Ropice (Moravskoslezské Beskydy)

Ropice
Vrchol Ropice
Vrchol Ropice

Vrchol1082[1] m n. m.
Prominence317 m ↓ Ježánky[2]
Izolace5,5 km → Travný
SeznamyTisícovky v Česku #217
Ultratisícovky #65
Nejprominentnější hory CZ #39
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříMoravskoslezské Beskydy / Lysohorská hornatina / Ropická rozsocha / Smrčinsko-čepelský hřbet
Souřadnice
Ropice
Ropice
Horninapískovec
PovodíOstraviceOdra, OlšeOdra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ropice je hora v Moravskoslezských Beskydech, 5 km východně od Morávky a 6 km jižně od obce Řeka, zalesněná smíšeným smrko-bukovým lesem.

Na vrcholu je kromě geodetického bodu[pozn. 1] také dřevěná socha Peruna, slovanského boha hromu, bouře a blesku, později ctěného i jako dárce úrody. Vysvětlující tabulka dodává, že Perun na Ropici je symbolem vzájemné tolerance a svornosti Čechů, Slováků a Poláků. Nenachází se zde žádná turistická chata, ani jiné zařízení.

Přístup

Socha Peruna a informační panel na vrcholu Ropice

Přímo na vrchol vede červeně značená trasa KČT, mezi rozcestími Šindelná (1 km VSV), Ropice (1 km VJV) a Velký Lipový (1 km ZSZ). Na rozcestí Šindelná vede modře značená cesta od chaty Javorový (4 km), na rozcestí Ropice červeně značená cesta od chaty Slavíč (6 km) a na rozcestí Velký Lipový žlutě značená cesta z Morávky (4,5 km). Přes všechna tři rozcestí vede i bíle značená cyklotrasa č. 6083 mezi Horní Lomnou a Komorní Lhotkou.

U červeně značené cesty mezi rozcestími Ropice a Velký Lipový je asi 300 m východně od vrcholu pramen a turistický přístřešek.

Vodstvo

Severní svahy Ropice prudce spadají do osady Řeka. Jedná se o tzv. nivační kotel, obdobu ledovcového karu, který odvodňuje Ropičanka, vlévající se u Českého Těšína do Olše. Jižní svahy odvodňuje potok Slavíč, který se vlévá do Morávky jako vedlejší zdroj stejnojmenné vodní nádrže. Olše i Morávka se vlévají do Odry, kde se tedy setkává veškerá voda z Ropice.

Ochrana přírody

Vrchol a část svahů hory jsou od roku 2011 chráněny v rámci přírodní rezervace Ropice.

Odkazy

Poznámka

  1. Jeho výška 1082,52 m n. m.[3], po zaokrouhlení 1083 m, je často udávána jako výška vrcholu. Bod ale ční nad terén.[4]

Reference

  1. Základní mapa ČR 1:50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-02]. Dostupné online. 
  2. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  3. Trigonometrický bod 31 (TL 3603) [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-02]. Je nutné kliknout na "modré kolečko" označující bod. Dostupné online. 
  4. MICHALIK, Petr. Fotografie geodetického bodu [online]. [cit. 2021-05-02]. Dostupné online. 
Informační tabule a geodetický bod na vrcholu Ropice

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Ropice.jpg
Vrchol Ropice se sochou Peruna.
Ropice vrchol - informační tabule.jpg
Autor: Petr Michalik, Licence: CC BY-SA 4.0
Informační panel na vrcholu hory Ropice
Ropice vrchol.jpg
Autor: Petr Michalik, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na vrchol hory Ropice