Ruská sovětská federativní socialistická republika

Ruská sovětská federativní socialistická republika
Ruská socialistická federativní sovětská republika (19171936)


Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика
Российская Социалистическая Федеративная Советская Республика
(19171936)
19171991
Vlajka státu
vlajka

znak
geografie
Mapa
rozloha:
17 075 200 km²
nejvyšší bod:
Elbrus (5633 m.)
nejdelší řeka:
obyvatelstvo
počet obyvatel:
147 386 000 (1989)
národnostní složení:
ruština, jazyky jednotlivých republik a oblastí
státem propagovaný ateismus; dále pravoslaví, islám a další náboženství
státní útvar
socialistická republika (od roku 1922 jedna z federativních socialistických republik SSSR)
vznik:
7. listopad 1917 – vytvořením RSFSR
zánik:
25. prosinec 1991 – přejmenováním na Ruskou federaci[1]
státní útvary a území
předcházející:
Ruská republikaRuská republika
Ruský státRuský stát
TaganrogTaganrog
Tuvinská aratská republikaTuvinská aratská republika
Karelo-finská sovětská socialistická republikaKarelo-finská sovětská socialistická republika
Dálněvýchodní republikaDálněvýchodní republika
následující:
Ruská federaceRuská federace
Karelo-finská sovětská socialistická republikaKarelo-finská sovětská socialistická republika
Čečenská republika IčkerieČečenská republika Ičkerie

Ruská sovětská federativní socialistická republika (do roku 1936 Ruská socialistická federativní sovětská republika, rusky Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, zkratka RSFSR) byla socialistický stát a od roku 1922 největší svazová republika Sovětského svazu.

Historie

RSFSR byla vyhlášena na Třetím celoruském sjezdu sovětů dělnických, vojenských a rolnických zástupců, který se konal ve dnech 10.–18. ledna 1918.[2] V této době bylo Rusko ve stavu občanské války a centrální moc, která byla přesídlena počátkem března 1918 do Moskvy, ovládala jen část ruského území.

30. prosince 1922 na zasedání 1. všesvazového sjezdu sovětů byl vyhlášen Svaz sovětských socialistických republik (SSSR).[2] Tomuto aktu předcházely závažné diskuze o státoprávním uspořádání Ruska a konfederativních republik. Stalin navrhoval, aby Ukrajina, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie vstoupily do Ruské federace jako autonomní republiky. Zvítězil však návrh Lenina, který prosadil vznik Sovětského svazu, přičemž Ruská svazová republika byla pouze jednou z republik SSSR. 5. prosince 1936 byla v SSSR přijata druhá ústava, kde pravomoci federace byly vymezeny taxativně, práva však zůstala svazovým republikám zachována.

19. února 1954 byl poloostrov Krym předán Ukrajinské SSR.

Názvy

Po říjnové revoluci nový režim na třetím všeruském sjezdu sovětů v lednu 1918 ustanovil jako nový název státu Ruská sovětská republika. Nicméně již v červnu téhož roku byla přijata nová ústava (resp. "Základní zákon", Основной закон), v níž bylo za název státu ustanoveno Ruská socialistická federativní sovětská republika. Po vyhlášení Svazu sovětských socialistických republik v roce 1922 se RSFSR stala jednou ze svazových republik, které Sovětský svaz tvořily, a jako taková si název RSFSR udržela až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Jednotlivé svazové republiky vyhlásily samostatnost a RSFSR, největší zbývající útvar po Sovětském svazu, byla přejmenována na současný název Ruská federace.

Vedle toho se používaly i neoficiální názvy, kde na prvním místě je samozřejmě tradiční obecný název Rusko. V prvních letech existence nového režimu jím ale ani zdaleka nebylo ovládáno celé ruské území, stále probíhaly boje proti bělogvardějcům a krom bolševického státu existovaly na území Ruska i jiné vlády (např. Kolčakova vláda). Pro odlišení od jiných částí Ruska se pro území ovládané bolševiky používalo označení Sovětské Rusko, v dobové literatuře a tisku se lze setkat i s variantou Sovětové Rusko.

