Rusínská řeckokatolická církev

Rusínská řeckokatolická církev je jednou z východních církví byzantského obřadu.

Historie a současnost

Metropolita Judson Procyk

Její původ sahá do Užhorodské unie z roku 1646. V té době se Rusíni formálně sjednotili s Římem a stali se součástí katolické církve.

Z původní mukačevské eparchie byla časem odčleněna území, která se stala samostatnými eparchiemi. Po 2. světové válce se základní území mukačevské eparchie ocitlo na území UkrajinyZakarpatské oblasti. V roce 2008 došlo k ustanovení slovenské řeckokatolické církve, a tak přišla o území na Slovensku a v Kanadě. V roce 2022 papež František změnil status torontské slovenské eparchie z eparchie na exarchát a přeřadil ho ze slovenské církve do rusínské k metropolitní archeparchii v Pittsburghu.

Koncem 19. století a začátkem 20. století, za času velkých vystěhovaleckých vln, se i rusínské obyvatelstvo začalo stěhovat za živobytím do Ameriky. Postupně tam vznikaly struktury rusínské církve, které v současnosti vytváří 4 eparchie a jeden exarchát.

Rusínská řeckokatolická církev v současnosti nemá jednotný společný synod a tvoří ji 3 nezávislé církve na Ukrajině, v Severní Americe a v České republice.

Struktura

Ukrajina

USA a Kanada

Česká republika

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Metropolitan Judson White Klobuk 1996.jpg
Metropolitan Judson Procyk of the Ruthenian Byzantine Catholic Church holds the cross for veneration after Vespers at a pilgrimage at Holy Resurrection Monastery, an Eastern Catholic monastery in California. This is the first time he has worn the white klobuk.