Romavský potok

Romavský potok
Zámecký rybník (Schlossteich) na Romavském potoce. V pozadí vodní hrad Heidenreichstein.
Zámecký rybník (Schlossteich) na Romavském potoce. V pozadí vodní hrad Heidenreichstein.
Základní informace
Délka toku26 km
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-07-01-005
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj)
RakouskoRakousko Rakousko (Dolní Rakousy)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Lužnice, Skřemelice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Romavský potok (německy Romaubach) je potok v povodí řeky Lužnice, který pramení v české části Českomoravské vrchoviny v oblasti zvané Česká Kanada, ovšem většina toku je na území Rakouska.

Průběh toku

Romavský potok pramení v Novobystřické vrchovině asi 1,2 km od Návar, nedaleko místa, kde byla již zaniklá ves Lužánky. Nejprve teče jihozápadním směrem, západně od Návar se stáčí k jihu a poté v katastrálním území Rajchéřov protéká rybníkem Kačer (Walden). Posléze se stáčí k jihozápadu, kde se na území bývalé Romavy (po níž je potok pojmenován) nachází Romavský mlýnský rybník. Jižně od tohoto rybníka se tok dostává na česko-rakouskou hranici a po dvou kilometrech kdy tvoří hranici mezi oběma zeměmi vstupuje u osady Neumühle rakouském území.

V Rakousku teče dále jižním směrem, nejprve přes obec Eggern a dále až do Heidenreichsteinu, největšího města na svém toku. Odtud se stáčí na jihozápad a teče až k Aalfangu, kde ústí do Skřemelice (německy Braunaubach).

Reference


Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Burg Heidenreichstein von Südwest 2015-04.jpg
Autor: Duke of W4, Licence: CC BY-SA 4.0
Burg Heidenreichstein ist die größte erhaltene mittelalterliche Wasserburg in Niederösterreich.