Rudolf Hlubinka

JUDr. Rudolf Hlubinka
Narození15. února 1878
Čechy pod Kosířem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí2. února 1951 (ve věku 72 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníhistorik, právník, památkář a archeolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Hlubinka (15. února 1878 Čechy pod Kosířem[1]2. února 1951 Praha) byl český právník, historik a ochránce památek v Praze. Zabýval se hlavně středověkými stavbami v Praze a moravskými hrady.

Život a působení

Narodil se na Hané jako syn řídícího učitele na vesnické škole. Vystudoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci a později práva v Praze, kde byl po dobu studií ubytován v rodině Mikoláše Alše. Zde se seznámil s jeho dcerou Eliškou, se kterou se později oženil. Po ukončení studií přijal místo na živnostenském odboru pražského magistrátu a vedle toho se zabýval studiem historických památek, včetně jejich fotografické dokumentace.

Pro své velké znalosti byl roku 1920 jmenován jednatelem Památkového sboru hlavního města, v němž vedle radních zasedali také odborníci. Památkový sbor se vyjadřoval ke všem úředním rozhodnutím o pražských památkách. Vedle toho Hlubinka intenzivně pracoval v Klubu Za starou Prahu, Společnosti přátel starožitností a v Masarykově akademii práce. Památková péče však stále narážela na to, že chyběl soupis pražských památek, a Hlubinka na něm začal pracovat.

Od roku 1925 spolupracoval s fotografy A. Alexandrem a T. Vojtou a soustavně fotografovali památkové objekty, jejich interiéry a celé ulice a náměstí. Značná část těchto fotografií a negativů byla zničena při požáru Staroměstské radnice v roce 1945, zbytek je uložen v Archivu města Prahy. Protože Hlubinku zajímala i ochrana přírody, fotografoval i pražské periferie a přírodní zajímavosti (např. Šárku) a podílel se na přípravě památkového zákona. Zúčastnil se také archeologických průzkumů středověkých staveb, zejména románských domů na Starém městě, o nichž vydal řadu článků.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Čechy pod Kosířem

Literatura

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Hlubinka. Sv. 4, str. 1150

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“