Routa (heraldika)

Červená routa na stříbrném poli

Routa v heraldice je heroldská figura, geometrický obrazec ve tvaru routy (kosočtverce). Analogicky se používá též ve vexilologii. V symbolické rovině routa připomíná pomíjejícnost a nerovnost všeho pozemského. Routový věnec je symbolem trnité koruny Kristovy.[1]

Routa

Tvar a velikost routy není předmětem heraldického popisu, takže může být velmi úzká a naopak velmi široká až do podoby nakoso postaveného čtverce. Konkrétní vyobrazení rout závisí na daných prostorových podmínkách plochy štítu nebo pole.[2]

Zpravidla je zobrazena jako routa volná, která se nedotýká okraje štítu nebo pole. Může být ale také routa dotýkající se, nebo pokud se dotýká všech okrajů štítu, užívá se termín routa vepsaná. Routa je v základním provedení orientována podle vertikální osy. Pokud je orientována podle horizontální osy, nazývá se routa položená, podobně může být i routa kosmá nebo routa šikmá.

V základním vzhledu má routa jednu tinkturu odlišnou od tinktury štítu. Známe ale také routu prázdnou (jejíž vnitřní plocha je stejná jako plocha štítu) nebo routu lemovanou (po obvodu je lem, jehož tinktura je odlišná od tinktury routy i štítu).

Routa může být na štítu nebo v poli jedna nebo jich může být větší počet.

Routování

Od routy je odvozen termín routování, který se používá, pokud je plocha štítu nebo heraldická figura pokryta routami, které se vzájemně dotýkají. Za základní považujeme polohu, při níž je štít, pole nebo heraldická figura pokryta řadami postavených rout. Počet řad může být v popisu uveden.[3]

Speciálním případem je bavorské routování, což je stříbrno-modré kosmé routování, vycházející ze znaku a vlajky Bavorska.[4] Bavorská vlajka má dvě verze, jednu s bílým a modrým pruhem, druhou routovanou, ale v praxi je oblíbená routovaná vlajka (často se používá i verze se státním znakem), která je pro bavorsko typická, a toto heraldické routování se přejímá i do různých jiných dekorativních použití, symbolizujících bavorskou identitu.

Jsou-li heraldické figury sestaveny z rout, používá se termín routový. Takto mohou být zobrazeny především heroldské figury břevno, kůl, krokev nebo oblouk.[5]

Routový štít

Routa se může použít také jako tvar štítu. Routový štít má tvar kosočtverce a je nazýván také dámským štítem. Do 13. století byl v západní Evropě užíván i pro muže, ale později se (nejprve ve Francii a Anglii) zavedl jako štít výhradně používaný pro znaky žen. Zejména se používá pro znaky neprovdaných žen nebo vdov, zatímco provdané ženy přejímají znak manžela nebo znak zkombinovaný ze svého znaku a znaku manžela.[1]

Od tvaru routy, tedy kosočtverce, používaného pro heraldické znaky žen, pochází podle názoru některých badatelů symbol kosočtverce znázorňující ženské přirození.[6]

Routová koruna

Zvláštní ustálenou figuru představuje routová koruna neboli routový věnec (z německého Rautenkrantz). Je to rozvinutá korunní obroučka s listy, zpravidla zelená. Obvykle je kosmá a často bývá prohnutá k levému hornímu rohu štítu, ale někdy je jen kosmá.

Routová koruna je součástí erbu saských vévodů z rodu Wettinů a zemského znaku Svobodného státu Sasko. Od toho odvozeno mnoho znaků měst a obcí v Německu, u nás například Nová Paka. Také v erbu pánů z Velhartic.

Většinou se nezobrazuje přímo s routami; označení routová pochází ze středověké terminologie, kdy se jako routy označovaly i typické trojlisty na obroučce koruny, případně od toho, že původně se jednalo o stylizovaný vavřínový věnec (proto je zpravidla zelená), přičemž listy vavřínu připomínají listy botanické routy.[7][8]

Odkazy

Reference

  1. a b PALIVEC, Viktor. Heraldická symbolika. Praha: GHS, 1978. 
  2. ROUTA. Heraldická terminologická konvence [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 
  3. Terminologický slovník – routovaný. Heraldická terminologická konvence [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 
  4. Terminologický slovník – routování bavorské. Heraldická terminologická konvence [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 
  5. Terminologický slovník – routový. Heraldická terminologická konvence [online]. [cit. 2020-05-26]. Dostupné online. 
  6. KUBÍK, Zdeněk. Český lev pochází z Moravy. Týden. 2018-05-09, roč. 2018, s. 82. Dostupné online. 
  7. Terminologický slovník – koruna routová. Heraldická terminologická konvence [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. 
  8. O znaku města Nová Paka: Znak: Nová Paka. www.munovapaka.cz [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Brazil (1870–1889).svg

Flag of the Second Empire of Brazil, with 20 stars, representing the new provincies of Rio Negro (1850, later Amazonas) and Paraná (1853), furthermore the loss of the province of Cisplatina (1828).

Reformed standard according to this book, an official publication of the government of Brazil, on page 74.
Roudno znak.jpg
Znak obce Roudno
Lozenge flag of Monaco.svg
SVG version of en:Image:Monaco_flag_with_lozenges.png (now deleted as superseded). The diamond pattern came from User:Denelson83.
Velhartic.jpg
Autor: neznámý, stará fotografie, Licence: CC0
Erb pánů z Velhartic
Coat of arms of Marguerite de Parme.svg
Autor: Geraldiker, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Marguerite d'Autriche, duchess of Parme
Flag Bavaria.jpg
Autor: J. Patrick Fischer, Licence: CC BY-SA 3.0
unofficial flag of Bavaria with CoA without lions
StawellArms.svg
Autor: Lobsterthermidor (diskuse) 12:13, 13 May 2017 (UTC), Licence: CC BY-SA 3.0
Arms of Stawell of Cothelstone, Somerset: Gules, a cross lozengy argent. Also arms of Stawell of Sutcombe, Devon: Gules, a cross lozengy argent (Pole, Sir William (d.1635), Collections Towards a Description of the County of Devon, Sir John-William de la Pole (ed.), London, 1791, p.503). These arms are visible in Bovey Tracey Church, Devon. Stowell of Wike Stowell, same arms, within a bordure engrailed argent (Pole, p.503).
Arms of Catherine Middleton.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Kate Middleton (prior to her marriage to Prince William the Duke of Cambridge on the 29 April 2011); the arms are derived from those granted to her father (Michael), borne on a lozenge as an unmarried woman. This coat of arms in this form is now used only by her sister Philippa Middleton.
Blazon: On a lozenge, "Per pale Azure and Gules a Chevron Or cotised Argent between three Acorns slipped and leaved Or"
DB 111 017-0.jpg
Autor: ANKAWÜ, Licence: CC BY-SA 3.0
Germany - Bavaria - Munich, Central Station: DB Class 111; 111 017-0 with special paintwork "Bahnland Bayern"
Lozenge demo2.svg
Autor: , Licence: CC-BY-SA-3.0
Created to demonstrate the heraldic lozenge Blazon: Argent a lozenge gules.
DEU Borth COA.svg
The arms were granted on September 24, 1959. The arms show a red pale in gold, which is based on the bar of the arms of the Counts of Moers and the colours of the Duchy of Kleve as parts of the municipality belonged to Moers and Kleve. The three salt crystals symbolise the salt mining as well as the three former municipalities.
Nová Paka CoA CZ.svg
Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape .