Robert z Molesme

Svatý
Robert z Molesme, O.Cist.
Jeho portrét od Enguerranda Quartona (1440)
Jeho portrét od Enguerranda Quartona (1440)
opat a zakladatel
Narození1028
Troyes, hrabství Champagne, Francouzské království
Úmrtí17. dubna 1111
Molesme, Francouzské království
Svátek17. dubna, 26. ledna
Řádcisterciáci
Svatořečen1222,
Honorius III.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributymnišský hábit, opatská berla, model kláštera nebo kostela, kniha,
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert z Molesme (1028, Troyes17. dubna 1111, Molesme) byl křesťanský světec a opat, jeden ze zakladatelů cisterciáckého řádu ve Francii.

Život

Robert se narodil jako šlechtic v kraji Champagne, v patnácti letech vstoupil do benediktinského kláštera Montier-la-Celle blízko Troyes. Byl zde brzy zvolen převorem a kolem roku 1070 byl ustanoven opatem v klášteře Saint-Michel de Tonnerre, jehož mniši neměli dobrou pověst. Jeho snahy o nápravu ale mniši odmítli, takže složil opatskou funkci a vrátil se jako obyčejný mnich zpět do Montier-la-Celle (Saint-André-les-Vergers, Département Aube). V roce 1072 se stal převorem v klášteře Saint-Ayoul.

Skupina šesti poustevníků žijících v chudobě a odříkání v colanských lesích poblíž Saint Michel-de-Tonnerre chtěla zvolit Roberta za svého učitele a představeného, dva z poustevníků se proto vydali do Říma k papeži Řehoři VII., aby získali jeho svolení k tomuto kroku. Robert je pak odvedl do lesů u Molesme v Burgundsku, kde si v roce 1075 postavili několik chýší ze dřeva a kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici.

Opatství v Molesme si získalo díky Robertově zbožnosti a svatosti velkou autoritu. Již v roce 1098 je doloženo 35 mužských a několik ženských klášterů, které se k novému opatství hlásily.

Robertova pověst svatého muže se neustále šířila. Když se klášterní komplex rozrostl a zbohatl, přišli noví mniši, kteří vstupovali do kláštera s nepravými úmysly a začali negativně působit na ostatní. Robert byl nespokojen s vývojem v konventu a dvakrát ho opustil, pokaždé byl ale povolán zpět.

Cîteaux

V roce 1098[1] Robert s 21 spolubratry odešli z Molesme s úmyslem odejít do divočiny a založit tam nový klášter. Renaud, vikomt města Beaune, věnoval Robertovi a jeho společníkům opuštěné údolí v hlubokém lese, v místě zvaném Cistercium, 30 km jižně od Dijonu. Zde založili klášter Cîteaux. Robert zde zůstal jen rok. Mezitím mniši v Molesme změnili své smýšlení a poslali posly k papeži s prosbou, aby k nim povolal Roberta zpět a schválil jim jejich výklad Řehole svatého Benedikta. Robert se vrátil do Molesme se svými dvěma druhy a vedl klášter podle vlastního výkladu a příkladu, takže se stal centrem reformy benediktinů, měl na ně velký vliv.

Svatý Štěpán Harding a svatý Alberich – dva z původních mnichů z Molesme – se stali stěžejními osobami ve vedení stavby i kláštera Cîteaux. Pod jejich vedením se stal střediskem cisterciáckého řádu, který se proslavil ve 12. století pod vedením svatého Bernarda z Clairvaux.

Robert zemřel v Molesme 17. dubna roku 1111. Papež Honorius III. ho kanonizoval v roce 1220. Jeho svátek v římskokatolickém kalendáři byl ustanoven na 17. duben, ale později byl posunut na 29. dubna.[2]

Svátek svatého Roberta je slaven ve Washingtonu, D.C. v neděli před Kolumbovým dnem.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Dr. Deborah Vess, Department of History and Geography. Brief Introduction to the Cistercians [online]. [cit. 2012-02-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2000-08-26. 
  2. F.M. Gildas. St. Robert of Molesme, Catholic Encyclopedia [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fresco of Saint Robert in Abbey Church of Zirc.jpg
Autor: Rlevente, Licence: CC BY-SA 4.0
Saint Robert of Molesme receives a ring from Virgin Mary
Fresco of Joseph Wagenmeister in ceiling of Abbey Church of Zirc, Hungary (1744–48)
Robert of Molesme.jpg
Robert of Molesme is one of the founding fathers of the Cistercian Order. He lived in the 12th Century. This is a baroque portrayal of him.
Citeaux - 02.jpg
Autor: Christophe.Finot, Licence: CC BY-SA 3.0
Abbaye de Citeaux, Côte-d'Or, Bourgogne, France.