Rudolf Čechura

Rudolf Čechura
Narození5. února 1931
Želénky
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí7. října 2014 (ve věku 83 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povoláníspisovatel a redaktor
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Čechura (5. února 1931, Želénky[pozn. 1]7. října 2014, Praha[2]) byl český spisovatel, věnující se dětské a detektivní literatuře.

Život

Pracoval jako učitel, úředník. V šedesátém roce nastoupil do redakce vědy a techniky Hlavní redakce pro děti a mládež (HRDM) Československého rozhlasu. Po několika letech přešel pak z rozhlasu do časopisu Věda a technika mládeži (VTM), od roku 1973 byl literátem na volné noze. Napsal námět k večerníčkovým seriálům Maxipes Fík a Hugo z hor, dětem je určena také kniha Pavián mezi lidmi, využívající vědeckofantastický námět k poučení o pravidlech slušného chování. Čechurovým literárním vzorem byl Arthur Conan Doyle a vytvořil četné pastiše na jeho dílo (vyšly v souboru Sherlock Holmes v Čechách a jiné příběhy). V roce 1967 se stal členem londýnské Společnosti Sherlocka Holmese. Rudolf Čechura je také autorem scénáře televizní hororové komedie Šplhající profesor (režie Zdeněk Zelenka), v níž hrál Holmese Viktor Preiss. Dalším okruhem Čechurovy tvorby byly dobrodružné romány, odehrávající se v jeho rodném severočeském pohraničí v pohnuté době po druhé světové válce: Jako zvíře, Šperhák, Namydlená šikmá plocha.

Poznámky

  1. Podle jiných údajů se narodil v dnes již zaniklém Ahníkově nedaleko Kadaně.

Reference

  1. http://www.mesto-kadan.eu/prispevek/343/proc%20-si-kadan-privlastnila-maxipsa--fika-[nedostupný zdroj]
  2. Zemřel autor Maxipsa Fíka Rudolf Čechura, bylo mu třiaosmdesát let [online]. 10.10.2014, rev. 10.10.2014 [cit. 2014-10-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nuvola apps bookcase.svg
Autor: SVG by Peter Kemp based on original work by Virginie Quesnay, Licence: LGPL
Svg of File:Nuvola apps bookcase.png