Dalším neformálním pojmenováním sovětského Ruska bylo Sovdepie. Vychází ze zkratky sovdep pro Sovět lidových poslanců (сове́т наро́дных депута́тов, sovét naródnych deputátov). Zkombinováním zkratky se slovem "utopie" vznikla Sovdepie, tedy sovětská utopie. I přes pejorativní nádech byl tento název v dobovém tisku běžné používán jako plnohodnotné synonymum pro sovětské Rusko.[3]

Po vzniku Svazu sovětských socialistických republik pojmenování sovětské Rusko ustoupilo zkrácenému názvu nového útvaru Sovětský svaz, vedle toho zároveň zůstalo v neformálním užívání i obecné označení Rusko.

Administrativní členění (k roku 1963)

ASSR (v závorce hlavní město): Baškirská (Ufa), Burjatská (Ulan-Ude), Čečensko-ingušská (Groznyj), Čuvašská (Čeboksary), Dagestánská (Machačkala), Jakutská (Jakutsk), Kabardsko-balkarská (Nalčik), Kalmycká (Elista), Karelská (Petrozavodsk), Komiská (Syktyvkar), Marijská (Joškar-Ola), Mordvinská (Saransk), Severoosetinská (Ordžonikidze), Tatarská (Kazaň), Tuvinská (Kyzyl), Udmurtská (Iževsk).

AO: Adygejská (v Krasnojarském kraji), Karačajsko-čerkeská (v Stavropolském kraji), Hornoaltajská (v Altajském kraji), Chakazská (v Krasnojarském kraji), Židovská (v Chabarovském kraji).

Další subjekty byly kraje, oblasti a národnostní okruhy.

Pro hospodářské účely se RSFSR dělila i na Ekonomické administrativní rajóny.

Název RSFSR byl pro svazovou republiku Rusko oficiálně používán až do zániku Sovětského svazu v roce 1991.

Odkazy

Reference

  1. Закон РСФСР от 25 декабря 1991 г. N 2094-I "Об изменении наименования государства Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика" [online]. ООО "НПП "ГАРАНТ-СЕРВИС" [cit. 2022-06-18]. Dostupné online. 
  2. a b PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s. ISBN 978-80-7243-597-5. S. 42. Dále jen PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa.. 
  3. např. oddíl několika článků v Národních listech nadepsaný "Sovdepie v tísni" Národní listy. 12. duben 1920, roč. 60, večerní vydání 101. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of the Soviet Union 1.svg
Státní znak Sovětského svazu (1956-1991)
Coat of arms of the Soviet Union (1956–1991).svg
Státní znak Sovětského svazu (1956-1991)
Flag of Karelo-Finnish SSR (1940-1953).svg
Flag of Karelo-Finnish SSR in the period of 1940 till 1953
Flag of the Tuvan People's Republic (1933-1939).svg
Flag of the Tuvinian People's Republic, 1933-1939
Flag of the Karelo-Finnish SSR.svg
Karjalais-suomalaisen sosialistisen neuvostotasavallan lippu
Flag of Russia (1991-1993).svg
The 1:2 official state flag of the Russian Federation (formerly the RSFSR) used from 1991 to 1993. No. 1 in the State Heraldical Register of the Russian Federation.
Flag of Ukrainian SSR (1919-1929).svg
Флаг Украинской Советской Социалистической Республики (1919-1929 гг.)
COA Russian SFSR.svg
Emblem of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (RSFSR)
Soviet Union - Russian SFSR.svg
Autor: Milenioscuro, Licence: CC BY-SA 4.0
Locator map of the Russian SFSR in the Soviet Union (1989). Extracted from File:Soviet Union location map.svg and File:SovietEvolution.png