Rumunské korunovační klenoty
Rumunské korunovační klenoty jsou souborem drahocenných předmětů, které byly používány ke korunovaci rumunských králů a královen. V současnosti jsou vystaveny v Národním muzeu historie Rumunska v Bukurešti. Rumunské korunovační klenoty sestávají z královské (tzv. ocelové) koruny, korun královny Alžběty a královny Marie, jablka, žezel krále Ferdinanda I. a krále Karla II., meče krále Karla II. a královského pláště.
Součásti korunovačních klenotů
Královská tzv. ocelová koruna
Rumunská tzv. ocelová koruna je královská koruna používaná ke korunovaci králů. Je vyrobená z oceli, která byla odlita z Rumuny ukořistěného tureckého kanónu během rumunské války za nezávislost mezi lety 1877-1878. Koruna zůstala nepozlacená, čímž bylo vyjádřeno hrdinství rumunských vojáků v právě vybojované válce; díky jejímu povrchu se jí říká "ocelová". Kromě absence zlata je koruna také unikátní tím, že nenese diamanty a další drahé kameny jako ostatní koruny. Byla vyrobena u příležitosti korunovace prvního rumunského krále Karla I., a zároveň vyhlášení Rumunského království dne 10. května 1881. Dne 15. října 1922 byl v Alba Iulia touto korunou korunován synovec krále Karla I., král Ferdinand I., a později 6. září 1940 jí byl korunován také král Michal I. Jeho otec a syn Ferdinanda I., král Karel II., plánoval korunovaci na září 1930, ale z té nakonec sešlo kvůli jeho poměru s Magdalénou Lupescu.
Koruna královny Alžběty
Koruna královny Alžběty byla vyrobena ze zlata u příležitosti vyhlášení království a korunovace krále Karla I. a královny Alžběty v roce 1881. Vzhled koruny je odvozen od královské (ocelové) koruny, a tak také nenese drahé kameny. Koruna byla vyrobena v Arsenalul Armatei.
Koruna královny Marie
Koruna královny Marie byla vyrobena u příležitosti korunovace krále Ferdinanda I. a královny Marie v roce 1922 v Alba Iulia. Koruna má velmi originální design.
Žezlo krále Ferdinanda I
Žezlo krále Ferdinanda I. bylo vyrobeno v roce 1922 ke korunovaci krále Ferdinanda I. v Alba Iulia, hlava orla na vrcholu žezla symbolizuje latinský původ Rumunů.
Žezlo krále Karla II.
Žezlo krále Karla II. bylo vyrobeno pro krále Karla II. v roce 1940 k desátému výročí jeho nástupu na trůn. Vzhledem se podobá žezlu krále Ferdinanda I.
Meč krále Karla I.
Meč krále Karla I. byl vyroben pro krále Karla I., daroval mu ho osmanský sultán Abdul-Azíz. Pouzdro meče je poseté 1140 šperky a 46 diamanty.
Galerie
- (c) Răzvan Pala, CC BY 3.0
Královská koruna ve středním znaku Rumunského království
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Romanian Crown Jewels na anglické Wikipedii.
Související články
- Ocelová koruna
- Rumunské království
- Korunovační klenoty
- Dějiny Rumunska
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rumunské korunovační klenoty na Wikimedia Commons
- koruna královny Alžběty (foto)[nedostupný zdroj]
- koruna královny Marie (foto)[nedostupný zdroj]
- žezlo krále Karla II. (foto)[nedostupný zdroj]
- Krátké video z korunovace krále Ferdinanda I. a královny Marie
- Národní muzeum historie Rumunska
- Prezentace královské koruny Archivováno 8. 6. 2011 na Wayback Machine
Média použitá na této stránce
The coronation of Carol I and Elisabeth of Romania (10.V.1881)
(c) Răzvan Pala, CC BY 3.0
Medium Coat of arms of Kingdom of Romania (between June 23, 1921 and December 30, 1947)
King Ferdinand I of Romania
King Ferdinand I of Romania
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Corona indossata dalla regina elisabetta alla cerimonia di proclamazione del regno di romania, 10-22 maggio 1881
Autor: Saturnian, Licence: CC BY-SA 3.0
Coroana de aur a reginei Elisabeta a României. A fost confecționată în 1881 de către elevii și soldații meseriași ai Arsenalului Armatei din București, după o schiță făcută de Creator:Theodor Aman (1831-1891).
Fig. 15. Sog. stählerne Krone des Königreichs Rumänien