Rosa Mystica
- Nezaměňovat s: Mystická růže (symbol Panny Marie)
Rosa Mystica Růže tajemná – Matka církve | |
---|---|
Mariánské zjevení | |
Socha Panny Marie pod názvem Růže tajemná v kapli zjevení v Montichiari-Fontanelle (Itálie) | |
Diecéze | Brescia |
Osobní údaje | |
Datum narození | vznik: 1947–1966 |
Blízká osoba | svědkyně: Pierina Gilliová |
Svatořečení | |
Svátek | 13. července (svátek) 8. prosince (v poledne, tzv. „Hodina všeobecné milosti“) |
Atributy | Panna Maria se třemi meči nebo třemi růžemi v červené, bílé a žluté barvě. |
Místo úcty | Montichiari a Fontanelle (Itálie); Svatyně Růže tajemné – Matky církve |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Rosa Mystica (neboli Růže tajemná či Růže mystická) je poetický titul Marie. Jednou z forem mariánské úcty je vzývání modliteb Panny Marie pomocí litanií s různými tituly a titul „Růže tajemná“ se nachází v loretánských litaniích. Je to také katolický titul Panny Marie, který vychází z mariánských zjevení, o nichž v letech 1947–1966 podala zprávu Pierina Gilliová v Montichiari a Fontanelle v Itálii.
Původ
Biblickým zdrojem názvu je Píseň písní – Pís 2, 1 (Kral, ČEP), často překládaná jako „Já jsem růže ze Šaronu“. Biskup Robert Charles Morlino vyvozuje souvislost s Izajášem – Iz 11, 1 (Kral, ČEP): „Z pařezu Jesse vyraší výhonek a z jeho kořenů vypučí květ“.[1] To se odráží i v německém adventním hymnu Es ist ein Ros entsprungen, v češtině známém jako„Hle, jak kvete růže“, který odkazuje na starozákonní Izaiášova proroctví, jež v křesťanském výkladu předpovídají Kristovo vtělení, a na strom Jesse, tradiční symbol Ježíšova rodu.[2]
Příklady z umění a literatury
V kostele Maria Rosenberg v německém Waldfischbach-Burgalbenu je umístěn zbožný obraz Panny Marie s růžemi z roku 1138.
John Henry Newman řekl,
- Maria je nejkrásnější květina, jakou kdy duchovní svět viděl. Z moci Boží milosti vzešly z této neúrodné a pusté země květy svatosti a slávy a Marie je jejich Královnou. Je Královnou duchovních květů, a proto se jí říká Růže, neboť růže je ze všech květů nazývána nejkrásnější. Kromě toho je však Růží mystickou neboli skrytou, neboť mystická znamená skrytá.[3]
Růže jsou odedávna spojovány s Pannou Marií, červená růže symbolizuje lásku, bílá růže čistotu. V pátém století Coelius Sedulius označil Marii za „růži mezi trním“.[4] Růže, známá jako „královna květin“, představuje Pannu Marii jako Královnu nebes. Středověcí autoři se také odvolávali na úryvek ze Sirachovce – Sir 24, 14 (Kral, ČEP) „jako palma v Engedi, jako růžový keř v Jerichu“. Bernard z Clairvaux řekl: „Eva byla trním, zraňovala, přinášela všem smrt; v Marii vidíme růži, která konejší bolesti všech a vrací všem osud spásy.“ V Marii je růže, která je pro všechny osudem spásy. Maria se slaví pod názvem „Panna Maria Růžencová“ v italské Lucce 30. ledna. Růže zaujímají významné místo ve zjevení Panny Marie Guadalupské.
