Robert Kubiš

Robert Kubiš
Poslanec Národního shromáždění ČSR
Ve funkci:
1922 – 1929
Stranická příslušnost
ČlenstvíHSĽS
ČSL
DS

Narození28. května 1889
Veľká Bytča
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. srpna 1953 (ve věku 64 let)
Maršová
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Profeseadvokát a politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Kubiš, též Róbert Kubiš (28. května 1889 Veľká Bytča[1][2][3]16. srpna 1953 Maršová[2]), byl slovenský a československý politik a meziválečný poslanec Národního shromáždění za Hlinkovu slovenskou ľudovou stranu (před rokem 1925 oficiálně Slovenská ľudová strana).

Biografie

V době vzniku ČSR vedl skupinu dobrovolníků, kteří zabezpečovali ochranu železniční tratě z Bytče do Vrútek. V rámci nově budované správy Slovenska pod vedením Vavro Šrobára působil jako policejní kapitán v Žilině.[4]

Po parlamentních volbách v roce 1920 získal poslanecké křeslo v Národním shromáždění. Kandidoval na společné kandidátce Slovenské ľudové strany a celostátní Československé strany lidové. V roce 1921 ovšem slovenští poslanci vystoupili ze společného poslaneckého klubu a nadále již fungovali jako samostatná politická formace. Kubiš do parlamentu nastoupil až poté, roku 1922, jako náhradník potom, co rezignoval poslanec Karol Kmeťko. V parlamentních volbách v roce 1925 mandát obhájil.[5][6]

Profesí byl podle údajů k roku 1925 advokátem v Žilině.[7]

Během Tukovy aféry roku 1929 se v rámci Hlinkovy strany postavil proti Tukovi a vystupoval jako jeden z hlavních svědků v procesu s Tukou. Odešel pak z politického života a byl veřejným advokátem v Galantě a Košicích. Po první vídeňské arbitráži přesídlil z Košic zpět do Žiliny a působil jako advokát. Po vzniku Slovenského státu odmítl nabídku odvolat svá svědectví proti Tukovi výměnou za zisk významného postu v Slovenské národní bance. Zapojil se do odboje a v Žilině vedl občanskou skupinu Ilegálního oblastního výboru pro severozápadní Slovensko, která pak hrála významnou roli během Slovenského národního povstání. Po válce se stal předsedou Okresního národního výboru v Žilině a podílel se na budování Demokratické strany. Později byl nuceně vystěhován z Žiliny do Predmieru.[4]

Odkazy

Reference

  1. Národní shromáždění. Národní shromáždění Republiky československé v prvém desítiletí. [s.l.]: Státní tiskárna, 1928,. 1315 s. Dostupné online. S. 1303. 
  2. a b MINÁČ, Vladimír. Malý slovenský biografický slovník: A-Ž. Generálny heslár SBS [online]. Matica slovenská, 1982 [cit. 2014-12-30]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. NASKE, Miloslav. Národní shromáždění Republiky Československé: Poslanecká sněmovna, Senát, Národní výbor, Revoluční národní shromáždění. Životopisná a statistická příručka.... [s.l.]: Šmejc a spol., 1924. 247 s. Dostupné online. 
  4. a b Výročia významných osobností žilinského regiónu [online]. zilinskyvecernik.sk [cit. 2011-11-04]. Dostupné online. (slovensky) 
  5. Robert Kubiš [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. 
  6. jmenný rejstřík [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. 
  7. 1. schůze, přípis volebního soudu, ověření mandátů [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
JUDr. Robert Kubiš.jpg
JUDr. Robert Kubiš