Robert Vlach (spisovatel)

Robert Vlach
Narození28. ledna 1917
Praha
Úmrtí29. ledna 1966 (ve věku 49 let)
Norman
PseudonymJiří Kavka
Povolánípřekladatel, spisovatel, básník, vysokoškolský učitel, redaktor, vydavatel, slavista, novinář a publicista
NárodnostČeši
Tématapřekladatelská činnost, poezie, próza, vydávání, editace, slavistika, slovanská literatura, žurnalistika a publicistika
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Vlach (28. ledna 1917, Praha29. ledna 1966, Norman, Oklahoma, USA) byl český spisovatel a poúnorový exulant. Psal básně, humoristické povídky, eseje a články zabývající se literárním životem české emigrace.

Život

Vystudoval Státní československé gymnázium v Londýnské ulici v Praze, maturoval roku 1936. Přihlásil se na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, ale ke studiu nenastoupil a odjel do Francie, kde působil jako korespondent několika českých novin. V roce 1938 se do Prahy vrátil, ale Mnichov a vývoj tzv. druhé republiky k autoritářství ho přiměl v prosinci 1939 znovu odejít, opět do Francie. Připojil se jako dobrovolník k československé exilové armádě. Po dobytí Francie Němci neodešel jako většina jeho spolubojovníků do Británie, ale zůstal ve Francii pod falešnou identitou. Studoval polonistiku ve Štrasburku a později v Clermont-Ferrandu. Doktorát v tomto oboru získal roku 1943 na Univerzitě v Lyonu, kde poté i učil češtinu a literaturu. Po konci druhé světové války, v červenci 1946, se vrátil do Prahy. I ve vlasti pak působil jako učitel. V únoru 1948 přijal místo na Jagellonské univerzitě v Krakově. Na konci toho roku však z východního bloku emigroval do Švédska. Žil nějaký čas ve Stockholmu, živil se jako dělník. V roce 1953 založil český exilový literární měsíčník Sklizeň, kolem něhož se utvořilo jedno z nejvýznamnějších poúnorových exilových kulturních center. Vzešlo z něho i nakladatelství, s básnickou edicí Knižnice lyriky a beletristickou edicí Sklizeň svobodné tvorby, nebo instituce Česká kulturní rada v exilu. V roce 1955 začal učit češtinu na Univerzitě v Lundu, kde působil do roku 1958. Poté odešel do Spojených států amerických, kde získal místo na Univerzitě v Greensboro v Severní Karolíně. V roce 1959 přešel na Univerzitu v Normanu v Oklahomě, kde učil až do smrti. V Normanu též roku 1961 založil literární revue Books Abroad.[1]

Dílo

První básně publikoval v roce 1932 ve Studentském časopisu. Šířeji však začal publikovat až v exilu, v exilových časopisech jako byl pařížský Svobodný zítřek, Revue vydávaná v australském Brisbane, rotterdamská Modrá revue, chicagská Tribuna, newyorské Perspektivy a Proměny a samozřejmě časopisy, které založil. Během tzv. Pražského jara v roce 1968 publikoval jeden text v Československu, v časopise Host do domu.

Exil byl velkým tématem i jeho básní, zejména v prvních sbírkách Verše z exilu a Tu zemi krásnou. Forma byla klasická a hlásící se k romantismu, avšak v paralelní linii své tvorby (pod pseudonymem Jiří Kavka) autor tuto formu postupně opouštěl, začal užívat volného verše a i tematika byla jiná než v básních publikovaných pod svým jménem, spíše existenciální (Úlomky torsa). V závěru svého života tuto dvojkolejnost opustil a sjednotil oba styly do jednoho, pod původním jménem (Slova k hostu).

Krom básní psal také humoristické povídky, které dosti satiricky popisovaly poměry exilu (zejm. Zvolil jsem exil, Cizinec mezi námi a jiné humoresky). Ty podepisoval pseudonymem Alfa. Vydal též knihu pohádek (Veselé pohádky o psu Muďulovi).

Bibliografie

Poezie

  • Verše z exilu (1950)
  • Verše pro nikoho (1952)
  • Tu zemi krásnou (1953)
  • Úlomky torsa (1956)
  • Princezna (1958)
  • Plavba (1962)
  • První sůl (1962)
  • Pláč za Španělsko (1964)
  • Slova k hostu (1964)
  • Labyrint a jiné básně z pozůstalosti (1970)

Próza

  • Zvolil jsem exil (1954)
  • Cizinec mezi námi a jiné humoresky (1956)
  • Der Mann von Mond (1957)
  • Mrtví chodí po světě (1958)
  • Můj detektivní román a jiné humoresky (1958)
  • Veselé pohádky o psu Muďulovi (1958)

Reference

  1. Robert VLACH. www.slovnikceskeliteratury.cz [online]. [cit. 2020-11-27]. Dostupné online.