Rukavicový box
Rukavicový box[1] (též ochranný box s rukavicemi[1]) je hermeticky uzavřený box, který umožňuje manipulovat s předměty, které musí být chráněny před běžnou atmosférou nebo, které je třeba chránit před únikem do okolního prostředí.[2][3] Do jedné nebo více stěn jsou zabudovány rukavice, které umožňují práci uvnitř, aniž by došlo k narušení hermetické těsnosti boxu. Existují dva typy rukavicových boxů, první je určen pro práci s nebezpečnými látkami, např. radioaktivním materiálem nebo infekčními látkami a je v něm udržován podtlak, aby se nemohl obsah boxu dostat do okolí.[4] Druhý typ rukavicového boxu je určen pro práci s látkami vyžadujícími skladování a manipulaci v inertní atmosféře, ty jsou naplněny nejčastěji dusíkem nebo argonem a je v nich zpravidla udržován mírný přetlak.[5]
Práce v inertní atmosféře
Plyn v boxu neustále cirkuluje přes soustavu zařízení, která odstraňují organická rozpouštědla, vodu a kyslík. Organické látky se z atmosféry odstraňují adsorpcí na aktivním uhlí. Kyslík se odstraňuje reakcí s jemně rozptýlenou mědí na keramickém nosiči. Měď je nutné regenerovat pomocí směsi vodíku s dusíkem, která má redukční účinky, reakce probíhá za zvýšené teploty. Vodu odstraňujeme pomocí adsorpce na molekulových sítech.
Galerie
Flexibilní rukavicový box - změny tlaku plynu jsou pozorovatelné podle deformací stěn
Kovový rukavicový box určený pro manipulaci s nebezpečnými látkami ve vakuu
Přenosný rukavicový box na Mezinárodní vesmírné stanici
Rukavicový box s větším počtem rukavic umožňující přístup operátora z několika stran
Ochranný rukavicový box postavený okolo experimentální aparatury
Velký rukavicový box v jaderném průmyslu
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glovebox na anglické Wikipedii.
- ↑ a b BEZDĚK, Zdeněk. Anglicko-český a česko-anglický slovník z oboru jaderná fyzika a jaderná technika. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1985, s. 77. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:42ca5cb0-9157-11e7-83f8-001018b5eb5c
- ↑ The Glassware Gallery: Glove Boxes. www.ilpi.com [online]. [cit. 2023-11-04]. Dostupné online.
- ↑ ASHBY, E. C.; SCHWARTZ, R. D. A glove box system for the manipulation of air sensitive compounds. Journal of Chemical Education. 1974-01, roč. 51, čís. 1, s. 65. Dostupné online [cit. 2023-11-04]. ISSN 0021-9584. DOI 10.1021/ed051p65. (anglicky)
- ↑ RENTETZI, Maria. Determining Nuclear Fingerprints: Glove Boxes, Radiation Protection, and the International Atomic Energy Agency. Endeavour. 2017-06, roč. 41, čís. 2, s. 39–50. Dostupné online [cit. 2023-11-04]. DOI 10.1016/j.endeavour.2017.02.001. (anglicky)
- ↑ WEISS, Charles J.; PORTER, Lon A. Synthesis and Use of a Nickel Oxidation Catalyst Using Glove Box Methods. Journal of Chemical Education. 2020-06-09, roč. 97, čís. 6, s. 1655–1659. Dostupné online [cit. 2023-11-04]. ISSN 0021-9584. DOI 10.1021/acs.jchemed.0c00004. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu rukavicový box na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Workers use a glovebox in the Visual Examination and Repackaging Building (VERB) to sort the contents of a drum containing legacy transuranic waste to remove prohibited items and repackage in an overpack drum for disposal at the WIPP near Carlsbad, NM.
Gary Sullivan demonstrated the use of a vacuum dry box and safety equipment in this April 1963 photo. The box provided an inert, or controlled atmosphere, for handling sensitive materials such as cesium during tests of components and materials for ion motor propellant feed systems. It had internal electrical power and lighting, as well as argon gas and vacuum lines. Thick Plexiglas implosion shields usually found on the view ports were removed for this photo. The vacuum dry box was just one piece of equipment in the Thrust Devices Laboratory in JPL's building 125-B7. This lab went into operation in June 1962 and was used by the Advanced Propulsion Engineering Section in research relating to nuclear-electric propulsion systems development.
Flexible plastic glovebox to work with samples and experiments under anaerobic (no oxygen) conditions.
The hydrogen tribometer is being used to test new types of materials and protective coatings that are to be used in the internal components of hydrogen compressors, for both pipelines and hydrogen filling stations (for hydrogen vehicles). See the entire Tribology Laboratory photo tour. View more about Argonne's transportation research at www.transportation.anl.gov. Photo courtesy of Argonne National Laboratory.
Autor: Idaho National Laboratory, Licence: CC BY 2.0
Nuclear technicians work through a glovebox on radioactive components at INL's Materials and Fuels Complex.
Expedition 11 Commander Sergei Krikalev works with a portable Russian glovebox in the Zvezda Service Module of the International Space Station.