Gerard Manley Hopkins napsal zbožnou báseň „Rosa Mystica“ (asi 1874–1875), která obsahuje verše: „Maria Panna, dobře srdce ví, / ona je tajemství, ona je ta růže.“[5] V románu George Egertona Rosa Amorosa (1901) se opakuje litanie: „Rosa mystica! Ora pro nobis!“, ale následně ji převrací tím, že ji transformuje do panteistické výzvy „Jilm nad hlavou je má Rosa mystica!“[6] Chrysogonus Waddell složil sborovou skladbu a capella s názvem „Rosa Mystica“, která zazněla ve filmu Lady Bird z roku 2017.[7]
Moderní italská zbožnost
Římskokatolická diecéze Brescia 7. prosince 2019 slavnostně otevřela svatyni Panny Marie s názvem Rosa Mystica – Matka církve.[8][9] Svatyně je reakcí na svědectví Pieriny Gilliové, která v letech 1947 a 1966 informovala o mariánských zjeveních v Montichiari a sousedním Fontanelle v Itálii. Bez ohledu na to, zda byl zdroj skutečným zjevením Panny Marie, Pierina aktivně propagovala úctu k Panně Marii se třemi růžemi na prsou a způsob praktikování úcty k Marii pod názvem „Rosa Mystica“.[10]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rosa Mystica na anglické Wikipedii.
- ↑ MORLINO, Robert. Mary, the Mystical Rose, is link to God [online]. Catholic Herald, Diocese of Madison, 2012-05-10 [cit. 2023-06-29]. Dostupné online. (angličtina)
- ↑ PFATTEICHER, Philip H. „2. Advent“. Journey into the Heart of God: Living the Liturgical Year. [s.l.]: Oxford University Press, 2013. Dostupné online. ISBN 9780199997145. (angličtina)
- ↑ NEWMAN, John Henry. Rosa Mystica. [s.l.]: Meditations and Devotions, 1893. Dostupné online. (angličtina)
- ↑ Rosa Mystica [online]. Marian International Research Library, University of Dayton [cit. 2023-06-30]. Dostupné online. (angličtina)
- ↑ Gerard Manley Hopkins and the language of mysticism [online]. The Free Library, 2014, rev. 2021-12-30 [cit. 2023-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-12-30. (angličtina)
- ↑ EGERTON, George. Rosa Amorosa: The Love-Letters of a Woman. Londýn: Grant Richards, 1901. Dostupné online. S. 46–47. (angličtina)
- ↑ BROWN, Dennis. Notre Dame Folk Choir recording featured in ,Lady Bird’ [online]. Notre Dame News, rev. 2018-02-01 [cit. 2023-06-30]. Dostupné online.
- ↑ Istituzione Santuario Diocesano Rosa Mistica – Madre della Chiesa [online]. diocesi.brescia.it, rev. 2023-02-14 [cit. 2023-06-30]. Dostupné online. (italština) „Potěšeni podporou Svatého stolce a v plném společenství s nejvyšším pontifikem Františkem máme radost, že můžeme tuto svatyni zasvětit Matce Páně a rozpoznat v ní plnou pravdu, kterou tyto dvě výstižné charakteristiky vyjadřují.“
- ↑ SANTUARIO DIOCESANO MARIA ROSA MISTICA MADRE DELLA CHIESA [online]. Roman Catholic Diocese of Brescia, 2019-12-07, rev. 2023-02-14 [cit. 2023-06-30]. Dostupné online. (italština)
- ↑ Maria Rosa Mistica Fontanelle – History. Maria Rosa Mistica Fontanelle [online]. Foundation Rosa Mystica Fontanelle, rev. 2019-12-07 [cit. 2023-06-30]. Dostupné online. (angličtina)
Související články
- Mariánská zjevení
- Pierina Gilli
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rosa Mystica na Wikimedia Commons
- Diecézní svatyně Rosa Mystica, Matka církve – Oficiální webové stránky (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Judgefloro, Licence: CC0
San Guillermo Parish Church E. Mendoza Street 14°33'5"N 121°4'5"E 14°33'18"N 121°4'1"E Church Vicariate of the Immaculate Conception 103 E. Mendoza Street, Buting, Pasig City Date of Erection: April 26, 1993 Vicariate: Vicariate of the Immaculate Conception Titular: St. William of Maleval Feast: February 10 Pasig City Landmarks in List of barangays of Metro Manila, Barangay Buting 14°33'19"N 121°4'8"E Pasig City List of rivers and estuaries in Metro Manila (Note: Judge Florentino Floro, the owner, to repeat, Donor Florentino Floro of all these photos hereby donate gratuitously, freely and unconditionally all these photos to and for Wikimedia Commons, exclusively, for public use of the public domain, and again without any condition whatsoever).
Nurse & mystic Pierina Gilli