Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku
Pohled na rozhlednu
Pohled na rozhlednu
Základní informace
Konstrukceocelová (vysílač mobilního operátora)
Kóta paty880 m n. m.
Rok vzniku2002
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
OkresOkres Náchod
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby30 m
Počet schodů100
Počet vyhlídkových
plošin
1 ve výšce 22 m
Stavvolně přístupná
Poznámka
virtuální prohlídka na www.virtualtravel.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku se nachází na stejnojmenné nejvyšší hoře české části Javořích hor, jejíž nejvyšší vrchol sahá do výše 880,2 m n. m. Severovýchodní svahy hory leží v Polsku.

Historie

Ruprechtický Špičák
Ruprechtický Špičák
Lokalizace rozhledny

Od roku 1999 usilovala Lesní správa Broumov[1] o vybudování dřevěné vyhlídkové věže na nejvyšší hoře české části Javořích hor, tyčící se několik desítek metrů od Česko-polské hranice, avšak z nedostatku finančních prostředků nemohl být záměr realizován. Mimo jiné ve vzdálenosti několika set metrů od vrcholu hory se nachází turistický hraniční přechod Ruprechtický Špičák – Łomnica.[2]

Realizaci tohoto záměru urychlila společnost Český Mobil a.s., která zde chtěla vybudovat vysílač. V roce 2000 zde začala vyrůstat ocelová konstrukce, která měla sloužit jako vysílač a zároveň volně přístupná rozhledna.

Slavnostní otevření rozhledny se konalo dne 1. září roku 2002.

Obdobná rozhledna stojí na vrcholu Val na Hanušovické vrchovině. Ve stejné době ji nechal vystavět totožný operátor.

Rozhled

Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 22 m je výhled do Broumovské kotliny, Broumovských stěn, Velkou Hejšovinu (polský název Szczeliniec Wielki), Ostaš, Orlické hory, Turov, na masiv Adršpašsko-teplických skál, Vraní hory (polský název Góry Krucze), Rýchory a Krkonoše.

Přístup

Na Ruprechtický Špičák se lze dostat po modré turistické značce z Meziměstí (cca 8 km). Také po žluté turistické značce z Ruprechtic, vesnice, jež začíná na úpatí Javořích hor pod Ruprechtickým Špičákem. V neposlední řadě také z Janoviček a to po modré turistické značce (cca 11 km).[3]

Motoristé mohou zanechat osobní automobily na konci Ruprechtic, kde je vybudována odstavná plocha, a pokračovat po žluté turistické značce na vrchol Ruprechtického Špičáku (cca 2 km).

Rozhledna je volně přístupná celoročně.

Galerie


Odkazy

Reference

  1. Rozhledna na Ruprechtickém Špičáku u Meziměstí. www.rozhledny.webzdarma.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné online. 
  2. Přehled hraničních přechodů v regionu - Broumovsko. www.broumovsko.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-02-2013. 
  3. Pěší trasy pro turisty - Broumov. www.broumov-mesto.cz [online]. 8-12-2012, rev. 8-12-2012 [cit. 8-12-2012]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Ruprechticky Spicak - panorama.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Marzper, Licence: CC BY-SA 3.0
rozhledna Ruprechtický Špičák, blízko Meziměstí, Česká republika
Ruprechticky Spicak - konstrukce.JPG
Autor: Czech Wikipedia user Marzper, Licence: CC BY-SA 3.0
rozhledna Ruprechtický Špičák, blízko Meziměstí, Česká republika
2017 Wieża widokowa na Ruprechtickim Szpiczaku 2.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licence: CC BY-SA 4.0
Lookout tower on Ruprechtický Špičák
Ruprechticky Spicak - panorama1.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Marzper, Licence: CC BY-SA 3.0
rozhledna Ruprechtický Špičák, blízko Meziměstí, Česká republika