Rozprava o vědách a uměních

Rozprava o vědách a uměních
AutorJean-Jacques Rousseau
Původní názevDiscours sur les sciences et les arts
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrfilosofie
OceněníCena Dijonské akademie
Datum vydání1750
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozprava o vědách a uměních (francouzsky Discours sur les sciences et les arts) je pojednání, které napsal Jean-Jacques Rousseau, aby získal cenu Akademie v Dijonu. Po obdržení ceny se stal okamžitě populární.[1] Spis byl vydán v roce 1750.

Obsah díla

V této rozpravě Rousseau dokazoval, že vývoj věd a umění od doby renesance nezlepšil, ale naopak zhoršil mravy společnosti.[2]

Ukázka z díla

V Rousseauově spise byl kriticky zhodnocen poznávací význam filozofie:

What is philosophy? What is contained in the writings of the most celebrated philosophers? What are the lessons of these friends of wisdom. To hear them, should we not take them for so many mountebanks, exhibiting themselves in public, and crying out, Here, Here, come to me, I am the only true doctor? One of them teaches that there is no such thing as matter, but that everything exists only in representation. Another declares that there is no other substance than matter, and no other God than the world itself. A third tells you that there are no such things as virtue and vice, and that moral good and evilare chimeras; while a fourth informs you that men are only beasts of prey, and may conscientiously devour one another.Ptám se jen: co je to filozofie, co obsahují spisy nejznámějších filozofů, jaká jsou ponaučení těchto přátel moudrosti? Posloucháme-li je, cožpak není možno je považovat za tlupu šarlatánů, kteří vykřikují každý své na veřejném náměstí: pojďte ke mně, pouze já se nikdy nemýlím! Jeden tvrdí, že tělesa v přírodě vůbec nejsou a že všechno jsou jen moje představy o nich; druhý, že neexistujejiná látka kromě hmoty, jiný bůh kromě Přírody. Ten prohlašuje, že neexistují ani ctnosti, ani hříchy a že dobro a zlo v oblasti morálky jsou výmysl, jiný, že lidé jsou vlci a mohou s klidným svědomím požírat jeden druhého.[3]
— Jean-Jacques Rousseau, Discourse on the Sciences and Arts

České a slovenské překlady

  • ROUSSEAU, Jean-Jacques. Rozprava o vedách a umeniach, alebo Odpoveď na otázku Dijonskej akadémie, či obroda vied a umení prispela k očiste morálky. [s.l.]: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisova, 2011. 112 s. ISBN 978-80-8061-453-9. (slovensky) 

Odkazy

Reference

  1. Asmus, s. 201.
  2. Asmus, s. 203.
  3. Byl použit český překlad Božené Sodomkové na str. 153 knihy: OJZERMAN, Teodor Il'jič. Hlavní filosofické směry : teoretická analýza historicko-filosofického procesu (původním názvem: Главные философские направления: Теоретический анализ историко-философского процесса). Překlad z ruského originálu: Jarmila Oborská (část I) a Božena Sodomková (část II); ilustrace : Leo Novotný. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1975. 348 s. (Filosofie a současnost; sv. 25). Kapitola "Spor o směrech nebo spor směrů?", s. 153. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

RousseauDiscourseSciencesArt.jpg
Page de titre de l'édition originale.