Rudolec (zámek)

Zámek Rudolec
zámek v Rudolci
zámek v Rudolci
Základní informace
Slohrenesanční architektura
Další majiteléŠabartové z Rudolce
Chroustenští z Malovar
Současný majitelJaroslav Syrový
Poslední majitelCollaltové
Poloha
AdresaRudolec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky17980/7-4412 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Rudolec se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Žďár nad Sázavou.

Historie

Jde o čtyřkřídlou patrovou budovu s pilířovitou arkádou v přízemí a otevřenou arkádovou chodbou v 1. poschodí. Zmínky o tomto zámku se datují do 2. poloviny 15. století, a to do roku 1480, kdy zámek vlastnili Šabartové z Rudolce. Ve 2. polovině 15. století byla původní tvrz přestavěna na renesanční zámek Janem Rafaelem Chroustenským z Malovar, který tehdy tzv. Německý Rudolec získal po smrti svého otce Václava Chroustenského z Malovar jako jeden ze statků. V Německém Rudolci žil se svou manželkou, s níž neměl žádné děti. V roce 1597 sepsal Jan Rafael Chroustenský závěť, ve které stanovil Jana – syna Petra Rafaela dědicem. Ten však v roce 1620 konfiskací o svůj majetek přišel.

Jelikož zámek byl Petru Rafaelu Chroustenskému za účast na stavovském povstání zabaven, v roce 1622 bylo panství Německý Rudolec s Černou za 68 000 moravských tolarů odevzdáno Rambaldu XII. z Collalto[1]. Ten svou poslední vůlí z roku 1633 spojil brtnické a rudolecké panství ve fideikomis. Collaltové zámek drželi po následující staletí. Během čsl. pozemkové reformy byl zámek v Německém Rudolci Collaltům konfiskován a odprodán statkáři Lad. Růžičkovi z Černé u Měřína. Nový majitel hodlal v zámku zřídit letní sídlo turistů a návštěvníků Horácka.[2]

Současnost

V současné době, po smrti tehdejšího majitele v 90. letech 20. století, zámek není přístupný veřejnosti a chátrá. Naposledy sloužil jako rehabilitační centrum Zámek Zdraví Rudolec.U zámku se nacházejí zbytky anglického parku, který byl založen v 19. století.

Reference

  1. HOFFMANN, Alois Karel. Městys Brtnice na Moravě. Brtnice: Josef Birnbaum, 1925. S. 8–9. 
  2. Venkov orgán České strany agrární, 23.02.1930, strana 6: Starobylý zámek v Německém Rudolci.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu zámek Rudolec na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rudolec - zámek, pohled od JZ, 2022-03-27, obr01.jpg
Autor: RomanM82, Licence: CC BY-SA 4.0
Rudolec - zámek, pohled od JZ