Rudolf Gajdoš

Rudolf Gajdoš
Narození26. ledna 1908
Měřín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. října 1975 (ve věku 67 let)
Mikulov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a ilustrátor
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Gajdoš (26. ledna 1908, Měřín[1]7. října 1975, Mikulov) byl český malíř.

Život

(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Sgrafito na radnici ve Vracově

Své dětství a mládí prožil v Lednici. Studoval na břeclavském gymnáziu, kde byl členem školního orchestru. Po maturitě začal studovat v Brně na VUT, ale po roce studia odešel do Prahy na akademii výtvarných umění, kde studoval figurální tvorbu u Maxe Švabinského. Za vynikající studijní výsledky je odměněn 1. cenou AVU, získal též stipendijní pobyt v Itálii.

V roce 1936 se stal uměleckým poradcem firmy Baťa, založil Zlínskou školu umění a Zlínský salon. Roku 1947 se vrátil do Lednice, 1951 se odstěhoval do Mikulova, kde žil až do své smrti v roce 1975. Je pochován na hřbitově v Lednici.

Umělecká činnost

Od roku 1951 žil v Mikulově. Zde se stal malířem města a jižní Moravy. Maloval zámek, Kozí Hrádek, Svatý Kopeček, staré domy, celkové pohledy na město a krajinu. Miloval Pálavu. Nejraději ji kreslil od Strachotína, protože odtud je nejlépe vidět celý masiv. Náměty našel v Klentnici, Novosedlech, ale především v Pavlově. Domy a sklepy s barokními štíty byly jeho oblíbeným námětem.

Maloval lidi při práci: žně, rybolov, vinobraní jsou také části nástropní fresky mikulovského Sálu předků – dnes Gajdošova sálu.[2] Jako umělec má velký podíl na obnově a záchraně mikulovského zámku. Výrazně napomohl záchraně památek Lednicko-valtického areálu.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Měřín
  2. Gajdošovo sté výročí oslaví žáci soutěží. Břeclavský deník [online]. 2008-01-22 [cit. 2017-05-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rudolf Gajdoš signatura.jpg
Rudolf Gajdoš signatura
Vracov radnice 03.jpg
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Radnice ve Vracově z let 1948–1950, sgrafito v prvním patře od akademického malíře Rudolfa Gajdoše z roku 1950