Robert Reich

ppor. Robert Reich
Narození3. března 1920
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtíúnor 1945 (ve věku 24 let)
Brno
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Příčina úmrtípoprava
NárodnostŽidé
Povoláníúředník, voják, důstojník a výsadkář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Reich (3. března 1920 Brno – únor 1945 Brno) byl československý důstojník židovského původu, odbojář popravený nacisty.

Život

Pomník výsadku Komenský v místě jeho likvidace u Předního Arnoštova

Narodil se 3. března 1920 v Brně. Po absolvování reálného gymnázia začal pracovat jako úředník na železnici. V říjnu 1939 byl zařazen do jednoho z prvních židovských transportů z území protektorátu Čechy a Morava, který byl vypraven z Ostravy a který směřoval do Niska. Zde měl spolu s dalšími budovat koncentrační tábor. Nedlouho po příjezdu jej asi společně asi se skupinou 600 dalších vězňů odvedli dozorci SS k hranici Sovětského svazu, kde do nich začali střílet. Robert Reich byl jedním z mála přeživších, kterým se podařilo i přes palbu sovětských pohraničníků překonat hranici, za kterou byl internován. V roce 1942 se vstoupil do československého armádního sboru, absolvoval boje u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerekve a o Dukelský průsmyk. V době bojů o Duklu již měl hodnost podporučíka a velel praporu, ale byl vyšetřován pro zbabělost a to v souvislosti s neúspěšným atakem na německá postavení před městem Dukla. Dobrovolně se však přihlásil k plnění zvláštních úkolů v týlu nepřítele, byl přijat a absolvoval partyzánský výcvik v Obarově u Rovna, kde se i oženil. Dne 21. ledna 1945 odstartoval jako člen desetičlenného výsadku Komenský z Řešova. Účel výsadku není přesně znám, ale jeho umístění na pomezí protektorátu a Sudet a účast etnických Němců v něm napovídá, že měl být cílen na zapojení místních německých antifašistů. Výsadek byl proveden po půlnoci 22. ledna u obce Pohledy. Velmi rychle došlo k jeho prozrazení a vyslání pátracích jednotek pod velením kriminálního rady brněnského gestapa Huga Römera. K prvnímu obklíčení došlo u lokality Zadní Hora u obce Březina, ale výsadku se podařilo vyváznout. Na místě ale zůstal postřelený Robert Reich, který byl zadržen. Jeho první výslech proběhl v Bělé u Jevíčka přičemž byl v jeho uniformě československého důstojníka nalezen průkaz politického komisaře a řidič gestapa prozradil jeho židovský původ, protože ho znal z předválečného Brna. Robert Reich byl vyslýchán krutě, ale o výsadku prozradil jen to, co už Němci věděli. Ten byl znovu obklíčen u Předního Arnoštova a zlikvidován. Robert Reich byl neošetřený vězněn v Kounicových kolejích, dále mučen a po několika týdnech zastřelen. I přes svůj fatální stav sděloval spoluvězňům informace o postupu východní fronty a dával naději v brzké osvobození. Robertu Reichovi byl 8. října 2019 před domem Přízova 14 v Brně, kde bydlel, vložen kámen zmizelých.[1]

Odkazy

Reference

  1. Výsadek Komenský. Platforma Vraťme vážnost ČSBS [online]. [cit. 2023-07-12]. Dostupné online. 

Literatura

  • Vlastimil Schildberger – článek Hon na hranici protektorátu, časopis Extra Válka - II. světová, září 2019 (Extra Publishing s. r. o. Brno)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Přední Arnoštov, pomník.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: