Rodný list
Rodný list (anglicky Birth certificate, německy Geburtsurkunde) je matriční doklad, potvrzující narození člověka a základní údaje o něm. Obsahuje zpravidla jméno a příjmení dítěte, datum a místo jeho narození, popřípadě také osobní identifikační údaj (v ČR rodné číslo), a údaje o rodičích.
Historicky se vyvinul z křestního listu (u křesťanů), který byl zprvu jen dokladem o křtu (včetně údajů o rodičích a kmotrech), ale později v něm byly uváděny také údaje o narození pokřtěného. Po přechodnou dobu byl dotyčný dokument označován také jako rodný a křestní list (přibližně v 30. a 40. letech 20. století).
Česká republika
V České republice je rodný list vydáván matričními úřady, podkladem pro jeho vydání jsou údaje zapsané v tzv. knize narození. Narození se zapisuje do knihy narození toho matričního úřadu, v jehož územním obvodu došlo k narození dítěte, přičemž narození českých státních občanů v zahraničí se zapisuje do tzv. zvláštní matriky, kterou vede Úřad městské části Brno-střed.
Rodný list obsahuje jméno, popřípadě jména, a příjmení dítěte, den, měsíc a rok narození, rodné číslo, místo narození a pohlaví dítěte, jména, příjmení, popřípadě rodná příjmení, datum a místo narození a rodná čísla rodičů dítěte; v případě osvojení dítěte se namísto uvedených údajů o rodičích dítěte uvádějí tyto údaje o osvojiteli, popřípadě osvojitelích dítěte, datum, jméno, příjmení a podpis matrikáře, označení matričního úřadu a otisk razítka matričního úřadu, který doklad vydává.[1][2]
Až do doby vydání občanského průkazu, tedy od narození nejpozději do 15 let věku, slouží pro dotyčného jako jeho hlavní osobní doklad. Je podkladem pro vydání oddacího listu.
Galerie
Křestní list Karla Škorpila
Rodný a křestní list Josefa Churavého
Rodný list Rudolfa Kvasnici - opis z roku 2019
Aktuálně platný vzor rodného listu (2023)
Odkazy
Reference
- ↑ Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. In: Sbírka zákonů. 2000. Dostupné online. § 29. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
- ↑ Vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů. In: Sbírka zákonů. 2001. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
Související články
- Oddací list
- Úmrtní list
- Občanský průkaz
- Cestovní pas
- Zbrojní pas
- Řidičský průkaz
- Kniha úmrtí
- Kniha narození
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu rodný list na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Rudolf Kvasnica - rodný list
Rodný list
Rodní a křestní list Josefa Fischery (později Josefa Churavého) datovaný dnem 10. května 1902.
V době porodu křtěnce Josefa bylo jeho matce 21 let, jeho otec byl stár 25 let. Matka pracovala jako služebná a otec jako kočí na panství. Patrně panstvo nedalo souhlas k jejich svatbě vzhledem k nevalné hospodářské situaci na panství (to údajně později zbankrotovalo). Nastávající matka odjela do Olomouce ke svým rodičům, kde porodila syna Josefa. Jako nemanželské dítě dostal při křtu jméno po svém dědovi Josefovi (Fischerovi) a příjmení po své nesezdané matce Fischera (Marie Anna Fischera). Rodiče křtěnce Josefa Fišery patrně dál pokračovali ve službě v Uhrách. Malý Josef vyrůstal v Olomouci a vychovávali jej rodiče jeho matky. Později Josefovy rodiče (Václav Churavý a Marie Anna Fischera) odešli za prací do Prahy. Po jejich sňatku (není známo kdy a kde) si svého syna adoptovali a tím došlo (asi v jeho pěti letech) ke změně Josefova příjmení po jeho biologickém otci na Churavý.
Plukovník Josef Churavý (* 1894 – † 1942) (brigádní generál in memoriam). Příslušník československých legií v Rusku. Za protektorátu byl jednou z nejvýznamnějších postav II. odboje, kde působli jako čelný představitel ilegální vojenské organizace "Obrana národa". Spolupracovník zpravodajsko - sabotážní skupiny "Tři králové" (Balabán, Mašín, Morávek).A globe icon in the Ambox-content style. This icon is used for important issues relating to the world and for stating the bias of worldwide information.