Rodina Carme
Rodina Carme je skupina retrográdních nepravidelných přirozených družic planety Jupiter, které obíhají po přibližně stejné oběžné dráze a jsou stejného původu.
Kolem Jupiteru obíhají ve vzdálenosti 22,9 až 24,1 Gm, s orbitální inklinací v rozmezí od 164.9° do 165.5° a excentricitou mezi 0,23 a 0,27.
Satelity patřící do této rodiny jsou:
- Herse
- S/2003 J 10
- Pasithee
- Chaldene
- Arche
- Isonoe
- Erinome
- Kale
- Aitne
- Taygete
- S/2003 J 9
- Carme
- S/2003 J 5
- S/2003 J 19
- Kalyke
- Eukelade
- Kallichore
IAU (International Astronomical Union) si zarezervovala jména končící na "-e" pro retrográdní satelity včetně členů této rodiny.
Původ
Velmi malá disperze základních orbitálních prvků mezi hlavními členy rodiny (700 000 km rozdíl ve vzdálenosti oběžných drah, méně než 0,7° rozdíl v inklinací) poukazuje na to, že rodina Carme vznikla z jednoho původního tělesa, která se nárazem rozdělilo na více částí. Disperze může být vysvětlena velmi malým rychlostním impulsem (5 <δV <50 m / s). Původní těleso bylo o velikosti dnešního satelitu Carme s průměrem ~46 km, který dnes představuje 99% hmoty původního asteroidu.
Důkaz teorie o původním tělese vychází z viditelného zbarvení satelitů, které se jeví ve světle červené (BV = 0.76 a VR = 0.47) podobně jako satelity typu D. Tyto vlastnosti se podobají vlastnostem Hildiny skupiny a Troján.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rodina Carme na Wikimedia Commons
- (anglicky) Jupiterovy vzdálené satelity
- (anglicky) Orbitální a kolizní evolucie nepravidelných satelitů
- (anglicky) Fotometrické dráhy nepravidelných satelitů
- (anglicky) Fotometrie měsíců Jupiteru a Saturnu
- (anglicky) Malé nepravidelné měsíce Jupiteru
Média použitá na této stránce
Autor: User:Eurocommuter, Licence: CC-BY-SA-3.0
Carme group - core members
Autor: User:Eurocommuter, Licence: CC-BY-SA-3.0
Groups of irregular satellites of Jupiter
Major Solar System objects. Sizes of planets and Sun are roughly to scale, but distances are not. This is not a diagram of all known moons – small gas giants' moons and Pluto's S/2011 P 1 moon are not shown.