Richard II. (Shakespeare)

Faksimile první strany Richarda II. z vydání z roku 1623

Richard II. je historická hra Williama Shakespeara napsaná kolem roku 1595. Děj je založený na životě anglického krále Richarda II. (vládl v letech 1377–1399). První foliové vydání z roku 1623 hru řadí mezi historické, ale ve starším Early texts of Shakespeare's works z roku 1597 je nazývána The tragedie of King Richard the second.

Jedná se příběh pádu Richarda, marnotratného krále věřícího v božské předurčení své královské pozice, a vzestupu Jindřicha Bolingbroka, který reprezentuje pojetí krále, kterého předurčuje nejen krev, ale i intelekt a politická obratnost[1]. Pro Shakespeara nezvykle je hra téměř celá napsaná ve verších, jazyk hry obsahuje mnoho metafor a přirovnání. Richardovy monology slouží k jeho vyobrazení jako postavy, která spíše analyzuje situace, než aby na ně reagovala. Richard často používá přenesené významy slov, jeho koruna například slouží jako symbol královské moci a je pro něj důležitější než samotné povinnosti krále.[2]

Jedná se o první část tetralogie, takzvané henriády, která popisuje postupnou vládu Richarda II., Jindřicha IV. a Jindřicha V. Dalšími částmi tetralogie jsou Jindřich IV. (1. část), Jindřich IV. (2. část) a Jindřich V.

Postava

  • Richard II., anglický král
  • Jan z Gentu, jeho strýc, vévoda z Lancasteru
  • Edmund z Langley, jeho strýc, vévoda z Yorku
  • Jindřich Bolingbroke, syn Jana z Gentu, pozdější Jindřich IV.
  • Vévoda z Aumerle, syn vévody z Yorku
  • Thomas Mowbray, vévoda z Norfolku
  • Vévoda ze Surrey
  • Hrabě ze Salisbury
  • Lord Berkeley
  • Bushy, Bagot, Green – oblíbenci krále Richarda
  • Jindřich Percy, vévoda z Northumberlandu
  • jeho syn Jindřich
  • Sir Stephen Scroop
  • Sir Piers Exton
  • Richardova královna
  • Vévodkyně z Yorku
  • Vévodkyně z Gloucesteru

Děj

Abdikace Richarda II., 15. století.

Hlavní postavou hry je Richard II. a hra popisuje poslední dva roky jeho života – roky 1398 až 1400. Dozvídáme se, že králův bratranec Jindřich Bolingbroke je ve sporu s Thomasem Mowbrayem a oba chtějí, aby je král rozsoudil. Bolingbroke Mowbrayho obviňuje, že promrhal peníze, které mu Richard dal pro vojáky. Rovněž ho obviňuje z nedávné vraždy Thomase z Woodstocku, vévody z Gloucesteru, ačkoliv Jan z Gentu — Gloucesterův bratr a Bolingbrokův otec — si myslí, že za vraždou stojí Richard sám. Richard se oba muže několikrát pokusí uklidnit, ale nakonec tyto pokusy vzdá a Bolingbroke a Mowbray jeden druhého vyzvou na souboj, i přes námitky Richarda i Jana z Gentu.

Hned na začátku turnaje Richard oba muže vykazuje z Anglie. Bolingbroke musí odejít na šest let, Mowbray je ze země vyhoštěn navždy. Toto královo rozhodnutí se dá interpretovat jako první chyba v řadě omylů, které povedou k jeho sesazení a smrti. Mowbray předpovídá, že král dříve nebo později padne.

Jan z Gentu umírá a Richard II. zabírá všechny jeho pozemky a peníze. To vede k hněvu šlechty, která Richarda obviňuje z plýtvání penězi, ze záboru bohatství Jana z Gentu (které právem patří Bolingbrokovi), aby mohl financovat válku s Irskem, ze zdanění poddaných a z toho, že šlechtice nutí platit za zločiny jejich předků. Šlechta pomůže Bolingbrokovi vrátit se potají do Anglie a plánuje sesadit Richarda II. z trůnu. Někteří však zůstávají věrni Richardovi, mezi nimi Bushy, Bagot, Green a vévoda z Aumerle, bratranec Richarda a Bolingbroka.

Když se Richard vrátí z Irska, Bolingbroke nejprve žádá zpět svá území. Richard se šlechtou podporovanému Bolingbrokovi vzdá, načež se Bolingbroke korunuje Jindřichem IV. a Richard (kterému nezbylo nic jiného, než abdikovat v jeho prospěch) je uvězněn na hradě Pontefract. Ambiciózní šlechtic (Exton) pochopí "žijící strach" krále Jindřicha jako narážku na Richarda, odebere se do vězení a bývalého krále, kterému dělají společnost jen jeho různé smutky a trápení, zavraždí. Král Jindřich vraha zavrhuje a chystá se na pouť do Jeruzaléma, aby se očistil od účasti na Richardově smrti.

Reference

  1. Richmond, Hugh M. "Personal Identity and Literary Personae: A Study in Historical Psychology,"PMLA 90.2 (Mar. 1975), 214–217.
  2. Riverside 845.

Filmové adaptace

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

FirstFolioRichardII.jpg
Photo of the first page of Richard the Second from a facsimile edition of the First Folio of Shakespeare's plays, published in 1623
Abdikace Richarda2.png
Abdikace Richarda II.
Shakespeare (oval-cropped).png
This was long thought to be the only portrait of William Shakespeare that had any claim to have been painted from life, until another possible life portrait, the Cobbe portrait, was revealed in 2009. The portrait is known as the 'Chandos portrait' after a previous owner, James Brydges, 1st Duke of Chandos. It was the first portrait to be acquired by the National Portrait Gallery in 1856. The portrait is oil on canvas, feigned oval, 21 3/4 in. x 17 1/4 in. (552 mm x 438 mm), Given by Francis Egerton, 1st Earl of Ellesmere, 1856, on display in Room 4 at the National Portrait Gallery, London, England, United Kingdom.[1]