Ruda Kubíček

Ruda Kubíček
Narození18. března 1891
Uherské Hradiště
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí6. dubna 1983 (ve věku 92 let)
Uherské Hradiště
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, esperantista, grafik a učitel
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vlastnoruční výzdoba fasády domu Rudy Kubíčka v Uherském Hradišti

Ruda Kubíček, vlastním jménem Rudolf Josef Maria Kubíček (18. března 1891 Uherské Hradiště[1]6. dubna 1983 tamtéž), byl český akademický malíř, kustod grafických sbírek Slováckého muzea a ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Byl také aktivním příznivcem jazyka esperanto.

Život

Ruda Kubíček byl synem Rudolfa Kubíčka, který působil v Uherském Hradišti také jako malíř, a jeho ženy Johanny.[1] V mládí studoval na uherskohradišťském gymnáziu. V roce 1932 se v kurzu ve městě vedeném jeho spolupracovníkem grafikem Dolfou Bartošíkem (rodákem z Boršic u Buchlovic) seznámil s esperantem a v září 1933 se stal spoluzakladatelem „Slovenského esperantského klubu“ (Slovaka Esperanto-Klubo, SEK) se sídlem v Uherském Hradišti, jehož prvním předsedou byl následně zvolen. V roce 1937 se hradišťští esperantisté zapojili do Výstavy Slovácka. Klub byl činný do roku 1940 (zákaz činnosti nacisty), později znovu v letech 1946-1948 (poté zákaz činnosti komunisty). Ruda Kubíček byl jeho předsedou i v této druhé periodě, ve své esperantské činnosti spolupracoval také s dalšími umělci-esperantisty z regionu jako byli František Kožík (původem z Uherského Brodu) či František Omelka (ze Starého Města).

Pro svoji uměleckou činnost je Ruda Kubíček znám především jako grafik, malíř, autor vitráží, fresek a sgrafit, dále také jako výtvarný pedagog. Jedna z ulic uherskohradišťského sídliště Východ v místní části Mařatice, postaveném na konci 80. let 20. století, nese jeho jméno (ulice „Rudy Kubíčka“).

Jeho syn, Ruda A. Kubíček (narozen 13. dubna 1924, zemřel 27. srpna 2009), žil až do své smrti v Uherském Hradišti v původním rodinném domě na křižovatce ulice Svatoplukova a Šafaříkova, zvenku zdobeném grafikou vytvořenou jeho otcem, a taktéž za svůj život dosáhl mnoha uměleckých úspěchů, především jako malíř.[2]

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Uherské Hradiště, Svatoplukova čp. 279, grafika rohová.JPG
Autor: Marek Blahuš, Licence: CC BY-SA 3.0
Grafika od akademického malíře Rudy Kubíčka (1891–1983) zdobící rohovou část fasády jeho vlastního domu na Svatoplukově ul. čp. 279 v Uherském Hradišti.
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Ruda Kubíček.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Ruda Kubíček
Ruda Kubíček, signatura.jpg
Ruda Kubíček, signatura