Rudolfov (zámek)

Zámek Rudolfov
Pohled na rudolfovský zámeček od jihovýchodu z Třeboňské ulice
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Pohled na rudolfovský zámeček od jihovýchodu z Třeboňské ulice
Základní informace
Slohrenesanční, barokní
Výstavba1590
Přestavbapo roce 1620
StavebníkJan Hőlzl ze Sternsteinu
Další majiteléBohuslav Malovec z Malovic, Baltasar de Marradas y Vich, Schwarzenbergové, rakouská a československá vojenská správa (do r. 1990)
Současný majitelsoukromý vlastník
Poloha
AdresaTřeboňská 93/3, Rudolfov, okres České Budějovice, ČeskoČesko Česko
UliceTřeboňská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky26840/3-399 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Rudolfov, nezřídka označovaný jen jako zámeček, se nachází v dolní, západní části jihočeského Rudolfova v okrese České Budějovice, zhruba čtyři kilometry východně od správního centra okresu a Jihočeského kraje.[1] Výstavba zámečku je spjata s rudolfínským obdobím v českých dějinách a s dobou největšího rozkvětu Rudolfova jako horního města. Původně renesanční panské sídlo ze 16. století je chráněné jako kulturní památka.[2]

Historie

Těžba ložisek stříbra u Českých Budějovic probíhala přinejmenším od 14. století. Tzv. Město císaře Rudolfa (německy Kayser Rudolphstadt, později pouze Rudolfov nebo Rudolfstadt) bylo založeno roku 1585 z obce Velké Hory na základě výsadní listiny, kterou dne 30. prosince 1585 vydal německý císař a český král Rudolf II. Na základě této listiny město získalo status svobodného královského horního města s rozsáhlými privilegii.[3]

Jeden ze zdejších nejvýznamnějších těžařů a hornických podnikatelů Jan Hőlzl ze Sternsteinu si v roce 1590 nechal v dolní části města postavit zámeček, kterému se přezdívalo Hőlzlův dům. Jan Hőlzl však zanedlouho prodal toto sídlo Bohuslavu Malovcovi z Malovic. Po smrti Bohuslava Malovce v roce 1608 na zámku v Rudolfově sídlil Jan, jeden ze čtyř Bohuslavových synů. Po vypuknutí stavovského povstání v roce 1618 Jan Malovec raději Rudolfov opustil a uchýlil se do bezpečí na jiná panství. Hlavní nebezpečí pro Rudolfovské představovaly České Budějovice, které zůstaly věrné habsburskému císaři. Na podzim 1618 se do Českých Budějovic po jedné z porážek uchýlil s celým svým vojskem císařský generál, hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Císařskou armádu pronásledovalo k Budějovicím stavovské vojsko, které se rozmístilo po 10. listopadu 1618 v okolních vesnicích. Jako sídlo vrchního velení a hlavního štábu stavovského vojska byl vybrán rudolfovský zámek. Stavovské vojsko mělo dvojnásobnou přesilu, ale nedokázalo ji využít, což nakonec vedlo k jeho porážce.[4]

V červnu 1619 přivedl generálu Buquoyovi na pomoc své vojenské oddíly španělský plukovník Baltasar de Marradas y Vich (1560 Valencie – 1638 Praha).[5] Buquoyovo a Marradasovo vojsko vzápětí Rudolfov dobylo a vyplenilo.[3] Baltasar de Marradas, od roku 1622 generál, později maršálek a po roce 1631 zemský velitel v Čechách, získal po porážce českých stavů v jižních Čechách řadu konfiskátů, mezi nimi i rudolfovský zámeček. Z podnětu generála Marradase tak došlo po roce 1620 k první větší přestavbě zámku.[2] Po smrti Baltasara Marradase zdědil jihočeská panství Baltasarův bratr Bartoloměj a jeho potomci, kteří je v roce 1661 prodali knížeti Janu Adolfu I. ze Schwarzenbergu. Předmětem prodeje byl i rudolfovský zámek.[2]

