Rudá hvězda

Rudá hvězda

Rudá pěticípá hvězda je symbolem komunismu a obecně socialismu. Nejčastěji symbolizuje pět prstů ruky dělníka, nebo pět kontinentů. Rudá barva reprezentuje krev prolitou v boji a také to, že všichni lidé mají stejnou barvu krve bez ohledu na rasu, pohlaví či společenské postavení.

Kromě komunismu má rudá hvězda i jiné symbolické významy.

Historie

Rudá hvězda je symbolem samotné revoluce již od 18. století, kdy byla použita během Velké francouzské revoluce.

K jejímu významnějšímu použití došlo poprvé během ruské občanské války. Byla použita k odlišení vojáků moskevské posádky od ruských vojáků přicházejících z německé a rakouské fronty v závěru první světové války.

Použití

Vlajka Sovětského svazu

Rudá hvězda se nacházela ve státních znacích a na vlajkách zaniklých zemí jako Sovětský svaz a Jugoslávie a v současnosti se stále nachází ve státním znaku i na státní vlajce Korejské lidově demokratické republiky.

Kromě toho se nachází i na vlajkách a státních znacích některých států (vlajka Džibutska a Zimbabwe a znak Mosambiku), které nejsou socialistické.

Logo RAF

Nachází se také ve znacích organizací Frakce Rudé armády a Zapatova armáda národního osvobození (EZLN). Symbol je často používán hudební skupinou Rage Against the Machine, kvůli jejich sympatiím k EZLN.

V roce 1930 byl v Sovětském svazu zaveden Řád Rudé hvězdy jako ocenění osobností Rudé armády, sovětského námořnictva, pohraničních a vnitřních vojsk, pracovníků orgánů Výboru státní bezpečnosti SSSR a udělován byl také vojenským jednotkám, vojenským lodím, sjednocení, podnikům, institucím, organizacím za významné zásluhy ve věci obrany SSSR.

Červená hvězda je tradičním symbolem výrobce piva Heineken. Nemá však nic společného s rudou hvězdou jako symbolem komunismu.

Rudá hvězda se nachází také na čele známé komiksové hrdinky Oktobriany.

Legalita

Po rozpadu východního bloku nastaly v některých zemích snahy o zákaz používání komunistické symboliky, tedy nejen rudé hvězdy, ale i srpu a kladiva. Některé státy však mají i v současnosti rudou hvězdu a srp a kladivo ve státním znaku.

V roce 2006 byl v českém parlamentu podán návrh na zákaz používání rudé hvězdy, který poslanci zamítli. Naproti tomu v Polsku a Maďarsku poslanci takové zákony přijali již v polovině devadesátých let 20. století. Podobný návrh zákona byl v českém parlamentu opět podán v roce 2007.

Červená hvězda v logu piva Heineken

V roce 2005 zažalovalo v Maďarsku burzovní sdružení hájící zájmy malých akcionářů pivovar Heineken za používání rudé hvězdy ve svém znaku. Nižší obvodní soudy žalobu zamítly s odůvodněním, že hvězda v logu pivovaru nemá nic společného s komunistickou ideologií.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudá hviezda na slovenské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg
Státní znak Sovětského svazu (1956-1991)
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Heineken truck.jpg
(c) Mind meal, CC BY 2.0
  • description: Heineken truck parked in en:Cincinnati, Ohio
  • photographer: Jason Meredith
  • photographer_location: Louisville, KY
  • photographer_url: [1]
  • flickr_url: [2]
  • taken:June 26, 2007
Red star.svg
Rudá hvězda. Symbol socialismu.
RAF-Logo.svg
Logo of the 1970's German underground terrorist organization Red Army Faction (RAF) - a red star (similar to that of the Red Army of the Soviet Union) and a submachine gun Heckler & Koch MP5. Sometimes, people get confused because on most pictures available today, the MP5 has a curved magazine, whereas the weapon in the logo has a straight magazine. However, the MP5 had a straight magazine until it was changed to curved in 1976 due to technical reasons, so this is no contradiction. The MP5 was at the time (and is until today) one of the standard submachine guns of the German police. The logo designer, a young design student, apparently did not know this when choosing the weapon.