Rozpad Jugoslávie

Animace zobrazující rozpad SFR Jugoslávie v letech 1989 až 2008. Barvy představují různé oblasti pod kontrolou.
Výsledky referend o nezávislosti v Jugoslávii v letech 1990-1992 a procento hlasů pro.[1][2]

K rozpadu Jugoslávie došlo v důsledku řady politických otřesů a konfliktů na počátku 90. let. Po období politické a ekonomické krize v 80. letech se jednotlivé republiky Socialistické federativní republiky Jugoslávie oddělily, ale nevyřešené problémy způsobily hořké mezietnické jugoslávské války. Války postihly především Bosnu a Hercegovinu, sousední části Chorvatska a o několik let později Kosovo.

Po vítězství Spojenců ve druhé světové válce byla Jugoslávie zřízena jako federace šesti republik s hranicemi vytyčených podle etnických a historických linií: Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie, Černá Hora, Srbsko a Slovinsko. Kromě toho byly v Srbsku zřízeny dvě autonomní provincie: Vojvodina a Kosovo. Každá z republik měla své zastoupení ve stranickém Svazu komunistů Jugoslávie, měla vládnoucí elitu a případné napětí se řešilo na federální úrovni. Jugoslávský model státní organizace, stejně jako „střední cesta“ mezi plánovanou a liberální ekonomikou, byl relativním úspěchem a země zažila za Josipa Broze Tita[3] období silného hospodářského růstu a relativní politické stability až do 80. let 20. století. Po jeho smrti v roce 1980 se oslabený systém federální vlády nedokázal vyrovnat s rostoucími ekonomickými a politickými výzvami.

V 80. letech začali kosovští Albánci po protestech v roce 1981 požadovat, aby jejich autonomní provincii byl udělen status konstituční republiky. Etnické napětí mezi Albánci a kosovskými Srby zůstávalo silné po celou dekádu, což mělo za následek nárůst srbské opozice vůči vysoké autonomii provincií a neúčinný systém konsensu na federální úrovni napříč Jugoslávií, které byly vnímány jako překážka pro srbské zájmy. V roce 1987 se v Srbsku dostal k moci Slobodan Milošević a prostřednictvím řady populistických kroků získal de facto kontrolu nad Kosovem, Vojvodinou a Černou Horou, čímž mezi Srby získal vysokou podporu pro svou centralistickou politiku. Milošević se setkal s odporem stranických vůdců západních konstitučních republik Slovinska a Chorvatska, kteří také obhajovali větší demokratizaci země v souladu s revolucemi z roku 1989 ve východní Evropě. Svaz komunistů Jugoslávie byl v lednu 1990 rozpuštěn podél federálních hranic. Republikánské komunistické organizace se staly samostatnými socialistickými stranami.

Během roku 1990 socialisté (bývalí komunisté) ztratili moc ve prospěch etnických separatistických stran v prvních vícestranických volbách konaných po celé zemi, s výjimkou Srbska a Černé Hory, kde zvítězil Milošević a jeho spojenci. Nacionalistická rétorika na všech stranách byla stále vzrušenější. Mezi červnem 1991 a dubnem 1992 vyhlásily čtyři republiky nezávislost (ve federaci zůstaly pouze Srbsko a Černá Hora). Německo převzalo iniciativu a uznalo nezávislost Chorvatska a Slovinska. Ale postavení etnických Srbů mimo Srbsko a Černou Horu a etnických Chorvatů mimo Chorvatsko zůstalo nevyřešeno. Po řadě mezietnických incidentů následovaly jugoslávské války, nejprve v Chorvatsku a poté nejzávažněji v mnohonárodnostní Bosně a Hercegovině. Války zanechaly v regionu hospodářské a politické škody, které jsou zde po desetiletí stále citelné.[4]

Odkazy

Reference

  1. 1991 Rezultati Referendum [online]. [cit. 2022-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 27 February 2012. (anglicky) 
  2. CSCE :: Article :: Report: The Referendum on Independence in Bosnia-Herzegovina [online]. [cit. 2022-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22 May 2011. (anglicky) 
  3. CAESAR, Faisal. The forgotten Yugoslavian side of Italia 90 [online]. 23 June 2020. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Decades later, Bosnia still struggling with the aftermath of war [online]. 19 November 2017. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Breakup of Yugoslavia.gif
Autor: Hoshie, Licence: CC BY-SA 3.0

This is an animated GIF that shows the stages of the breakup of the SFR Yugoslavia in the 90's and 2000's. The map based off Morwen's map of the divisions of the SFRY, Which is licensed by the GFDL. The source for the dates of independence is the CIA World Factbook. These maps do not now show the Inter-Entity Boundary Line (IEBL) and/or the entities that are separated by it. The IEBL has been drawn based on this CIA map; the Brčko District has been drawn based on Image:BH municipality location.gif, by user:Ante Perkovic. I might add them in the future.

Since the original map was GFDL, this image is as well.

A map depicting Kosovo's final status is ready once it takes effect.


Changelog for versions 2/3:

Here are some changes in this new build of the map:

  • The Kosovo boundary has been given a shade of red instead of the previous UN blue since they are a province of Serbia under UNIMIK control.
  • Montenegro's color has been changed to a golden shade close to what's on the flag.
  • The IEBL and the Brčko District has been redrawn because I deleted the original map; the color for the Republika Srpska is lighter.
  • The dates are at the top left hand corner of the map instead of the bottom.
  • I have taken a new approach as to the boundaries. Each part of Yugoslavia now shows the boundary on the maps starting the year they broke away. I feel this change helps readers understand the breakup better.
  • The SFRY and the FRY are in different shades since the FRY was never accepted as the successor to the former by the UN.
  • The colors for the entities of BiH have been removed as to not confuse people into thinking that they are independent states. What remains is the IEBL with both entities in green.
  • The Kosovo boundary is finally in hash marks!
  • The Brčko District has been removed. The sale is too small to show accurately.

Changelog for version 4:

  • The map is larger!
  • The image has been rebuilt to include the eastern part of FYR Macedonia.
  • The image has been updated to take in Kosovo's new status.
  • The IEBL is now a darker line.
  • Montenegro, Kosovo, and FRY/SCG/Serbia have new colors!

Changelog for version 5:

  • Rebuilt
  • Larger map: size of base image
  • Accurate Inter-Entity Boundary Line
Referendum Yugoslavia A.png
Autor: Rax9000, Licence: CC BY-SA 4.0
Independence referendums held in Yugoslavia between 1990-1992 and their percentage of votes in favor.