Rudolf Smutek

Rudolf Smutek
Narození29. prosince 1898
Bystřice pod Hostýnem
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. května 1942
Koncentrační tábor Mauthausen
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtípopraven
Národnostčeská
Povoláníúředník pošty
ZaměstnavatelPošta u přerovského nádraží
ChoťRůžena Ondráčková
RodičeValentin Smutek, Anna Macková
člen Sokola Přerov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Smutek (29. prosince 1898 Bystřice pod Hostýnem[1]7. května 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) byl československý odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život

Civilní život

Rudolf Smutek se narodil 29. prosince 1898 v Bystřici pod Hostýnem čp. 122 do rodiny kočího Valentina Smutka a jeho manželky Anny, roz. Mackové. Pracoval jako poštovní úředník na poště na přerovském nádraží. Dne 12. února 1927 se v Přerově oženil s Růženou Ondráčkovou, s níž žil tamtéž v Havlíčkově ulici. Byl členem přerovského Sokola.

Protinacistický odboj

Po německé okupaci v roce 1939 Rudolf Smutek aktivně vstoupil do protinacistického odboje a jeho činnost byla velmi pestrá. Nejprve vstoupil do řad Obrana národa, později byl aktivní v buňce Petičního výboru Věrni zůstaneme vzniklé v místě jeho zaměstnání. Skupina prováděla zpravodajskou činnost zejména vytěžováním poštovního styku a železničního provozu. Informace předávala do Prahy odkud byly odesílány dále. Rovněž prováděla sabotážní činnost, konkrétně Rudolf Smutek mj. přepravoval z Prahy kuličky se smirkovým papírem určené k poškozování ložisek železničních vozů. Rudolf Smutek též v roce 1941 ukrýval ve svém bytě dvojici britských letců Thomase Rosse a Kenetha Wrighta uprchlých ze zajateckého tábora. Byl spolupracovníkem výsadkových skupin ze Sovětského svazu konkrétně veliteli výsadku S 1/R Bohuslavu Němcovi opatřil padělaný průkaz totožnosti a pomáhal zabezpečovat jeho přesuny a kontakty.[2] V důsledku zrady příslušníka Operace Aroš Ferdinanda Čihánka, který se sám přihlásil na gestapu, došlo k zatýkání odbojářů.[3] Zatčen byl i Rudolf Smutek, dne 22. prosince 1941 byl odsouzen stanným soudem v Brně k trestu smrti a popraven dne 7. května 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Ve stejný den a na stejném místě byl popraven i Bohuslav Němec.

Odkazy

Literatura

  • Pavel Kopeček - Odbojové skupiny Petičního výboru Věrni zůstaneme a Moravské pětky na Přerovsku v letech 1939–1942 (Sborník Státního okresního archivu Přerov 2009)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.