Roșia Montană

Roșia Montană
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška850 m n. m.
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
Roșia Montană
Roșia Montană
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha41,6 km²
Počet obyvatel2 428 (2021)[1]
Hustota zalidnění58,4 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityhornická krajina Roșia Montană
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv
Odkaz1552 (anglicky)
Zařazení2021 (45. zasedání)
Správa
StarostaEugen Furdui (od 2008)
Oficiální webwww.primariarosiamontana.ro
PSČ517615
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roșia Montană (německy Goldbach, maďarsky Verespatak) je rumunská obec v župě Alba, v historickém regionu Sedmihradska. Nachází se v apusenském pohoří. V obci žije přibližně 2 400[1] obyvatel. Okolní krajina je bohatá na rudy kovů, lokalita má hornickou historii starou minimálně 2000 let. V roce 2021 byla těžební krajina Roșia Montană (o rozloze 1663 ha) zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie

Bohatá naleziště zlata a dalších minerálů v okolí jsou využívána při nejmenším od dob starověkého Říma. Již Hérodotos (4. století před Kristem) zmiňuje těžbu zlata v této oblasti etnikem Agathyrsi příbuzným se Skyty. Zásoby zlata byly jedním z motivů zřízení římské provincie Dácie na sever od dolního Dunaje císařem Trajánem v roce 106. Vzniklá římská osada nesla název Alburnus Maior, obyvatelstvo tvořili zejména ilyrští osadníci. Římané se z Dácie stáhli v 70. létech 2. století. V pozdním starověku a ve středověku těžební zařízení a infrastruktura chátraly. Neklidná situace na hranicích a bouřlivé období stěhování národů neumožnily prosperující podporu těžebního průmyslu.

Teprve v pozdním středověku se ujala imigrační opatření uherských králů, která přivedla do země tzv. sedmihradské Sasy, maďarské osadníky a přesídlila sem čast Sikulů. Došlo ke stabilizaci skromného těžebního průmyslu, který však nikdy nebyl schopen se vyrovnat jeho dřívější velikosti. Teprve poté, co byla odvrácena turecká hrozba, byla Marie Terezie schopna rozšířit těžbu. Jako jedna z největších dolů v monarchii se Roșia Montană stala finanční podporou podunajské říše a vládnoucího habsburského domu. Doly byly rozšiřovány pomocí německých horníků, kteří také formovali kulturní krajinu - např. zdejší vesnice nesou německé archtektonické a urbanistické prvky.

Těžba zlata probíhala i za komunistického Rumunska. Zlatý důl zde fungoval až do roku 2006. Po jeho zavření existovaly snahy obnovení těžby. To se však vyvolalo vlnu odporu a rumunská poslanecká sněmovna projekt případné těžby zamítla a zároveň prohlásila oblast za historickou památku národního významu, což podstatně reguluje průmyslové aktivity.

Fotogalerie

Reference

  1. a b 2021 Romanian census. Dostupné online.

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Rosia Montana Copper Mine.jpg
Autor: El bes, Licence: CC BY 3.0
Old copper mine with workers quaters from communist days behind Roşia Montană, Judeţul Alba, Romania.
Rosia Montana.jpg
Roşia Montană, in the Judeţul Alba, Romania
Roșia Montană disused mine.jpg
Autor: Cristian Bortes, Licence: CC BY 2.0
Roșia Montană disused mine
Alburnus Maior.jpg
Ruins of Alburnus Maior, Roşia Montană, Romania
Cetate open-pit gold mine.jpg
Autor: István Mihály, Licence: CC0
Cetate open-pit gold mine (1971-2006) near Roșia Montană, Alba, Romania.