V 18. století byly na starých šachtách na výběžku katastru někdejšího horního města Adamova (dřívějších Hůr, nebo též horního města Malé Hory či Ungnadovské Hory) vybudovány dělostřelecké depoty (skladiště střelného prachu a munice).[3] V roce 1768 si zámek pronajal velitel dělostřelectva František Oldřich kníže Kinský ze Vchynic. Z Českých Budějovic byla do vojenského prostoru postavena vojenská dráha.[3] Od té doby byl zámek využíván armádou, rakouskou i československou, a to až do počátku 90. let 20. století. Poté zámek přešel do soukromého vlastnictví.[6] Dle zápisu v katastru nemovitostí z února 2023 je zámeček v majetku českobudějovické společnosti LEKA DEM s. r. o. V areálu sídlí několik soukromých firem, samotný zámek není veřejnosti přístupný.

Popis

Renesanční zámek byl vybudován v dolní části města při cestě z Českých Budějovic do Lišova. Patrová budova má čtvercový půdorys, je krytá valbovou střechou, v jejímž středu se nacházejí zbytky vyhlídkového altánu.[2] Hlavní průčelí, které je obrácené k jihu, bylo v minulosti klasicistně upraveno. Z období klasicismu pocházely rovněž dřevěné výplně oken a dveří. V přízemí je ústřední prostor krytý valenou klenbou s výsečemi a sítí hřebínků. Zámeček stojí ve východním výběžku rozlehlého areálu s několika hospodářskými budovami, které však nejsou předmětem památkové ochrany.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Zámek Rudolfov [online]. mapy.cz [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 
  2. a b c d e Památkový katalog: Zámek - zámeček [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 
  3. a b c d Rudolfov [online]. Encyklopedie Českých Budějovic [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 
  4. ŠPIROCH, Jaroslav. V zámku v Rudolfově sídlil štáb stavovského vojska [online]. hrady.cz, 2014-06-01 [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 
  5. Marradas Baltasar de. Člen maltézského řádu a císařský generál španělského původu [online]. Encyklopedie Českých Budějovic [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 
  6. Historie [online]. Rudolfov: Městský úřad [cit. 2023-02-10]. Dostupné online. 

Literatura

  • TŘÍSKA, Karel, et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V. Jižní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1986. 293 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zámeček Rudolfov 2022 (03).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Renesanční zámeček z roku 1590 v Rudolfově u Českých Budějovic. Hospodářské budovy v uzavřeném areálu zámku - vstup do sídla městského úřadu v bývalé konírně..
Zámeček Rudolfov 2022 (12).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Renesanční zámeček z roku 1590 v Rudolfově u Českých Budějovic. Zeď na jižní straně v Třeboňské ulici - na vývěsce vlevo jsou plakáty prezidentských kandidátů ve volbách, stanovených na leden 2023.
Zámeček Rudolfov 2022 (04).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Renesanční zámeček z roku 1590 v Rudolfově u Českých Budějovic. Hospodářské budovy v uzavřeném areálu zámku.
Zámeček Rudolfov 2024 (01).jpg
Autor: Jana Sekyrová, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek Rudolfov, okres České Budějovice, Jihočeský kraj. Památkově chráněný renesanční zámeček, v soukromém vlastnictví, je dlouhodobě neudržovaný. V areálu je autodílna a pneuservis.
Zámeček Rudolfov 2022 (01).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Renesanční zámeček z roku 1590 v Rudolfově u Českých Budějovic. V popředí východní štít bývalé konírny, po rekonstrukci sídlo městského úřadu. Vlevo v pozadí na obzoru masív Kletě.
Zámeček, Rudolfov (01).jpg
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Renesanční zámeček z roku 1590 v Rudolfově – pohled z jihu, okres České Budějovice, Jihočeský kraj.