatel a kulturní historik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Hrdlička (10. dubna 1868 Mladá Vožice[1]22. června 1967 Tábor) byl český historik, spisovatel, překladatel, typograf a vydavatel.


Mládí a studium

Narodil se v domě čp.122 v početné rodině (11 sourozenců) mladovožického úředníka-písaře okresního soudu. Od roku 1878 žil s rodiči v Táboře, začal studovat místní reálné gymnázium (také u profesorů Augusta Sedláčka a Martina Koláře ), ale po smrti otce studium musel ukončit z finančních důvodů. Vyučil se typografem-knihtiskařem ve Frankově tiskárně v Táboře.

Knihtiskař a vydavatel

V táborské tiskárně pracoval i po vyučení a později se stal zástupcem majitele, také stál jako předseda v čele filiálky Typografické besedy v Táboře. Snaživý a cílevědomý Hrdlička se po získání autografické a knihtiskařské koncese osamostatnil a v zakoupeném (1900) domě ve městě (dnešní Budějovická ulice) si zřídil tiskárnu s názvem AUTOGRAFIA. V ní na zakoupeném tiskařském stroji „Liberty Machine Works Berlin“ svoje literární práce sám tiskl i vydával. Vydal Kalendářík naší mládeže 1906-7, v roce 1908 začal vydávat hasičský časopis Oheň a světlo a v letech 1920-1937 vlastním nákladem Staré a nové letopisy táborské, které byly jeho největší vydavatelskou prací; vyšlo 29 sešitů, v nichž otiskoval vlastní i cizí práce (Augusta Sedláčka, R.Cikharta, K.Thira, J. Švehly a jiných). V roce 1909 podnikl cestu po Německu, kde navštívil řadu grafických závodů; vlastním nákladem vydal (1911) a vytiskl Srovnávací přehled některých výrazů z oboru knihtisku ve všech slovanských nářečích. Svoji tiskárnu v domě měl až do roku 1937, potom ji zrušil, převedl na Fr.Chaloupeckého a V.Plívu a ti v nové tiskárně s moderním vybavením (AUTOGRAFIA, Tábor-Husovo náměstí č.531) tiskli a vydávali do roku 1950.

Ve Spořitelně

V letech 1. světové války, kdy situace nepřála podnikání v profesi tiskaře, nastoupil Richard Hrdlička jako kontrolor v táborské Městské spořitelně. Vzdělání si doplnil absolvováním večerní obchodní školy, účetnických kurzů a také ovládnutím stenografie. V zaměstnání-zpočátku u zvláštního systému sčítacích strojů-vynikal precisností a svými novými postupy, které pak zaváděly i jiné peněžní ústavy. Kontrolní oddělení spořitelny vedl až do odchodu do penze. Napsal řadu článků-pojednání o peněžnictví, například: Pomocné stroje kancelářské ve spořitelnách, Dětské vklady, Jak se kolkovaly bankovky roku 1919.

Dílo

Spisovatel a vydavatel Richard Hrdlička ve své pracovně tiskárny, okolo roku 1930

Již v devatenácti letech začal R.Hrdlička uveřejňovat drobné literární práce. Osvojil si několik jazyků, hlavně slovanských a celkem uveřejnil přes 20 překladů z ruštiny a 70 ze srbštiny, asi 40 z chorvatštiny a přes 40 z bulharštiny a také několik z němčiny a maďarštiny. Drobné překlady vycházely v nejrůznějších časopisech (převážně před rokem 1913). Samostatně vyšly tiskem překlady většího rozsahu: (1907)-Bronislav Nušič: Povídky desátníka z války srbsko-bulharské; (1911)-Danilo Medič: V ruském táboře 1877-1878; (1913)-Žerty a příhody Nasredina Chodži.

V Hrdličkově drobné tvorbě je jak beletrie, tak články z historie, odborné stati z knihtiskařského oboru i bankovnictví v různých odborných a krajinských listech; přispíval do mnoha listů, jako byly např.: Buditel, Hlasy z Podřipska, Hlasy z Pošumaví, Humoristické listy, Kodym, Lesní stráž, Národní politika, Naše domácnost, Písecké listy, Rozmarův Lesnický týdeník, Typografia, V boj, Veleslavín, Z lesů a luhů, Svobodné Slovo, Práce, Lidová demokracie, Vosa. Z všestranných zájmů postupně více času a úsilí věnoval historickému–vlastivědnému bádání, se zaměřením zejména na Táborsko a Vožicko. Za skoro stěžejní práci lze považovat rodopisnou studii Hubatiové z Kotnova, vydané vlastním nákladem v roce 1927 a také dodnes jen v rukopise uložené Staré domy a domky vožické a podklady k dějinám Mladé Vožice.

  • Přehled celého díla je uveden v Jihočeském sborníku historickém, r. 36 (1967), str. 226 – 232[2]

Členství

Richard Hrdlička byl členem: (1912) Sdružení překladatelů; (1920) Syndikátu spisovatelů českých; předseda filiálky Typografické besedy v Táboře; (1930) Rodopisné společnosti československé; Společnosti přátel starožitností (zakládající člen); táborské skupiny tamburašů; tělovýchovné organizace Sokol od studentských let.

  • V roce 1935 byl jmenován čestným občanem Mladé Vožice.
  • Zemřel nečekaně ve věku nedožitých sta let 22. června 1967 v Táboře, kde je i pochován.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Richard Hrdlička.jpg
Historik, vydavatel RicharD Hrdlička (1868-1967)
Richard Hrdlička 2.jpg
Vydavatel Richard Hrdlička ve své pracovně