Rochefort (kanton Neuchâtel)

Rochefort
Rochefort
Rochefort
Rochefort – znak
znak
Rochefort – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška759 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonNeuchâtel
Rochefort
Rochefort
Rochefort, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha25,85 km²
Počet obyvatel1 239 (2018)[1]
Hustota zalidnění47,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.rochefort.ch
PSČ2019 Rochefort
2149 Brot-Dessous
Označení vozidelNE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rochefort je obec v kantonu Neuchâtel na západě Švýcarska. Žije zde přibližně 1 200[1] obyvatel.

Od 1. ledna 2016 je součástí obce i bývalá samostatná obec Brot-Dessous.

Geografie

Vesnice Brot-Dessous

Rochefort leží v nadmořské výšce 759 metrů, vzdušnou čarou 9 kilometrů západně od hlavního města kantonu, Neuchâtelu. Obec se rozkládá v kotlině v povodí potoka Merdasson na jižním svahu Jury, při vstupu do údolí Val de Travers, v panoramatické poloze vysoko nad Neuchâtelským jezerem.

Území obce o rozloze přes 25 km² zahrnuje Rochefortskou kotlinu a mírně zahloubené údolí říčky Merdasson. Na východě se rozkládá na lesních výšinách Les Pommerets (868 m n. m.), na jihovýchodě v Plan du Bois a na jihu v lese Chassagne. Jižní hranici místy tvoří řeka Areuse, která zde erozí vytvořila hluboké průlomové údolí přes předěl Jury. Na západě se zvedají Tabletské výšiny (1288 m n. m.). Na severu se dno obce rozprostírá nad hluboce zaříznutým suchým údolím Mauvaise Combe až k vřesovišti Sagneule na antiklinále Mont Racine. Nejvyšší bod Rochefortu se nachází v nadmořské výšce 1390 m n. m. na hřebeni Mont Racine. Na severu a severozápadě, v oblasti průsmyku La Tourne, se rozkládají rozsáhlé jurské vysokohorské pastviny s typickými mohutnými smrky, stojícími jednotlivě nebo ve skupinách. V roce 1997 tvořila 4 % rozlohy obce zastavěná plocha, 62 % lesy a háje, 33 % zemědělství a méně než 1 % neproduktivní půda.

Obec se nachází na křižovatce silnic ColombierLe Locle a NeuchâtelPontarlier. Rochefort zahrnuje osady Chambrelien (630 m n. m.) na svahu pod obcí, Montézillon (758 m n. m.) na jižním svahu Les Pommerets, Les Grattes de Vent (835 m n. m.) a Les Grattes de Bise (840 m n. m.) na jižním svahu masivu Mont Racine nad obcí, La Tourne (1129 m n. m.) ve stejnojmenném průsmyku a četné jednotlivé farmy. Sousedními obcemi Rochefortu jsou Boudry, Brot-Plamboz, La Sagne, Val-de-Ruz, Val-de-Travers, Neuchâtel a Milvignes.

Historie

Jeskyně Cotencher

V roce 1867 byla v obci objevena jeskyně Cotencher, využívaná již v pravěku. Při vykopávkách v letech 1916–1918 byly nalezeny kosti jeskynního medvěda a kamenné nástroje používané v období kultury Moustérien. V roce 1964 byla objevena horní čelist neandrtálce.[2]

Letecký snímek z roku 1927

Rochefort, který je v roce 1184 zmiňován jako Rupeforti, byl od té doby sídlem stejnojmenného rodu Castlanei. Od 14. století patřil pod svrchovanost hrabat z Neuchâtelu. Od roku 1648 byl Neuchâtel knížectvím a od roku 1707 byl personální unií připojen k Pruskému království. V roce 1806 bylo území postoupeno Napoleonovi a v roce 1815 v rámci Vídeňského kongresu připadlo Švýcarské konfederaci, ačkoli pruští králové zůstali až do Neuchâtelské smlouvy z roku 1857 rovněž knížaty Neuchâtelu.[2]

Rod Béguinů a Renaudů je od roku 1452 zaznamenán v Rochefortu, přesněji v osadě Les Grattes, Je to domovská farnost rodiny Béguinů. Do roku 2012 je genealogicky doloženo 14 generací. Jejich erb představuje 2 lvy se šikmým pásem tří růží. K tomuto rodu patřil také vládní rada Jacques Béguin.

Obyvatelstvo

V roce 2008 žilo v obci 9,6 % cizích státních příslušníků. Podle údajů z roku 2000 mluvilo 87,7 % obyvatel francouzsky. V roce 2000 se k římskokatolické církvi hlásilo 17,7 % obyvatel a ke švýcarské reformované církvi 46,7 % obyvatel.

Hospodářství

Až do poloviny 20. století byl Rochefort převážně zemědělskou obcí. I dnes hraje určitou roli zemědělství v dolní části obce a chov dobytka a mlékárenství na výšinách Jury. Další pracovní místa jsou v podniku přesného strojírenství a v místních malých podnicích. V posledních desetiletích se Rochefort rozvinul v rezidenční obec. Mnoho zaměstnanců dojíždí za prací do regionu Neuchâtel.

Doprava

Obec leží na hlavní silnici z Neuchâtelu do Val de Travers a dále přes hraniční přechod z Les Verrières do Pontarlier ve Francii. Tuto dopravní osu křižuje v Rochefortu silnice vedoucí z Colombier přes průsmyk La Tourne do Les Ponts-de-Martel. Železniční trať Neuchâtel – La Chaux-de-Fonds byla otevřena 1. prosince 1859. Západně od stejnojmenné osady se nachází úvraťová stanice Chambrelien. Autobusová linka z Colombier přes Rochefort do Les Grattes de Bise zajišťuje veřejnou dopravu.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Rochefort,_Neuchâtel na anglické Wikipedii a Rochefort NE na německé Wikipedii.

  1. a b Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie Geschlecht und Gemeinde; Provisorische Jahresergebnisse; 2018. 9. dubna 2019. Dostupné online. [cit. 2019-04-11]
  2. a b HAUSMANN, Germain. Rochefort [online]. Historisches Lexikon der Schweiz, 2016-10-24 [cit. 2023-06-11]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rochefort-blazon.svg
Blazon of Rochefort, Canton of Neuchâtel, Switzerland
Rochefort Switzerland.JPG
Autor: Původně soubor načetl Micmac na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: CC BY 1.0
Au deuxième plan, le village de Rochefort vu du nord, depuis le point de vue panoramique du Rocher de Tablettes au col de La Tourne. En arrière plan, le littoral du lac de Neuchâtel
Creux du Van, Brot dessous - img 43440.jpg
Autor: Pmau, Licence: CC BY-SA 4.0
Vue de Brot-dessous depuis le Creux du Van.
Grotta di Cotencher, esterno.jpg
Autor: Finsteraarhorn, Licence: CC BY-SA 4.0
Tento obrázek zobrazuje švýcarskou kulturní památku národního významu s identifikačním číslem
CHE Rochefort Flag.svg
Drapeau Rochefort
Pont du Saut de Brot 20200529 2.jpg
Autor: Daniel Kraft, Licence: CC BY-SA 3.0
The old stone bridge at Saut de Brot over the Areuse river in Gorges de l’Areuse, Switzerland.