Ruchomperk

Ruchomperk
Jižní strana předhradí
Jižní strana předhradí
Základní informace
Výstavbapřelom 12. a 13. století
Zánik1. polovina 13. století
Poloha
Adresavrch Velký Kouřim, Černíkov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Ruchomperk
Ruchomperk
Další informace
Rejstříkové číslo památky30089/4-2161 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ruchomperk je zaniklý hrad severozápadně od vesnice Černíkovokrese Klatovy. Jeho zbytky se nachází na vrcholu Velkého Kouřimu v nadmořské výšce asi 640 m.[1] Patří pravděpodobně mezi nejstarší české hrady, které byly stavěny z velké části ze dřeva, a náleží tak mezi hrady přechodného typu. Dochovaly se z něj terénní pozůstatky opevnění.[2] Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[3]

Historie

Předchůdcem hradu bylo pravěké sídliště nebo hradiště z pozdní doby halštatské.[4]

K zaniklému hradu se nevztahují žádné písemné prameny. Archeologicky je jeho vznik datován na přelom dvanáctéhotřináctého století. Předpokládaným zakladatelem je panovník, ale mohl jím být také Černín z rodu Drslaviců, komoří krále Přemysla Otakara I. Hypotézu s panovníkem jako zakladatelem podporuje skutečnost, že na konci dvanáctého století šlechta hrady ještě nestavěla a hrad se nacházel daleko od případného zázemí. Jednalo se tedy nejspíše o mocenský opěrný bod, který zanikl již v první polovině třináctého století.[2]

Stavební podoba

Hrad měl přibližně oválný půdorys. S výjimkou východní strany byl obehnaný valempříkopem, které obklopovaly dvě příčným příkopem oddělené části. Jižní část je menší a nenese stopy zástavby. Podél východní strany větší části se táhne sníženina a u západního okraje se dochoval pozůstatek topeniště zaniklé budovy.[2]

Přístup

Zbytky hradu jsou volně přístupné odbočkou z červeně značené turistické trasy z Domažlic do Klatov.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2015-11-30]. Dostupné online. 
  2. a b c DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Ruchomperk, s. 488. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-17]. Identifikátor záznamu 141505 : Hrad Ruchomperk, zřícenina a archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Černíkov, s. 53. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Klatovsko. Svazek IX. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 268 s. Kapitola Ruchomperk hrad, s. 47. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic