Roudnická brána

Roudnická brána
Veslařský kanál Račice

Nejvyšší bod212 m n. m. (Na Průhonu)
Rozloha72,8 km²

Nadřazená jednotkaTerezínská kotlina
Sousední
jednotky
Budyňská pahorkatina
Polepská rovina
Krabčická plošina
Jizerská tabule
Středolabská tabule
Ralská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Kyškovické terasy
Račické terasy
Křivenická rovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninyslínovec, pískovec, váté písky
PovodíLabe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roudnická brána je geomorfologický okrsek na východě Terezínské kotliny, ležící v okresech Litoměřice v Ústeckém kraji a Mělník ve Středočeském kraji.

Poloha a sídla

Jezero po těžbě štěrkopísků u Dobříně
Vrch Klouček od jihu

Území okrsku se nachází zhruba mezi sídly Libotenice (na severozápadě), částečně dovnitř zasahující titulní Roudnice nad Labem (na jihozápadě), Bechlín (na jihu), Dolní Beřkovice (na jihovýchodě) a větší částí uvnitř Štětí (na východě). Zcela uvnitř okrsku leží obec Horní Počaply.

Geomorfologické členění

Okrsek Roudnická brána (dle značení Jaromíra Demka VIB–1C–5) náleží do celku Dolnooharská tabule a podcelku Terezínská kotlina. Dále se člení na tři podokrsky: Kyškovické terasy na středoseveru, Račické terasy na středojihu a Křivenická rovina na jihovýchodě.[1]

Brána sousedí s dalšími okrsky Dolnooharské tabule (Budyňská pahorkatina na severozápadě, Polepská rovina na severu, Krabčická plošina na jihozápadě) a s celky Jizerská tabule a Středolabská tabule na jihovýchodě a Ralská pahorkatina na severovýchodě.[2]

Významné vrcholy

Odkazy

Poznámky

  1. a b Různé zdroje, např. Zeměpisný lexikon ČR[2], uvádějí výšku kopce Na Průhonu 218 m a kopce Klouček 214 m. Na mapách mají oba kopce výšku 212 m, u Kloučku se někdy uvádí 209 m. Odečtením vrstevnic z mapy ČÚZK[3] vychází u obou 214 m.

Reference

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. Základní mapy ČR ČÚZK [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální [cit. 2014-08-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Klouček.jpg
Autor: User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Bechlín, okres Litoměřice. Kopec Klouček.
Dobříň, jezero (02).jpg
Autor: User:ŠJů, Licence: CC-BY-SA-3.0
Dobříň, okres Litoměřice. Jezero po těžbě štěrkopísků.
Račice, veslařský kanál - dráha.JPG
Autor: Jan Polák, Licence: CC BY-SA 3.0
Trať veslařského kanálu v Račicích.